Destekler hakkında Her şey

2021 İleri Girişimci Desteği Nedir? Kimler Başvurabilir?

0 486

İleri girişimci desteği son dönemlerde girişimciler tarafından adı sıkça duyulan kavramlardan biridir. Bildiğimiz anlamda girişimci desteğinden ne gibi farklar taşıdığı ise birçok girişimci tarafından bilinmemektedir.

İleri girişimci desteği özelliklerini ve kapsamını sizler için bu sayfamızda inceleyeceğiz. Girişimciler için destekler ve hibeler hakkında bilgi sahibi olmak için sayfamızı sık sık ziyaret edebilirsiniz.

Girişimcilik ve İleri Girişimcilik Kavramları

İş fikirlerini, projelerini cesurca ve risk alarak hayata geçiren kişileri girişimci olarak tanımlayabiliriz. Liderlik özelliği taşıyan, sorumluluk alabilen, istihdam yaratan, esneklik taşıyan, günümüz şartlarına uyumlu fikirler üreten ve bunları uygulamaya dökecek yürekliğe sahip olanlar, genellikle başarılı girişimci olarak iş dünyasında kendilerine ayrı bir yer bulabiliyorlar.

Girişimci desteği alma anlamında “ileri girişimcilik”, KOSGEB tarafından uygulanan programlarda karşımıza çıkmaktadır. 2019 yılında kurumun sağladığı destekler temel olarak “ileri girişimci” ve “geleneksel girişimci” olarak ikiye ayrılmıştır. İleri girişimcilik daha çok teknoloji alanında yatırım yapanları tanımlayan bir kavramdır. Teknoloji yatırımları yaparak üretim gerçekleştiren kişi ya da şirketler, “düşük, orta ve yüksek” olarak sınıflandırılır.

Geleneksel girişimci kavramı ise teknoloji dışında faaliyet gösteren birey ya da şirketleri tanımlamak için kullanılır. Bu girişimciler teknoloji sektöründe üretim sağlamazlar. KOSGEB geleneksel girişimci desteği işletme açılışlarında ve faaliyete geçtikten sonraki performanslarda kaynak sağlamak için uygulanır.  Geleneksel işletmecilik destekleri için başvuru sahiplerinin ilgili eğitim programını tamamlamış olması gerekir.

Girişimcilik anlamında sıkça karşımıza çıkan bir diğer kavram ise genç girişimciliktir. KOSGEB genç girişimci desteği, 29 yaş altı girişimcilere eğitim ve maddi destek hizmetleri vermektedir. Ülkemiz ekonomisine kazandırılan gençler, iş projelerini uygulayabilmekte ve istihdam yaratabilmektedir. Destek alacak kişilerin ilk kez vergi mükellefi olmaları ve işletme defterlerine sahip olmamaları gibi bazı şartlar aranmaktadır.

KOSGEB genç girişimci destekleri konusunu farklı bir sayfamızda sizler için inceledik. Genç girişimci desteği hakkında detaylı bilgi için bu makalemize göz atabilirsiniz.

KOSGEB Girişimci Destek Başvurusu Nereye Yapılır?

Desteklerden yararlanabilmek için KOSGEB’e kayıt yaptırmak gerekir. İlk kez destek talebinde bulunacak kişiler kurumun internet sayfasına girmeli, kayıt bölümüne ve hizmet bölümüne girerek işlemlerini gerçekleştirmelidir. Girişimcilerin KOBİ olmak için aranan şartlara uygun olması gerekir. Bu nedenle KOBİ beyannamesi bölümü doldurulmalıdır. Sonraki aşamada destek başvuruları incelenmeli ve doğru alan seçilerek bilgiler girilmelidir.

KOSGEB başvurusu yapmak için (LİNK https://www.kosgeb.gov.tr/site/tr/genel/detay/6527/basvuru-formlari )

KOSGEB Girişimcilik Sertifikası Nereden Alınır?

Girişimcilik belgesi almak için kurumun sağladığı eğitimlere katılmak gerekir. Eğitimler genellikle internet ortamı üzerinden yapılır. E-Devlet üzerinden KOSGEB’e girerek eğitim başvurusu yapabilirsiniz. Eğitim sonunda verilen girişimci belgesi,  sonraki aşamalarda kredi ve hibe gibi desteklerden yararlanmak adına oldukça önemlidir.

İleri Girişimci Desteği İçeriği Nedir?

İleri girişimci desteği teknoloji yatırımı ve üretimi yapan kişi ya da sermaye şirketlerini kapsar. İleri girişimciler düşük, orta ve yüksek olarak gruplara ayrılır. KOSGEB ileri girişimcilik desteğini hak eden girişimcilere kuruluş aşamasında ve performans anlamında maddi kaynaklar sağlanır. Destekten yararlananlar, ayrıca işletme koçluğu, yazılım, makine ve teçhizat yardımları alabilmektedir.

İleri girişimci desteği almak isteyen kişilerin program öncesi ve devamında işletmedeki ortaklık payının minimum %50 olması gereklidir.   Yine iki yıllık program döneminde alınan ürün desteği (makine, yazılım vb.) konusu olan eşyalar satılmamalı, kiralanmamalı veya rehin bırakılmamalıdır.

İleri girişimci desteği ödeme tutarları ve olası program değişiklikleri hakkında bilgi sahibi olmak için güncel makalelerimizi internet sitemiz üzerinden takip edebilirsiniz.

Bu gönderiyi derecelendirmek için tıklayın!
[Toplam: 0 Ortalama: 0]
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.