Destekler hakkında Her şey

2022 Dul ve Yetim Maaşı Ne Kadar? Başvurusu, Şartları

Dul ve yetim maaşı başvurusu, şartları

0 15

Dul ve yetim maaşı miktarı emekli maaşı oranlarına göre belirlenir ve verilen en düşük miktar ise 2 bin 500 Türk lirasıdır. Dul ve yetim maaşı eğer çocuk ya da çocuklar var ise bu durumda eş ile paylaştırılarak verilir. Eşler yüzde 75’e kadar pay alabilirken çocuklar yüzde 25’e kadar pay alabilir. Dul ve yetim maaşı şartları da hak sahibinin kim olduğuna göre değişiklik gösterir. Belirlenen başvuru şartları arasında çocukların cinsiyeti ve yaşları da önemli bir kuraldır.

Dul ve Yetim Maaşı Başvurusunun Yapıldığı Yer

Dul ve yetim maaşı başvuru yeri için iki platform belirlenmiştir. Bu başvuru yerlerinden biri çevrim içi kanal iken diğeri fiziksel başvuru kanalıdır. Fiziksel başvuru kanalı için başvuruların şahsen müracaat yöntemi ile yapılması istenir. Konu ile görevlendirilen kurum ise Sosyal Güvenlik Kurumudur. SGK tarafından yönetilen ve denetlenen bu yardım için başvurular yine SGK tarafından belirlenen kanallar üzerinden gerçekleştirilir. Dul ve yetim maaşı başvurusunun hak sahipleri tarafından yapılması gerekir.

Dul ve Yetim Maaşı Başvuru Yöntemi

Dul ve Yetim Maaşı Başvuru Yöntemi
Dul ve Yetim Maaşı Başvuru Yöntemi

Dul ve yetim maaşı başvurusu dilekçe ile yapılabildiği gibi e – devlet sistemi üzerinden de gerçekleşebilir. Sosyal Güvenlik Kurumu üzerinden başvuru yapılacak ise dilekçe doldurulması ve istenen tüm evrakların kuruma ibraz edilmesi gerekir. E – devlet üzerinden başvuru yapıldığında ise “Ölüm Yardımı ve Dul / Yetim Aylığı Talebi” sayfasından işlem gerçekleştirilir. Bu sayfada, vefat eden kişinin Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarasının girilmesi ile başvuru süreci başlatılır. Vefat eden kişinin anne, baba, çocuk ve / veya eş olması gerekir.

Dul ve Yetim Maaşını Veren Kurum

Dul ve yetim maaşının alındığı yer Sosyal Güvenlik Kurumu olarak belirlenmiştir. Hangi kurumdan hangi yardımın alınacağına ve yardım miktarına Türkiye Cumhuriyeti Devleti karar verir. Devlet tarafından verilen bu kararlar neticesinde ise kurumlar sorumluluk ve görevlerini öğrenerek bu yardımları vatandaş ile buluşturur. Dul ve yetim maaşı almak isteyen kişilerin Sosyal Güvenlik Kurumu üzerinden başvuru, takip, sorgu ve itiraz yapmalarına izin verilir.

Dul ve Yetim Maaşı Alanlar

Dul ve yetim maaşı alma hakkı olanlar vefat eden emeklinin birinci dereceden akrabalarıdır. Evli ise eşi, çocukları var ise eşi ve çocukları dul ve yetim maaşını alabilir. Eğer kişinin eşi ve çocukları yok ise bu durumda dul ve yetim maaşı kişinin anne ve babasına da verilebilir. Maaşın kime bağlanacağı konusu kişinin medeni haline ve aile yapısına göre belirlenir. Vefat eden sigortalı kişinin eğer eşi ve / veya çocuğu var ise bu durumda öncelik onların olacaktır. Dul ve yetim maaşında en büyük pay genellikle eşe verilir ve ardından çocuğa daha az bir oranda dul ve yetim maaşı paylaştırılır. Dul ve yetim maaşını almak için hak sahibi olunması önemlidir.

Bu gönderiyi derecelendirmek için tıklayın!
[Toplam: 0 Ortalama: 0]
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.