Destekler hakkında Her şey

Devlet Destekli Çapa Makinaları Nasıl Alınır?

Devlet destekli çapa makinaları

0 41

Devlet destekli tarım aletleri kırsal kalkınmanın ve üreticinin desteklenmesine yönelik ilgili kamu kurum ve kuruluşları aracılığıyla verilmeye devam ediyor. Türkiye’nin önde gelen üç büyük kamu bankası (Ziraat, Vakıf, Halkbank) üzerinden zaman zaman belirli proje dönemleri için sağlanan hibe destekleri, çapa makinalarından patpata, traktörden motorlu tırpan ve pülverizatöre kadar birçok tarımsal aleti kapsamaktadır.

Kırsal dezavantajlı bölgelerde uygulanana Tarım ve Ortam Bakanlığı destekli çeşitli projeler geçmiş yıllarda büyük ilgi görmüştü. Günümüzde ise uygulama bölgesine göre tarımsal faaliyette bulunduğunu kanıtlayan ve ilgili grupta yer alan herkes devlet destekli çapa makinaları için hibe programlarına başvurabilmektedir.

Çapa Makinası Hibe Desteği Şartları Nelerdir?

Çapa makinası hibe desteği Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından çoğu zaman bölgesel kalkınmanın desteklenmesi açısında kırsal bölgelerde faaliyet gösteren kişilere verilmektedir. İlgili proje dönemlerinde başvuru yapacak üreticilerin ise belirli şartlara sahip olmaları istenir. Bu şartları sağlamayan vatandaşlar hibelerden yararlanamayacaktır.

Çapa makinası desteğinden yararlanmak isteyenlerden her proje döneminde farklı şartlar aranabilir. Hibe programına göre de özel ve genel şartlar sunulacaktır. Genel olarak ilgili tarımsal desteklerden yararlanmak için şu şartlar aranabilir:

 • Aktif olarak çiftçilik faaliyetlerine devam ediyor olmak.
 • Uygulama bölgesi kapsamında faaliyette bulunmak.
 • Hibe kapsamında yer almak.

Devlet Destekli Tarım Aletleri Listesinde Hangi Aletler Yer Alır?

Devlet Destekli Tarım Aletleri Listesinde Hangi Aletler Yer Alır?
Devlet Destekli Tarım Aletleri Listesinde Hangi Aletler Yer Alır?

Devlet destekli tarım aletleri listesi Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından son dönem için duyurulan, Kırsal Kalkınma Hibe Desteği programı kapsamında belirlenmiştir. Her proje için 600 bin TL’ye kadar proje tutarının %50’si için hibe verilmektedir.

Tarımsal faaliyette bulunan kişilerin devlet destekli çapa makinaları dahil talep edebileceği başlıca ekipmanlar:

 • Sıra arası çapa makinesi.
 • Motorlu çapa makineleri (5,5 – 12 hp arası).
 • Motorlu – şarjlı testere/tırpan.
 • Balya makinesi.
 • Atomizör.
 • Meyve hasat rampası.
 • Hasar – harman makinaları.
 • Kültivatör.
 • Silaj makinaları vb.

Tarım Makinaları Hibe Desteği Başvurusu Nasıl Yapılır?

Tarım makinaları hibe desteği başvuru işlemleri için bakanlıkça duyurulan güncel projelere göre ilgili şartları sağlayan her bir vatandaş kolayca başvuru yapabilir. Kırsal ve tarımsal kalkınmanın desteklenmesi açısından verilen ilgili hibe destekleri, destek programının geçerli olduğu bölgelere ve faaliyet alanlarına göre değişiklik göstermektedir. Bu nedenle uygun hibe desteklerine başvuru öncesinde gerekli özel hususların incelenmesi tavsiye edilir. Hibe programı kapsamında birçok farklı proje konusunda iş planları ile başvuru yapılabilmektedir. Bu nedenle Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yapılan proje çağrısında ilgili başvuru koşullarının incelenmesi gerekir.

Tarımsal faaliyetlerini devlet destekleri ve hibeler ile daha karlı hale getirmek isteyenler devlet destekli çağa makinaları başta olmak üzere birçok tarımsal üretim makinesi ve aletleri için hibe alabilmektedir. Bu sayede ülke genelinde ve bölgesel tarımsal kalkınma düzeyinin artırılması hedeflenmektedir.

Bu gönderiyi derecelendirmek için tıklayın!
[Toplam: 0 Ortalama: 0]
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.