Destekler hakkında Her şey

2021 KOSGEB Nitelikli Eleman Desteği Hakkında Bilinmesi Gerekenler

0 18

KOSGEB nitelikli eleman desteği nedir? Destek programına katılım için hangi şartların yerine getiriliyor olması gerekir? Küçük ve orta büyüklükte işletmelere sağladığı önemli kaynaklarla tanınan KOSGEB’den destek alma başvurusu nasıl yapılır?

KOSGEB nitelikli eleman desteği ile ilgili bilinmesi gerekenleri bu sayfamızda bulabilir, değişen koşullar hakkında bilgi sahibi olmak için internet sitemizi sık sık ziyaret edebilirsiniz.

Nitelikli Eleman İçin KOSGEB Desteği Nedir?

KOSGEB, ülkemizde faaliyet gösteren küçük ve orta büyüklükte işletmelere sağladığı kolaylık ve destek programları ile bilinen önemli bir kuruluştur. Sağladığı kaynakların yanında, özellikle genç girişimcilere sunduğu eğitim ve rehberlik çalışmaları, geri ödemesiz KOSGEB destekleri gibi hizmetler, istihdam yaratmak ve fikirlerini hayata geçirmek isteyenler için oldukça faydalı olmaktadır.

KOSGEB nitelikli eleman desteği kuruluşun önemli hizmetlerinden biridir. KOBİ’lere yönelik destek hizmeti olan nitelikli eleman desteği, işletmelerde çalışmakta olan personelin “aylık ücret” masraflarının karşılanması şeklinde uygulanır. Toplamda kuruluş tarafından KOBİ’lere ayrılan destek bütçesi 50 Bin TL’dir. Destek tutarı ve güncel koşullarda meydana gelebilecek değişiklikler için internet sitemizin haberlerini takip etmenizi öneriyoruz.

KOSGEB nedir? KOSGEB kuruluşunun faaliyet alanları ve işletmelere sağladığı kolaylıklar hakkında daha fazlasını merak edenleri bu makalemize göz atmaya davet ediyoruz.

KOSGEB Nitelikli Eleman Desteği Avantajları Nedir?

Nitelikli eleman için KOSGEB desteği işletmelerin yeteri sayıda personel çalıştırabilmesi bakımından son derece yararlıdır. Çalıştırılan kişiler için ödenmesi gerekilen aylık “net ücretler” işletmelerin giderlerini arttıracaktır. KOSGEB eleman destekleri, aylık ücret giderlerinin net tutarını karşılayarak işletmenin yükünü önemli ölçüde hafifletmektedir.

Net aylık giderleri dışında kalan ücret giderleri işletme tarafından karşılanır. İşletmelerin yükünün hafifletilmesinin yanında, nitelikli eleman destekleri ülke ekonomisi bakımından son derece yararlıdır. İş gücünün arttırılması ve işsizlik sorunlarının önüne geçilmesinde destek programlarının rolü büyüktür.

Kayıt dışı işsizlikle mücadele edebilmek, yeni iş fikirlerini yaşama aktarmak ve işletmelerin ayakta durabilmesini sağlamak bu programın öncelikli amaçları arasındadır. KOSGEB nitelikli personel desteği, adından da anlaşılacağı üzere, belirli vasıflara sahip kişilerin çeşitli sektörlere kazandırılmasını sağlayacaktır.

Yeni iş ve istihdam sahalarının önünün açılması anlamında, donanım sahibi olan personellerin iş yaşamında aktif olabilmesi ekonomimiz açısından oldukça önemlidir. KOSGEB nitelikli eleman destekleri, aynı zamanda işletmelerin yurtdışına ürün ve hizmet götürebilmeleri için ekonomik katkı oluşturmaktadır.

KOSGEB Nitelikli Eleman Desteği Nasıl Alınır?

Belirli şartları yerine getirenler KOSGEB destekleri kapsamında nitelikli eleman yardımı alabilmektedir. Program belirli dönemler halinde uygulanır. Bu nedenle işletmeler bir dönem içinde 2 ayrı personel için başvuru yapabilir. Diğer dönemleri kapsayacak şekilde bir işletme dört adet personel için başvuru hakkına sahiptir.

Katkı kapsamında olan personellerin işletme sahibiyle yakın akrabalık ilişkisi (birinci dereceden) bulunmamalıdır. KOSGEB eleman desteği belirli eğitimleri tamamlamış kişilere verilir. Başvurulan personel hakkında inceleme yapılır. Bundan dolayı KOSGEB Bilgi İşlem üzerinde bulunacak bilgiler kuruluş tarafından dikkate alınacaktır. Destek alımı için kişilerin başvuran işletmede SGK kaydı olmalıdır. Başka işletmelerde SGK kaydı olanlar için destek verilmez.

KOSGEB nitelikli eleman desteği işletmede tam zamanlı çalışan personellere yöneliktir. Yarı zamanlı çalışanlar destek programından yararlanamazlar. Aranan bir diğer özellik ise kişilerin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmalarıdır. İşletmeler açısından incelendiğinde, başvuru yapacak işletmenin ayrıca beş kişiyi sigortalı olarak çalıştırıyor olması şartı aranır. Eğer işletme teknoloji sektöründeyse istisnai kabul edilir ve bu şarttan muaf olur.

Şirketler için KOSGEB destekleri hangileridir? Kimler KOSGEB destek programlarından yararlanabilir? KOSGEB aylık maaş destekleri nelerdir? Konuyla ilgili bu makalemize göz atmanız yararlı olabilir.

KOSGEB desteğinden yararlanmak için en önemli şartlardan biri de, başvuru sonrası ilk kırk beş gün içinde ilgili personelin işletmeye istihdamıdır. Eğer süre aşımı söz konusu olursa destek programından yararlanılamamaktadır. Destek kaynağı aktarıldıktan sonra, eğer personel önemli nedenlerle çalışmaya ara verirse (askerlik, doğum vb.) tekrar döndüğünde destek programına bağlı olarak çalışmaya devam edebilmektedir.

Nitelikli Eleman Desteği KOSGEB Başvurusu Nereye Yapılır?

İşletmenin KOSGEB’e kaydı ve destek başvurusu resmi internet sitesi üzerinden yapılır. İşletme bilgileri istenilen şekilde, eksiksiz olarak sisteme girilir.

Gerekli belgeler ve başvuru yapmak için LİNK

KOSGEB nitelikli eleman desteği ilgili güncel gelişme ve haberlere ulaşmak için internet sitemizi takip edebilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.