Destekler hakkında Her şey

IPARD Destekleri Nelerdir? Nasıl Başvurulur?

IPARD Destekleri Nelerdir? Nasıl Başvurulur?

0 10

IPARD Programı Nedir?

IPARD Destekleri, genel anlamı ile bir kırsal kalkınma bileşenidir. Avrupa Birliği tarafından aday olan veya potansiyel olarak aday gösterilen tüm ülkelere destek olmak amacı ile oluşturulan IPARD, katılım öncesi yardım aracı olarak değerlendirebilmektedir.

IPARD Destekleri Avrupa Birliği’nin ortak tarım politikası kapsamında hazırlanan bir destek programıdır. Kırsal kalkınma politikası kapsamında hazırlanan destek programının daha etkili uygulanması ve yönetilmesi için hazırlanmıştır. Bu kapsamda hazırlanan IPARD programı bu gelişmenin desteklenmesini amaçlamaktadır.

IPARD desteği genel olarak 2014 ile 2020 dönemi arasını kapsayan bir programdır. Bu program dahilinde Avrupa birliği komisyonunun ve Türkiye Cumhuriyeti komisyonlarının birlikte finanse edeceği bir destek uygulanmaktadır.

IPARD Destekleri Nelerdir?

IPARD kapsamında sunulan ve hazırlanan mali desteklerin hepsi karşılıksız olarak verilmektedir. Ancak program dahilinde verilecek desteklerin pek çoğu belirli şartlara sahiptir. Destekleme kararı alındıktan sonra uygun görülen ve program dahilinde alınacak olan desteklerin belirtilen şekilde sözleşme ile desteklenmesi gerekmektedir.

Ancak sözleşme dahilinde hükümlerin ihlal edilmesine bağlı olarak mali desteklerin gecikme faizi ile birlikte geri alımı da söz konusu olabilmektedir.

IPARD Desteklerine Nasıl Başvurulur?

Kırsal kalkınmayı destekleme kurumu yani TKDK bünyesinde geliştirilen IPARD ülkemiz için de geliştirilen ve uygulanan bir protokoldür.

Avrupa Birliği bünyesinde aday olan ülkemizi de IPARD desteğinden faydalanmaktadır. Ülke sınırları içerisinde hem kaliteli hem de iyi bir tarım yapılabilmesi için maddi kaynak Avrupa Birliği komisyonunun belirlediği destek ile birlikte ülkemizin desteğini de kapsamaktadır.

Bu desteklerden faydalanmak isteyenlerin öncelikli olarak fizibilete ve analiz çalışmalarını sıkı bir şekilde yaptırmaları gerekmektedir. Bunun dışında iş planlarını ve etütlerini de hazırlattıktan sonra projelerini sunmaları gerekmektedir.

Uzman bir komisyonunun desteği ile hazırladığınız projeler incelenecektir. Bu sayede IPARD kapsamında verilen hibe, teşvik ve desteklerden yararlanabilirsiniz.

IPARD ve buna benzer pek çok destek ve hibeden yararlanmak için KOBİ destek hattı ile iletişime geçebilirsiniz. Uygun şartları taşıdığınızı düşündüğüz tüm proje ve desteklere başvurarak hibe ve teşviklerden yararlanabilirsiniz.

IPARD başvurularını TKDK kurumuna yapabilirsiniz. Online olarak başvurabileceğiniz gibi aynı zamanda posta, faks, elektronik posta ve uygun görülen diğer yöntemler ile başvurularınızı bırakabilirsiniz.

IPARD Destekleri Hangi Harcamaları Desteklemektedir?

Proje kapsamında desteklenen illerin mali giderleri tamamen ücretsizdir. Ancak yapılacak sözleşmenin ihlali ve içeriği büyük önem taşımaktadır. Sözleşmenin ihlal edildiği tespit edildiğinde verilen mali destek belirlenen komisyonca faizi ile birlikte geri alınabilmektedir.

IPARD desteği kapsamında 4 farklı grup için destek verilmektedir. Bu gruplar:

-Makine ve ekipmanları

-Yapım işler

-Hizmet alımları

-Görünürlük harcamaları

Belirlenen oranlarda işletmelerin verecekleri faaliyetler kapsamında ücretler belirlenmektedir.

Toplam değeri 500 bin lira olan hibeler 1 taksit ile alınmaktadır. Toplam değeri 500 bin ve üzeri olan mali destekler ise 2 ayrı taksit ile alınmaktadır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.