Destekler hakkında Her şey

Girişimcilik Eğitimi (E-Akademi)

0 12

Girişimcilik, yeni bir işe veya konuya atılım ve kazanım anlamlarına gelmektedir. Girişimci bireyler yetenekli oldukları konularda ya da ilgi duydukları konularda bir iş kurma veya olağan bir işte kendini gösterip yükselme hedefleri kurarlar. Çeşitli fikirler ve eğilimler aracılığı ile sürekli olarak gelişimi destekleyen girişimcilik her bireyin içinde yer alan bir konudur. Girişimcilik eğitimi, yeni bir işe atılmak isteyen ya da bulunduğu işi geliştirmek isteyen bireylerin alabileceği girişimciliğin nasıl olması ve nasıl yapılması gerektiğini anlatan eğitimdir. E akademi ile alınacak olan girişimcilik eğitimi mal ve üretim hizmetlerinde kazanç yollarını belirler ayrıca gelişen ve değişen dünyada iş ve risk konularını inceler. Her girişim kendi içinde bir risk taşır, girişimcilik için olması gereken maddi ve manevi unsurlar vardır bu unsurların eksikliği yanlış girişime neden olabilir. Geleneksel girişimci eğitimleri ve ileri girişimci eğitimleri sayesinde, ulusal düzeylerde yeni işletmelerin kurulması sağlanmıştır. Sürdürülebilir girişimciliği amaçlayan programlar işletmeleri istihdama yöneltmek yani teşvik etmek amaçlı çalışmaktadır.

Girişimcilikte Olması Gerekenler

Girişimcilik eğitimi (e-akademi) girişimcilerde olması gereken ve yeni bir işte atılması gereken tüm adımları bireylere öğretir. Girişimci küresel rekabet edebilecek işletmeler ile öne çıkmalıdır. Aynı zamanda kişisel özelliklerini iyi bilmeli ayrıca duygularını olumlu anlamda kontrol edebilmelidir. Girişimciler kendilerine, ülkelerine ve birçok insana istihdam sağlayan, üreten, geliştiren ve sürekli olarak gelişen bireylerdir. İki ayrı programda ele alınan girişimcilik eğitimleri iki ayrı amaca da hizmet etmektedir.

 Girişimcilikte olması gerekenler ise özetle şöyledir;

  • Yapılacak iş bilinmeli ve riskler hesaplanmalıdır.
  • Birey özgüvenli olmalıdır ve kendine güvenmelidir.
  • Rekabete açık olmalıdır.
  • Ulusal düzeylerde gelişmelidir.
  • İhracat yapabilmelidir.
  • Marka olmalıdır.
  • İstihdam oluşturmalıdır.
  • Teknolojiden faydalanmalıdır.
  • Yenilikçi ve ön görüşlü olmalıdır.

Girişimcilik eğitimi, atılım yapmak isteyen üreten ve yeni fikirlere sahip bireylerin girişimcilik için eksik yönlerini tamamlar. İş fikrine yönelik bir şekilde destekleme çalışmaları yapan eğitim, işletmelerin geliştirilebilmesini de amaçlamaktadır. Girişimcilik eğitimleri, günün her saatinde alınabilir. Uygulamalar sayesinde erişilebilir olan programlar kolay başvurulabilir programlardır. Alınacak olan eğitim sistemde bulunan iki farklı programın amacına bağlı olarak değişmektedir. Geleneksel girişimcilik ve ileri girişimcilik programları farklı amaçları desteklemektedir. Her iş fikri ayrı değerlendirilmektedir ve fikrin geliştirilebilir olması eğitimler için çok önemlidir. Teknoloji odaklı yenilenebilir ve istihdam sağlayabilen iş fikirleri programlar için uygundur.

Girişimcilik Adımları

Girişimcilik; yetenek, fikir üretimi ve yenilik gerektirir, yeni bir fikir üzerinden girişimcilik yapılabilir ya da olağan bir fikri geliştirerek de girişim sağlanabilir. Eğitimler iş fikrine uygun olarak destekleme programlarını sunmaktadır. Girişimcinin iş fikri yenilenebilir olmalı ve belirli noktalara uyum sağlamalıdır. İşletmeler kurulmadan önce eğitimlerde verilen iki programdan birini almakla başlamaktadır. İki programdan oluşan eğitimde iş fikrine uygun eğitim programını seçmek önemlidir. Girişimcilik adımlarını öğrenerek üretkenliği arttırır ve istihdam sağlarlar.  Girişimcilik eğitimi bireye öncelikle fikri ya da yapmak istediği işi için gerekli olan bilgi birikimini sorar, girişimcilikte yapılacak iş hakkında bilgi sahibi olmak çok önemlidir. İleri girişimciliği hedefleyen programlar belirli adım ve süreçler sonrasında, girişimciye destek olabilir biçimdedir. Girişimcilik adımları öncelikli olarak sorunu bulma ile başlar sonra fikir üretilir ve fikir hayata konur. Girişimcilik eğitimi, tüm girişimcilik adımlarında bireye ne yapması gerektiğini, bilgiyi nasıl kullanması gerektiğini ve riski nasıl yönetmesi gerektiğini öğretmektedir. Girişimcilik sonu olmayan ve sürekli olarak değişen bir dünya da yeniliği sağlayan, insanlar tarafından belirli şekilde gerçekleştirilen riski özetleyen bir kavramdır. Her girişimci sürekli olarak düşünmeli fikrini ve olağan riskleri yönetmelidir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.