Destekler hakkında Her şey

Devlet Destekli Hayvancılık Kredisi Nasıl Alınır?

devlet destekli hayvancılık kredisi

0 40

Geri ödemesiz hayvan hibesi ile ülke genelinde bölgesel ve ulusal düzeyde pek çok kredi desteği sağlanır. Tarım ve hayvancılık alanında faaliyet gösteren vatandaşların söz konusu kredi desteklerinden Ziraat Bankası, KOSGEB, TKDK gibi çeşitli kamu kurum ve kuruluşları üzerinden yararlanmaları sağlanmaktadır. Günümüzde küçükbaş, büyükbaş, kümes hayvancılığı ve arıcılık faaliyetleri için kredi destekleri verilmektedir. Devlet destekli hayvancılık kredisi ile birçok bölgede hayvancılığın geliştirilmesinden ülke genelinde desteklenmesine kadar birçok kredi desteği ilgili kurumlara başvuru yapılarak alınabilir.

Devlet Destekli Hayvan Kredileri Nelerdir?

Devlet destek hayvan kredisi kapsamında yem desteklerinden süt makinası ve diğer faaliyetlere yönelik birçok destek sağlanır. Devlet desteklerinden yararlanarak birçok konuda ilgililerin destek alması sağlanmaktadır.

Yaygın olarak hayvancılık için devlet desteği ile kullandırılan krediler ise şu şekilde sıralanabilir:

  • Hayvansal üretim kredileri.
  • Su ürünleri krediler.
  • Küçükbaş hayvancılık kredisi.
  • Büyükbaş hayvancılık kredileri.
  • Kümes hayvancılığı destekleri.
  • Arıcılık destekleri vb.

Hayvansal üretim faaliyetlerinin gerçekleştiği hemen hemen tüm alanlar için birbirinden farklı kredi ve hibe destekleri farklı kurumlar eliyle devlet tarafından verilmektedir. Söz konusu desteklerden yararlanmak için aranan temel şartları sağlayanların destek alması mümkündür.

Büyükbaş Hibe Desteği Nasıl Alınır?

Büyükbaş Hibe Desteği Nasıl Alınır?
Büyükbaş Hibe Desteği Nasıl Alınır?

Büyükbaş hibe desteği kapsamından yararlanmak isteyenler hibeyi veren kurum tarafından ilgili yasalar ve proje kapsamında göre belirlenmiş şartları taşımalıdır. Öte yandan birçok banka tarafından tarım ve hayvancılığa yönelik destekler vermektedir. Devlet destekli hayvancılık kredisi kapsamında büyükbaş hayvancılık için Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından ilgili proje döneminde belirlenen yerlerden başvuru yapılması gerekmektedir. Bu kapsamsa sunulan devlet destekleri ise şunladır:

  • Besilik erkek sığır desteği.
  • Buzağı desteği.
  • Hayvan başı ödemeler vb.

Ziraat Bankası Hayvan Kredisi Şartları Nelerdir?

Ziraat Bankası hayvan kredisi şartları arasında gerçek ve tüzel kişiler için farklı kriterlere göre belirlenmiştir. Hayvansal Üretim Kredileri kapsamından yararlanmak isteyenler; büyükbaş, küçükbaş, kanatlı hayvancılık, yumurta, et ve arıcılık faaliyetleri ile yatırım ve üretim faaliyetlerinin tamamı için kredi sağlanır. Bu kapsamda ihtiyaç duyulan; yem, ilaç, yakıt, onarım, bakım, sigorta, kira, ahır ve ağıl yapımı gibi birçok unsur için işletme kredisi veya yatırım kredisi kapsamında destekler verilmektedir. Banka tarafından ilgili üretim alanına ve proje detaylarına göre farklı şartlar aranabilir. Ziraat Bankası’nın yanı sıra birçok kamu bankası ve kamu kurumu üzerinden tarım ve hayvancılığa yönelik kredi destekleri verilmektedir.

KOSGEB Hayvancılık Destekleri Nelerdir?

KOSGEB hayvancılık destekleri sayesinde vatandaşlar hayvancılığa dair birçok konuda finansman desteği alabilmektedir. Girişimciler için özel destekler sağlayan KOSGEB, küçükbaş ve büyükbaş hayvancılık içinde sağlar. KOSGEN çiftçi destekleri ile tarım ve hayvancılığa yönelik birçok proje için destek alınarak üretim faaliyetleri yürütülebilmektedir. KOSGEB devlet destekli hayvancılık kredisi kapsamında belirli proje dönemlerinde destekler sunulmaya devam etmektedir.

Bu gönderiyi derecelendirmek için tıklayın!
[Toplam: 0 Ortalama: 0]
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.