Destekler hakkında Her şey

E-TİCARET DEVLET DESTEKLERİ HAKKINDA ÖNEMLİ İPUÇLARI

0 119

E-Ticaret devlet destekleri ülkemizde internet üzerinde ticaret faaliyeti yürüten girişimcilere büyük kolaylıklar sağlıyor. İşletmelerin ürün ve hizmetlerinin yurtdışında tanıtım ve pazarlamasında önemli kolaylıklar sağlayan devlet destekleri, günümüz teknolojisine uygun ticaret yapanlar açısından önem verilmesi gerekilen bir konu.

E-Ticaret devlet destekleri fırsat ve koşulları hakkında bilinmesi gereken önemli detayları bu sayfamızda inceleyeceğiz konusunda güncel haber ve gelişmeleri internet sitemizden takip edebilirsiniz.

E-Ticaret Desteği Nedir?

Şirketlerin ve girişimcilerin günümüzde internet dünyasında güçlü bir şekilde var olmaları gerekir. Ürün ve hizmetlerin tanıtımı, pazarlaması ve geniş kitlelere ulaşımı bakımdan E-Ticaret yapmak artık çoğu işletmenin ihtiyacı haline gelmiştir.

İnternet kullanıcıların her geçen gün artması, alışveriş ihtiyacının daha fazla internet üzerinden karşılanması, şirketlerin ve girişimcilerin bu ortama yatırım yapmasını zorunlu kılmaktadır. Piyasa koşullarının incelenmesi, reklam harcamaları, teslimat ağının oluşturulması, sosyal medya analizi gibi birçok öğe E-Ticaret kavramının içerisindedir.

E-Ticaret ile uğraşanların büyük bir çoğunluğunun hedefi, ülkemizde ürettiği ticari değerleri yurtdışına duyurmak ve satış gerçekleştirmektir. Klasik ticaret yöntemlerinde, sürekli yurtdışına gitmek, sektörle ilgili düzenlenmiş fuarlara katılmak gibi zorluklar söz konusudur. Oysa elektronik ticaret ortamında bu ihtiyaçları karşılamak çok daha kolaydır.

Ürün ve hizmetleri internet sayfaları ve sosyal medya ağı üzerinden duyurmak günümüz teknolojisinin sağladığı kolaylıklardan biridir. Pazarlama ve tanıtım yoluyla yurtdışındaki hedef kitlelere ulaşmak isteyen girişimcilerimizin, maddi olarak desteklenmesini sağlayarak yatırım yapmasına yardımcı olan devlet destekleri vardır.

Ticaret Bakanlığı E-Ticaret destekleri, ürünlerini yurtdışında tanıtmak isteyenler için oldukça önemli kaynaklardır. Bunun yanında, internet siteleri aracılığı ile yurtdışına satış yapmak isteyenler için belirli aralıklarla sunulan KOSGEB E-Ticaret destekleri, yine yatırımcılar açısından oldukça avantajlıdır.

E-Ticaret dışında, ülkemizde iş fikirlerini hayata geçirmek isteyen kişilere destek programları sunan ve gençlere kapsamlı girişimcilik eğitimleri düzenleyen KOSGEB hakkında bilinmesi gerekenleri bu makalemizde bulabilirsiniz.

B2B Şirketten Şirkete Satış Desteği Nedir?

Hem bilindik ticaret yollarıyla satış yağan hem de E-Ticaret yapan girişimcilere verilen bir destektir. B2B desteği, doğrudan müşterilere değil, işletme veya şirketlere yapılan yurtdışı satışlarına sağlanan bir kolaylıktır.

E-Ticaret ile uğraşıyorsanız, B2B şartları hakkında bilgi sahibi olarak çeşitli destek hizmetlerinden yararlanabilir, yurtdışında bulunan diğer işletmelerle çok daha kolay bir satış bağlantısı kurabilirsiniz.

B2B Devlet desteği almak isteyen kuruluşların oluşturduğu marka ve ürünler tamamen yerli olmalıdır. Bu tür işletmelerin destekten yararlanmak için şirket (sermaye) statüsüne sahip olması ve markasını ülkemizde onaylatmış olması gereklidir.

Bu destekten faydalananlara reklam ve giderler için belirli oranlarda destek sağlanır. Gider ve reklam harcamalarının %80’lik bir kısmının devlet tarafından karşılandığı bu destek yönteminde, yurtdışı için harcanacak yolculuk ve konaklama giderleri de destek kapsamında olacaktır.

B2B işletme nedir? Yurtdışındaki muhataplarına B2B şirketi olarak ürün ve hizmet ulaştırmak isteyenlerin bilmesi gerekenler nelerdir? Detaylar, bu makalemizde sizleri bekliyor. ( Örnek Makale : https://www.ofmark.com/blog/b2b-is-modeli-nedir-nasil-yapilir/ )

E-Ticaret KOSGEB Desteği Nedir?

E-ticaret yapanlara KOSGEB desteği, girişimcilerin en fazla ilgi gösterdiği hizmetlerden biridir. Sağlanan kaynakların genellikle geri ödemesiz kredi olarak verilmesi işletmeler ve girişimciler için son derece avantajlıdır. Destek programlarında 500 Bin TL’ye yakın bir destek aktarımı söz konusudur. İşletme ve girişimciler bu kaynaklardan yararlanmak için belirli koşulları yerine getirmelidir.

KOSGEB E-Ticaret destek daha çok KOBİ’lere yönelik olduğu için işletmelerin KOBİ statüsünde KOSGEB’e kayıtlı olması şartı aranır. Yurtdışına çıkacak işletmelere maksimum 20 Bin TL olmak üzere, önceden belirlenmiş ülkelere gidiş masrafları konusunda kaynak sağlanır. KOSGEB destekleri, fuar, konaklama ve tercümanlık gibi önemli gider kalemlerini karşılamaktadır.

Diğer E-Ticaret Devlet Destekleri

E-Ticaret devlet desteği alanında girişimcilere, belirli koşullar karşılanmak üzere TÜBİTAK üzerinden de destek sağlanmaktadır. Bu programda daha çok ürün ve hizmetlerini ülke dışında tanıtmak isteyenlerin masraflarının karşılanması gibi kolaylıklar sağlanmaktadır. TÜBİTAK E- Ticaret desteği almak için işletmenin ülkemizde kayıtlı olması ve belirli yaş sınırlaması gibi koşullar aranır.

TÜBİTAK destekleri nelerdir? Şirket ve yatırımcılara düzenli olarak sunulan destek programları hakkında daha fazla bilgi edinmek için bu makalemize göz atmanızı öneriyoruz.

E-Ticaret devlet destekleri ile ilgili güncel gelişmeleri ve haberleri internet sitemiz üzerinden takip edebilirsiniz.

 

 

 

Bu gönderiyi derecelendirmek için tıklayın!
[Toplam: 0 Ortalama: 0]
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.