Destekler hakkında Her şey

Çeyiz Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Çeyiz yardımı başvurusu

0 24

Çeyiz yardımı için başvuru; yetim aylığı alan ve evlenecek olan hak sahibi kadının ikametgahının bulunduğu il ya da ilçe Sosyal Güvenlik Kurumu Müdürlüğüne ya da Sosyal Güvenlik Kurumu hizmet merkezlerine yapılır. Eğer kadın yetim aylığını emekli sandığından alıyor ise; aylık aldığı ebeveynin memuriyete başlama tarihine göre çeyiz yardımına başvuru durumu değişiklik gösterir. 1 Ekim 2008 tarihinden önce memur olmuş ise, çeyiz yardımı başvurusu Ankara’da ki Sosyal Güvenlik Kurumu Kamu Görevlileri Emeklilik İşlemleri Daire Başkanlığı’na yapılır.1 Ekim 2008 tarihinden sonra kamu görevlisi olmuş ise bağlı olunan Sosyal Güvenlik Kurumu İl ve İlçe Müdürlüklerine başvuru yapılır.

Çeyiz Yardımı Alma Şartları Nelerdir 2022?

Çeyiz parası almak isteyen kişilerde aranan koşullar aşağıdaki gibidir;

  • Kadın olmak (Erkekler çeyiz parası yardımından yararlanamaz)
  • Yetim aylığı alıyor olmak
  • İlk evliliğini yapıyor olmak ( çeyiz parası yardımı sadece tek seferlik yapılan bir destektir. Kişi ikinci ya da üçüncü evliliğini gerçekleştirdiği takdirde tekrar çeyiz yardımı alamaz)
  • Yetim aylığını kendisi çalıştığı için alamayan kadında çeyiz parası yardımından yararlanamaz

Çeyiz Yardımı Alma Hakkının Sorgulanması?

Çeyiz Yardımı Alma Hakkının Sorgulanması?
Çeyiz Yardımı Alma Hakkının Sorgulanması?

Çeyiz yardımından yararlanma hakkının olup olmadığını öğrenmek için e-devlet sistemi üstünden sorgulama yapılır. Anne ya da babasını kaybeden yetim aylığı bağlanmış olan hak sahibi kız çocuklarına tanınan bir hak olan çeyiz parasını e-devletten sorgulamak için e-devlet şifresi gerekmektedir. Sisteme girildikten sonra arama motorundan çeyiz yardımı yazılıp arama yapılır bilgi alınabilir veya şahıs ödeme durumları başlığına tıklanarak kontrol edilir. E-devlet şifresine sahip olmayan kişiler PTT’ye giderek şifre sahibi olur. Şifre kapalı bir zarf ile kişiye verilir. İlk kullanımdan sonra güvenlik açısından değiştirilmesi zorunludur. Bir diğer sorgulama yapma kanalı ise Sosyal Güvenlik Kurumu birimleri tarafından yürütülmekte olan ALO 170 hattıdır. Bu hat aranarak sorgulama yapılmasının yanı sıra istek, öneri ve şikâyet bildirimleri de yapılır. Telefon hattı üzerinden sorgulama yapmak için TC kimlik numarası gereklidir. Kimlik doğruma yapıldıktan sonra işlemler devam eder.

Çeyiz Yardımı Başvurusu Sırasında Gerekli Belgeler Nelerdir?

Çeyiz parasına başvuru yaparken istenilen belgeler aşağıdaki gibidir;

  • Evlenme cüzdanı
  • Kimlik kartı
  • Başvuru gerçekleştirilen kurumdan alınmış dilekçe

Çeyiz Yardımı 2022 Yılında Ne kadar?

Çeyiz yardımı miktarı, kadının maaş olarak aldığı yetim aylığına göre hesaplanır.4/A (SSK) ya da 4/B (Bağ-Kur)  sigorta kolundan yararlananlar aldıkları maaşın 24 katına kadar; 4/C (emekli sandığı ) sigorta kolundan yararlananlar ise aylıklarının 12 katına kadar çeyiz yardımı alabiliyorlar. Bu durumda, 4A ya da 4B sigorta kolu üzerinden 500 TL yetim aylığı alan kişilere çeyiz parası olarak 12.000 TL ödenir. 4C sigorta kolu üzerinden 500 TL yetim maaşı alan kadınlara ise 6.000 TL çeyiz yardımı ödemesi yapılır. Ayrıca çeyiz yardımı hesaplamaları yetim aylığının ek ödemeler hariç tutarı üzerinden gerçekleşir.

Bu gönderiyi derecelendirmek için tıklayın!
[Toplam: 0 Ortalama: 0]
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.