Destekler hakkında Her şey

İŞKUR Kayıt Belgesi Nasıl Alınır?

İŞKUR kayıt belgesi

0 19

İŞKUR kayıt belgesini almak için izlenen birtakım adımlar bulunur. İstenir ise İŞKUR şubesine giderek kayıt işlemleri yapılır ve kayıt belgesi talep edilebilir. İstenir ise de İŞKUR’un çevrim içi kanalları aracılığı ile kişi kendi kayıt belgesini oluşturabilir. Kayıt belgesini oluşturmak için İŞKUR’daki kişi profilinin tamamlanması ve gerekli bilgilerin doğru bir şekilde girilmesi gerekir. İŞKUR kayıt belgesi İŞKUR’dan kolaylıkla alınabilir.

İŞKUR Kayıt Belgesi Nedir?

İŞKUR kayıt belgesinin işlevi arasında bir kişinin hem İŞKUR’a kayıtlı olduğunu göstermesi hem de iş aradığının bildirilmesi yer alır. İŞKUR’a kayıt işlemlerini tamamlayan kişiler iş arasın ya da aramasın kayıt belgesi alabilir. Kayıt belgesine ulaşmak için belirlenen kanallar bulunur. Bu kanallar aracılığı ile kolayca İŞKUR kayıt belgesi talep edilebilir. Kayıt belgesi, sadece İŞKUR tarafından verilebilen ve tasarlanan özel bir dokümandır. İş arayan kişiler için özel olarak hazırlanan İŞKUR kayıt belgesi, kişilerin iş bulmasını daha kolay bir hale getirmeyi amaçlar. İŞKUR üzerinden bir işletme ile görüşerek işe başlayacak olan kişilerin bu belgeyi işverene sunması gerekir.

İŞKUR Kayıt Belgesinde Hangi Bilgiler Yer Alır?

İŞKUR Kayıt Belgesinde Hangi Bilgiler Yer Alır?

İŞKUR kayıt belgesindeki bilgiler için belirlenen kategoriler her için aynıdır ancak bilgiler kişiye göre değişir. İŞKUR kayıt belgesindeki bilgileri güncellemek için kişilerin İŞKUR’un internet sitesine girerek çevrim içi menüyü kullanması gerekir. İŞKUR kayıt belgesinde yer alan bilgiler şunlardır:

  • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlık numarası
  • Adı ve soyadı bilgileri
  • Doğum tarihi (gün, ay, yıl şeklinde)
  • İŞKUR’a kayıt tarihi (gün, ay ve yıl şeklinde)
  • Kişisel durum bilgisi
  • Meslek bilgisi
  • Öğrenim seviyesi (ilkokul, ortaokul, lise, lisans, yüksek lisans ve diğerlerinden kişinin en son mezun olduğu dereceye yer verilir).
  • Üniversite okunmuş ise üniversite adı, bölüm ve fakülte bilgileri
  • Hangi İŞKUR’a bağlı olunduğunu gösteren birim bilgisi

İŞKUR Kayıt Belgesi E – Devlet Üzerinden Alınır MI?

İŞKUR e devlet üzerinden işlem yapılmasına izin verir ve birçok fonksiyonunu e – devlet sistemine de taşımıştır. İŞKUR tarafından verilen kayıt belgesine e – devlet üzerinden ulaşmak da mümkündür. Bunun için e- devlet sistemine giriş yapılması ve ardından İŞKUR menüsünden kayıt belgesi sorgusunun gerçekleştirilmesi gerekir. Sağ üstte yer alan indirme butonu üzerinden kişiler kayıt belgelerini kolaylıkla indirebilir.

İŞKUR’a Kaydolunca Ne Olunuyor?

İŞKUR’a kaydolmak özellikle Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan kişileri yakından ilgilendiren bir durumdur. İş arayan vatandaşların iş bulabilmesini sağlayan ve deneyimlerine, akademik alanlarına ve çalışmak istedikleri sektöre göre işveren ile işçiyi buluşturan bir yapıdır. İŞKUR sadece istihdam alanı yaratmaz ayrıca bunun için kişilere ek eğitimler de düzenleyerek kapasite geliştirme ve meslek edindirme konularına da odaklanır. İŞKUR kayıt belgesi ise iş arayan kişilerin İŞKUR’a kayıtlı olduğunu gösteren önemli ve yasal bir belgedir.

Bu gönderiyi derecelendirmek için tıklayın!
[Toplam: 0 Ortalama: 0]
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.