Destekler hakkında Her şey

Emzirme Ödeneği Başvurusu Nasıl Yapılır?

Emzirme ödeneği başvurusu

0 18

Emzirme ödeneği alabilmek için başvurular e-devlet üzerinden alınmaktadır. Daha öncesinde başvuru için il veya ilçelerde ki Sosyal Güvenlik kurumlarına şahsi olarak gidip başvuru yapılması zorunluluğu vardı fakat yaşanan salgından dolayı bu zorunluluk kaldırılmıştır. Doğumdan sonra sisteme yüklenen gerekli bilgi ve belgeler eşliğinde emzirme ödeneği  otomatik olarak yatar. Ayrıca e-devlet üzerinden doğum yardımı alabilmek için gerçekleştirilen başvuruların sonuçları ve alınan doğum desteklerine dair yapılan itirazların sonuçlarına da bakılır. Bu hizmet Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın desteği ve iş birliği ile gerçekleşir. Ayrıca yoğunluğu azaltmak amacıyla bakanlığa ait resmi web sitesi olan aile.gov.tr adresinden de başvuru sağlanır. Bu adres ile beraber soruları yanıtlamak ama yardımcı olmak amaçlı sık sorulanlar bölümü hazırlanmıştır. ALO 183 hattı sayesinde 7 gün 24 saat hizmet verilir. ALO 144 hattına aramalar ücrete tabii değildir. İşitme konuşma engelliler için 0549 441 2 144 hattı hizmet vermektedir.

Emzirme Ödeneği Alma Şartları 2022

Süt desteğini alma koşulları aşağıdaki gibidir;

  • 4A’lı sigortalılar için doğum öncesine ait 1 yıllık dönemde en az 120 günlük prim bildirilmiş olmalı
  • 4B’li sigortalılar için doğumdan önceki 1 yıla ait en az 120 gün prim bildirilmiş olmasının yanında ekstra olarak Genel Sağlık Sigortası primi dahil olmak üzere hiçbir prim borcu olmamalı
  • Doğum canlı olarak gerçekleşmiş olmalı

Buna ek olarak emzirme parası hakkını kazanmış fakat sigortası sona ermiş kadınların 300 gün içerisinde doğum yapmış olmaları durumunda analık sigortası adı verilen durum devreye girer. Bu durumda kadının ya da adamın doğum tarihi öncesi 15 aylık sürede en az 120 gün prim ödemiş olması gerekir.

Emzirme Ödeneği Ne Kadar?

Emzirme Ödeneği Ne Kadar?

Emzirme ödeneğinde ödenecek miktar her yıl düzenli olarak TÜİK tarafından açıklanan enflasyon rakamına bağlı olarak güncellenir. 2021 Yılı için 232 TL olan süt parasının 2022 yılı için güncellenen rakamı 316 TL’dir. 2015 Yılında başlayan emzirme ödeneği 4A ve 4B sigorta kapsamına girenlere ödenir. 4C sigortalıları kapsamaz.

Emzirme Ödeneği Nereden Sorgulanır?

Süt parasını e-devlet üzerinden sorgulamak için “turkiye.gov.tr” adresinden doğum yardımı başvurusu sonucu sorgulaması yazılması gerekir. Sistemden bilgi almak için e-devlet şifresi gerekmektedir. Şifresi olmayanlar PTT den şifre edinebilir. Kimlik doğrulama işlemini doğru bir şekilde gerçekleştirdikten sonra sistemden ilgili işlem yapılır.

Emzirme Ödemeleri Nereden Yapılır?

Süt parası ödemelerinin yapıldığı yerler, Ziraat bankası hesabı olanlar için Ziraat Bankasından gerçekleşirken, hesabı bulunmayanla için ise ikametgahına bağlı olarak kendine en yakın PTT şubelerinin aracı olması ile gerçekleşir. Yalnızca anneye verilir. Ödenek her doğan çocuk için 1 kereye mahsus yapılır.

Emzirme Ödeneğinde Hak Düşürücü Süre

Emzirme ödeneğinden geri dönük faydalanmak 5 yıl süre ile mümkündür. Eğer doğumun üstünden 5 yıl geçmediyse geriye dönük olarak destekten yararlanılır. Bunun içinde e-devlet üzerinden emzirme ödeneği sorgulaması yapılır.

Bu gönderiyi derecelendirmek için tıklayın!
[Toplam: 0 Ortalama: 0]
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.