Destekler hakkında Her şey

Devlet Destekli Mantar Yetiştiriciliği Nasıl Yapılır?

Devlet destekli mantar yetiştiriciliği

0 32

Mantar yetiştirmek için devlet desteğinin alınması, 3 farklı şekilde yapılabilir:

 • KOSGEB
 • Ziraat Bankası
 • TKDK (Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu)

3 farklı kurum için de devlet destekli mantar yetiştiriciliği için verilecek hibelerin alım şartları farklıdır. Bu şartlara uyan her yetiştirici, destek alma hakkını elde edebilir.

KOSGEB Mantar Yetiştiriciliği Desteği Nasıl Alınır?

KOSGEB’ten mantar yetiştirmek için devlet desteğinin alınabilmesi için, şu şartların yerine getirilmesi gereklidir:

 • KOSGEB girişimcilik eğitiminin alınması ve ilgili alanın sertifikasını almaya hak kazanılması
 • Üretilen mantarlara NACE kodunun tanımlanması (bu sayede hem üretim hem de ticaret ağını genişletme imkanına sahip olunabilir.)

Bu iki koşul dışında KOSGEB, gerekli görmediği durumlarda başka koşul sunmaz. Bu iki şartın yerine getirilmesi ile %65 oranında hibe desteği de alınabilir.

Devlet Destekli Mantar Yetiştirmenin Şartları Nelerdir?

Mantar yetiştiriciliğini devletten destek alarak yapma koşulları, şöyle sıralanmıştır:

 • Yetiştirilecek mantarların insanlardan uzak bir yerde yapılması (özellikle devlet destekli mantar yetiştiriciliği hibelerinden istiridye mantarı için bu şartın kesinlikle sağlanması gereklidir.)
 • 100 metrekarelik alanda üretim yapabilmek için yılda 15 ya da 20 ton kompost yapabilecel en az 3 katlı raylı sistemin kurulmuş olması
 • Sistemin içine koyabilmek için aspiratör, sırt pompası, vantilatör, higrometre ve termometre gibi diğer ihtiyaç malzemelerin tümünün edinilmiş olması

Gerekli malzemelerin ve sağlığa zararlı olarak yapılacak üretimler durdurulur ve verilen hibelerin tümü geri alınır. Bu nedenle de yapılmak istenen mantar yetiştiriciliği, mutlaka Sağlık Bakanlığı onayından geçmiş olmalıdır.

Hangi Tür Mantarlara Devlet Desteği Verilir?

Hangi Tür Mantarlara Devlet Desteği Verilir?

Devlet desteği alan mantar türleri, 3 adet olarak şöyle belirlenmiştir:

 • Kültür Mantarı: Mantar yetiştiriciliği desteği arasında en çok tercih edilen mantarların ilkidir. Hem pazarının geniş olması hem de üretiminin diğer türlere göre zor olmaması sebebi ile daha fazla rağbet görür.
 • İstiridye Mantarı: Bakım ve oluşum koşulları daha zor olmasına rağmen üretimi ve desteği son zamanlarda artmış mantar türlerinden biridir. Kültür mantarından daha lezzetli olması sebebi ile bu mantar türünü yetiştirmek ve desteğini almak isteyen kişilerin sayıları artmıştır.
 • Trüf Mantarı: Diğer iki mantar türüne göre desteğinin alınması daha az tercih edilen bir mantar türüdür. Satış pazarının geniş olmamasından dolayı çok fazla üreticisi yoktur. Bu mantarın üretimini yapmak isteyen kişiler genellikle bayiliklere başvuru yapar ve sınırlı bir bölgede üretim yaparlar.

Ziraat Bankası Mantar Yetiştiricilerine Ne Kadar Kredi Veriyor?

Ziraat Bankasının mantar yetiştiriciliği için verdiği kredi, maksimum 2.500.000 TL olara belirlenmiştir. Bu miktara kadar kredi alan ve devlet destekli mantar yetiştiriciliği yapan kişilerin aldıkları kredinin %50’si kadarı devlet tarafından karşılanır. Kalan kısmı ise yetiştirici kişilerden tahsil edilir. Verilen kredinin fiyatı, işçilerin üretecekleri mantar oranına göre değişiklik gösterir.

Bu gönderiyi derecelendirmek için tıklayın!
[Toplam: 0 Ortalama: 0]
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.