Destekler hakkında Her şey

Doğum Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? Şartları 2022

Doğum yardımı başvurusu, şartları

0 20

Doğum yardımına başvurmak için aranan şartlar ve başvuru şekli şöyledir ; Türkiye cumhuriyeti vatandaşı olmak ya da mavi karta sahip olmaktır. Ayrıca canlı doğumun gerçekleşmiş olması gerekmektedir. Bu şartları sağlayan tüm ebeveynler doğum yardımı başvurusu için canlı doğum gerçekleştikten sonra bağlı bulunan ilçenin nüfus müdürlüğüne giderek kimlik paylaşım sisteminden kayıt yaptırır. Ardından Doğum Yardımı Başvuru Dilekçesi eksik olmayacak şekilde doldurulup imzalanır ve kargo yolu ile Sosyal Hizmetler Müdürlüğüne ya da Bakanlığın İl Müdürlüğüne gönderilir. Kamu kurumunda çalışan anneler çalıştıkları birime eğer baba memur anne ev hanımı ise baba çalıştığı kuruma başvuruda bulunur. Yurtdışında doğum yapanlar ise konsolosluklara ya da büyükelçiliklere başvuruda bulunabilir.

Doğum Yardımı Ödemesi Ne Zaman Yapılır?

Doğum desteği ödemesi için hazırlanan başvuru dilekçesi ilgili birime gönderildikten sonra belge sisteme girilir. Kayıt gerçekleştiği andan itibaren ödemeler en yakın PTT şubelerinden alınabilir.

Doğum Yardımına Kimler Başvuru yapamaz?

Doğum yardımından yararlanamayacak kişiler, doğum tarihine göre belirlenir. Ailelere 15 Mayıs 2015 tarihinden önce dünyaya gelen çocukları için doğum yardımı yapılmaz. Türk vatandaşı olmayan ya da mavi kartı olmayan kişilerde yardımdan yararlanamaz. Ayrıca 2015 yılından sonra evlatlık edinilen çocuklar için de bakanlık tarafından yapılan düzenlemeler doğrultusunda; eğer bir çocuk için daha önce bir kez yardım alındıysa evlatlık edinen aile tekrar yardım alamaz. Hamile olan anne adayları canlı doğum gerçekleşmeden doğum yardımına başvuru yapamaz. Annenin vefat ettiği durumlarda ise bebek yaşadığı takdirde ödeme babaya yapılır.

Doğum Yardımında Ne Kadar Ödeme Yapılmaktadır?

Doğum yardımı ödemeleri birinci çocuk için 300 TL, ikinci çocuk için 400 TL, üçüncü çocuk ve sonrasında dünyaya gelen diğer çocuklar için ise 600 TL tutarında tek sefere mahsus doğum yardımında bulunulur. Kamu işçilerine ise sözleşmeleri gereğince çalıştıkları kurumdan aldıkları doğum yardımı tutarı ile yukarıda belirtilen tutarlar arasında ki fark ödemesi yapılır. Kurumu tarafından verilen yardım daha fazla ise kişiye herhangi bir ek ödeme gerçekleşmez

Doğum Parası Nasıl Alınır?

Doğum Parası Nasıl alınır?
Doğum Parası Nasıl alınır?

Doğum parasını alabilmek için sigortalı kişinin çalıştığı iş yerinin bağlı olduğu sosyal güvenlik kurumuna başvuru da bulunmak gerekir. Doğum parası , doğan bebeğin kimlik bilgileriyle kuruma başvuruda bulunmanın ardından, sosyal güvenlik kurumu tarafından kişinin banka hesabına bu bedeli öder. Ödeme  doğum izni bittikten sonra gerçekleşir.

Doğum Parası Başvuru Şartları Nelerdir?

Doğum parası almak için istenilen koşullar şu şekilde sıralanabilir;

  • Doğum parasından yararlanmak isteyen kadının sigortalı olarak çalışma halinin devam etmesi istenir
  • Çalışmakta olan kadın doğum izni zamanı gelmeden işten ayrılmamalıdır
  • Belirlenen süre içinde ( 112 gün ) iş yerinde çalışmaya devam etmemelidir
  • Doğumun canlı olarak gerçekleşmiş olmalıdır
  • 90 gün prim şartı ile kadının rapor alma hakkı verilir

Doğum Parası Başvurusu İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Doğum parasına başvuru sırasında istenen belgeler şunlardır;

  • Anne ve babanın TC kimlik kartı
  • Yeni doğan bebeğin TC kimlik kartı
  • Başvuru yerinden alınan başvuru belgeleri

Doğum yardımı için bu belgeler tamamlanıp doğru ve eksik bilgi olmayacak bir şekilde doldurularak Sosyal Güvenlik Kurumuna başvuru gerçekleştirilir.

Bu gönderiyi derecelendirmek için tıklayın!
[Toplam: 0 Ortalama: 0]
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.