Destekler hakkında Her şey

İleri Girişimci Destek Programı

1 112

İleri girişimci destek programı ülkemizin ihtiyaç duyduğu alanlarda yatırımların artmasını sağlamaktır. Ülke ekonomisine ve bireysel girişimciliğe imkân sunan bir destek programıdır. Bu program desteği sayesinde yeni faaliyete başlayan işletmelerin uzun ömürlü olmaları hedeflenmektedir. KOSGEB aracılığıyla verilen bu destek için başvurmak isteyen kişilerin faaliyette bulunmak istedikleri alanlar tablo halinde listelenmiştir. Öncelikle bu tabloda bulunan sektörlerden birinde olmak koşuluyla destek kredileri için başvurmak mümkün olabilmektedir. İleri girişimcilik destekleri tamamen geri ödemesiz olarak verilmektedir. Girişimci olan kişinin kadın, engelli, gazi, genç veya şehit yakını olması 5.000 TL daha fazla ödeme avantajı sunmaktadır.

Girişimcilik

Yeni bir başlangıç yapmak için bir fikirle yola çıkmak isteyen ama yeterli sermayeye sahip olamayan küçük ve orta ölçekli işletmeler için verilen destekler önemlidir. Maddi anlamda destek alarak başlangıç yapmak işletmenin ana malzemelerinin tedariki, gerekli alanın kiralanması ve personel sağlanması için avantaj sağlar. Girişimcilerin en büyük eksiği işin başında gerekli olan sermayeye sahip olamamaktır. Ülkemizin kalkınması ve ekonomik anlamda kalkınmanın en temel yolu yeni işletmelerin faaliyetlerine başlayarak ekonomiye can vermeleridir. Devlet destekli olarak yapılan bu yardımlar yeni başlangıçlar sunmasının yanında hayatına bir yön vermek isteyenlere de çok büyük imkân sunmaktadır. Girişimcilik kulağa kolay bir iş gibi gelse de deneyim ve tecrübe sahibi olmak da önemlidir. Kişinin bunu yapabilecek kapasitede olması ve azimle devam etmesi gerekir.

Nasıl Girişimci Olunur?

Girişimci olmak isteyen adayların öncelikle eğitim almak için başvuruda bulunmaları gerekir. Başvuru sonucunda belirlenen tarihlerde uzaktan eğitim ya da sınıf ortamında eğitimle dersler başlar. Eğitimin bitirilmesi için tüm derslerin alınıp sınavın geçilmesi gerekir. Başarılı olan adaylara sertifika verilmektedir. Ayrıca girişimcinin mevcut bir işletmesi var ise son bir yıl içinde kurulmuş olması esastır. Daha önceki işletmelere bu destek verilmez. Destek programına başvurduktan sonra detaylı olarak incelenen başvuru sonuçları tabloda yer alan sektörler kapsamında ve şartları karşılıyorsa buna göre değerlendirme yapılır. Girişimci işletmesinin başarısız olması durumunda tavsiye kararı alırsa destek tamamen kesilir.

Destek Konuları Nelerdir?

İleri girişimcilik eğitimi için başvuranların en çok araştırdığı konu destek alanları nelerdir? Sorusu olmaktadır.

 • Öncelikle ilk destek alanı kuruluş desteğidir. Gerçek kişi için: 5.000 TL, Sermaye şirketi için: 10.000 TL tutarında ödeme yapılır.
 • Makine, teçhizat veya yazılım destek tutarları Üç başlıkta incelenir.
 1. Düşük ve orta düşük teknolojik faaliyet gösteren işletmeler için: 100.000 TL
 2. Orta ve yüksek teknolojik faaliyet gösteren işletmeler: 200.000 TL
 3. Yüksek teknolojik faaliyet gösteren işletmeler: 300.000 TL olarak belirlenen tutarlarda ödeme verilmektedir.
 • Danışmanlık, işletme koçluğu ve mentorluk için 10.000 TL tutarında destek belirlenmiştir.
 • Performans desteği iki şekilde değerlendirilir. Birinci ve ikinci performans dönemindeki değerlendirmelere göre bu tutarlar belirlenir.
 • Sertifika desteği olarak da 5.000 TL tutarında ödeme alınmaktadır.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Girişimcinin işletmedeki payı iki yıl boyunca %50’nin altına düşmemelidir.
 • KOSGEB desteğiyle alınan makine, teçhizat ve yazılım iki yıl boyunca satılmamalıdır.
 • Alınan tüm ekipmanın belirtilen sektörde istenen özellikte olması gerekmektedir.
 • Girişimci olan kişi aynı zamanda başka bir yerde çalışamaz. İşinin başında bulunmalıdır.
 • İleri girişimcilik eğitiminden önce Geleneksel girişimci eğitimini tamamlamak ön şarttır.
 • Girişimcinin faaliyette bulunmak istediği alanda bilgi ve tecrübesinin olması gerekmektedir.

Girişimci olmak için başvuru yapmadan önce dikkat edilmesi gerekenler hakkında bilgi sahibi olmak önemlidir. KOSGEB aracılığıyla verilen bu destek programının amacı girişimcilerin ülke ekonomisine katkıda bulunmalarını sağlamaktır. Aynı zamanda bireysel olarak da başarı elde edilmesine katkı sağlar. KOSGEB belirtilen kurallara uygun ve belirli tutarlarda ödeme yapmaktadır. Başvuru işlemleri ve onaylar tamamlandıktan sonra konuyla ilgili uzmanlardan destek alınması mümkündür. Güncel bilgiler için internet sayfası incelenmelidir.

Bu gönderiyi derecelendirmek için tıklayın!
[Toplam: 0 Ortalama: 0]
1 yorum
 1. […] da istenebilmektedir. Tehlikeli iş kollarında sertifika desteği şart olarak aranmaktadır. Girişimcilik destek programı kapsamında 65 bin liralık destek […]

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.