Destekler hakkında Her şey

2022 Cenaze Ödeneği Ne Kadar? Başvurusu, Şartları

Cenaze ödeneği başvurusu, şartları

0 11

Cenaze ödeneği miktarı 2022 yılında artış göstererek 918,00 Türk lirasından bin 250 Türk lirasına yükselmiştir. Cenaze ödeneği sadece bir kereye mahsus verilen bir yardım türü olup vefat eden kişinin bazı şartları sağlaması gerekir. Şartları sağlayan kişinin yakınları ve / veya hak sahipleri cenaze ödeneği için başvuru yapabilir.

Cenaze Ödeneği Şartları Nelerdir?

Cenaze ödeneği şartları herkes için geçerli olan kapsayıcı şartlardır. Belirlenen şartları yerine getirmeyen kişiler cenaze ödeneği için başvuru yapsa dahi başvuruları olumsuz sonuçlanacaktır. Cenaze ödeneğinin belirlenen şartları şu şekildedir:

  • İş kazasından dolayı kişinin hayatını kaybetmesi
  • Meslek hastalığına yakalanılmış olması
  • Sürekli iş göremezlik raporu bulunması
  • Malullük aylığı alması
  • Yaşlılık aylığı alması
  • 360 günlük sigorta primi bildirilmesi

Yukarıda belirtilen 6 kategoriden herhangi birine dahil olup vefat eden kişinin hak sahipleri cenaze ödeneği başvuru yapabilir.

Cenaze Ödeneği Başvurusu Nereye Yapılır?

Cenaze ödeneği başvurusunun yapıldığı yer devlet tarafından belirlenmiştir. Sosyal Güvenlik Kurumu üzerinden cenaze ödeneği için başvurular yapılır. Cenaze ödeneği almak isteyen kişilerin öncelikle gerekli şartları sağladığından emin olması ardından istenen dokümanları kuruma sunması istenir. Kurum başvuruyu inceledikten sonra ortalama 30 gün içerisinde banka hesabına para transferini sağlar.

Cenaze Ödeneği Başvurusu Nasıl Yapılır?

Cenaze Ödeneği Başvurusu Nasıl Yapılır?
Cenaze Ödeneği Başvurusu Nasıl Yapılır?

Cenaze ödeneği başvurusu yapma yöntemlerinden biri direkt dilekçe ile başvurudur. Cenaze ödeneği almak isteyen kişilerin bir başvuru dilekçesi hazırlaması gerekir. Bu başvuru dilekçesinin tüm detayları içermesi önemlidir. Dilekçe üzerinden inceleme yapılarak başvurular değerlendirmeye alınır bu neden ile de dilekçe yazarken dikkatli olmak gerekir.

Cenaze Ödeneğini Kimler Alabilir?

Cenaze ödeneği alanlar başvuru için gereken şartları yerine getiren kişilerdir. Başvuru ödeneği almak için bir cinsiyet sınırlaması bulunmaz. Yukarıda belirtilen şartları sağlayan kişiler rahatlıkla cenaze ödeneği için başvurularını tamamlayabilir. Cenaze ödeneği alan kişilerin tüm şartları sağlayıp sağlamadığı Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından denetlenir.

Cenaze Ödeneğini Kim Verir?

Cenaze ödeneğini veren kurum Sosyal Güvenlik Kurumudur. Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) devletin sunduğu birçok yardım türünü vatandaşa ulaştıran önemli kurumlardan biridir. Özellikle aylık olarak bağlanan maddi yardımlardan, emeklilik sürecinden ve çalışma koşullarından Sosyal Güvenlik Kurumu sorumludur. Cenaze ödeneği almak için başvuruların şahsen müracaat ile Sosyal Güvenlik Kurumuna yapılması gerekir. Türkiye’deki birçok destek bu kurum aracılığı ile vatandaşla buluşturulur.

Cenaze Ödeneği Hangi Bankaya Yatar?

Cenaze ödeneğinin yattığı banka bir kamu bankası olan ve birçok devlet desteğinin yatırıldığı Ziraat Bankasıdır. Ziraat Bankası aracılığı ile cenaze ödeneğini almak son derece kolaydır. Kişinin hali hazırda Ziraat Bankası hesabı var ise hesabına doğrudan para aktarılır. Ödenek için Ziraat Bankası hesabı olmayan kişilerin hesap açması ya da kimlikleri ile işlem yapması gerekir. Cenaze ödeneği başvurunun yapıldığı ayı takip eden bir sonraki ayda kişinin hesabına aktarılır.

Bu gönderiyi derecelendirmek için tıklayın!
[Toplam: 0 Ortalama: 0]
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.