Destekler hakkında Her şey

Devlet Destekli Ceviz Yetiştiriciliği Nasıl Yapılır?

Devlet destekli ceviz yetiştiriciliği

0 40

Ceviz yetiştiriciliğinin devlet destekli olarak yapılabilmesi için, Tarım İl Müdürlüklerine başvuru yapılması gerekir. Yapılan başvurunun kabul edilmesinden sonra, devlet destekli ceviz yetiştiriciliği yapılabilir. Tarım İl Müdürlükleri, bu destekten faydalanmak isteyen çiftçilerden bir iş planı çıkarmalarını talep eder. Yapılmaya başlanan işlerin masrafları, ayrı ayrı faturalandırılır ve müdürlük bu fatura kesilerek gerçekleşmiş işlemlerin ücretlerini çiftçiye iade eder.

Devletin Ceviz Desteği Ne Kadar?

Devletin ceviz yetiştiriciliği desteği, dönüm başına 100 TL olarak belirlenmiştir. Bir dönüme ceviz fidanı dikmiş ve düzenli olarak bakımını sağlayan çiftçilere bu ücret karşılıksız olarak devlet tarafından verilir. Bir dönümlük alana ortalama 30 adet ceviz fidanı dikilebilir ve çiftiler, ceviz diktikleri her dönüm için bu desteği alabilirler.

Ceviz Bahçesi Kurma Projesi Nedir?

Ceviz bahçesi oluşturma projesi, Tarım ve İl Orman Bakanlığı tarafından boş arazisi olan ve bu arazisi ceviz yetiştirmek için uygun olan çiftçilere verilen desteklerden biridir. Bu projeden ve hibelerinden yararlanabilmek için çiftçilerin boş arazilerini herhangi bir işlem yapmadan önce başvuru yapmış olmaları gereklidir. Yetiştirdikleri cevizlerden daha fazla verim alabilmek ve tarıma katkı sağlamak için tasarlanmış olan bu proje, ilgili şartları sağlayan çiftçilere ceviz fidanı verilmesi ile başlatılır. Maliyeti düşük olan ceviz fidanlarından edilen kar sayesinde hem üretime katkı sağlanır hem de devlet destekli ceviz yetiştiriciliği projelerinden biri olan bu projeden yararlanan çiftçilerin gelir kapısı oluşur.

Ziraat Bankası Ceviz Kredisi Nasıl Alınır?

Ziraat Bankası Ceviz Kredisi Nasıl Alınır?
Ziraat Bankası Ceviz Kredisi Nasıl Alınır?

Ziraat Bankası üretim destek kredileri arasında yer alan ceviz kredisi, belirlenene şu evraklar ile Ziraat Bankası şubelerine müracaat eden çiftçilere sağlanabilir:

  • T.C. Kimlik kartı
  • Çiftçilik belgesi
  • Şubeler tarafından belirlenen ve kredi kullanımı için teminat sayılacak belgeler
  • Tarım yapılacak olan işletmenin tapu kaydı veya kira kontratı
  • İşletmenin son 3 yıla ait bilanço ve gelir belgeleri

Bu belgeler ile beraber, aktif olarak tarım yapmakta olan çiftçilere destek sağlanır. Alınan kredinin de en az %25’i devlet tarafından karşılanır.

KOSGEB’den Ceviz Yetiştiriciliği Desteği Nasıl Alınır?

Ceviz yetiştiricileri için KOSGEB, destek sağlamayan kurumlardan biridir. Ceviz yetiştirmek isteyen ve bu konuda maddi bir destek almak isteyen çiftçilerin Orman Bakanlığına, İl ve Tarım Müdürlüklerine ya da Ziraat Bankası’na başvuru yapmaları gereklidir.

Devlet Ceviz Yetiştiriciliği İçin Ne Kadar Hibe Sağlıyor?

Ağaç yetiştiriciliği hibe tutarları, Devlet tarafından şöyle belirlenmiştir:

  • 30 dönüm arazisi olan ve bu alanın tamamını ağaçlandırmak isteyen çiftçilerin, arazisine dikecekleri ağaçlarla beraber oluşabilecekleri masrafların %65’i devlet tarafından karşılanır.
  • Ağaçlandırılacak arazisi 30 dönümden fazla olan kişilerin devlet destekli ceviz yetiştiriciliğinden alabilecekleri hibe oranı ise %25 olarak belirlenmiştir. Bu oran, gerçek ve tüzel kişiliklerin arazileri için geçerlidir.
Bu gönderiyi derecelendirmek için tıklayın!
[Toplam: 0 Ortalama: 0]
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.