Destekler hakkında Her şey

İŞKUR Nakdi Ücret Desteği Nasıl Alınır? Şartları 2022

İŞKUR nakdi ücret desteği

0 10

İŞKUR nakdi ücret desteği almak için İŞKUR Tarafından belirlenen şartların sağlanması ve hak kazanılmış olması gerekir. Destek almaya hak kazanan kişiler İŞKUR desteğinden yararlanabilir. İŞKUR’un sunduğu bu yardımdan yararlanmak için ise Korona Virüs Pandemisinin yaşandığı dönem içerisinde kişinin iş akdinin sonlandırılması gerekir. Bir işsizlik ödeneği türü olan nakdi ücret desteği kısa süreli verilen bir destektir. Nakdi ücret desteğini almak için başvuruların İŞKUR’a yapılması gerekir.

İŞKUR Nakdi Ücret Desteği Şartları Nelerdir?

İŞKUR’un nakdi ücret desteği için belirlediği şartlar vardır ve bu şartlara uyan kişiler nakdi desteği talep edebilir. Şartlara uyan kişilerin başvuruları genellikle olumlu sonuçlanır. Nakdi ücret desteğine hak kazanmak için kişilerin uyması gereken belirli şartlar şunlardır:

  • İşsizlik sigortasının kapsamında yer almamak ve çalışmamak
  • Yaşlılık aylığı gibi aylıklar almamak
  • SGK tarafından verine kısa çalışma ödeneğini almamak
  • Ücretsiz izne ayrılmamış olmak
  • 4857 sayılı kanunun 10. Maddesine aykırı davranmamak

Nakdi desteği alabilmek için belirlenen şartlardır. Nakdi ücret desteği almak için İŞKUR, Sosyal Güvenlik Kurumu ya da Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı gibi kurum ve kuruluşlar aracılığı ile başka bir işsizlik maaşı alınmaması istenir.

İŞKUR Nakdi Ücret Desteği Başvuru Süresi Uzatıldı Mı?

İŞKUR nakdi ücret desteği başvuru süresi ile ilgili bir kısıtlama bulunmamaktadır. Kişiler istedikleri takdirde belirlenen kanallar üzerinden başvurularını gerçekleştirebilir. İŞKUR nakdi desteğin verilme süresinin son tarihi ise 30 Haziran’dır. 30 Haziran tarihine kadar kişiler nakdi ücret desteği almaya devam edebilecektir. Belirlenen bu süre ise 2021 yılı için geçerlidir. 2022 yılı için herhangi bir kısıtlama, iptal ya da son ödeme tarihi gibi değişiklikler bulunmamaktadır.

İŞKUR Nakdi Ücret Desteği Sorgusu Nasıl Yapılır?

İŞKUR Nakdi Ücret Desteği Sorgusu Nasıl Yapılır?

İŞKUR nakdi ücret sorgusu 2 farklı kanaldan rahatlıkla yapılabilir. Bu kanallardan biri İŞKUR’un kendi sorgulama ekranıdır ve çevrim içi sitesi üzerinden sorgu gerçekleştirilebilir. Bir diğer kanal ise e – devlet sistemidir. E- devlet sistemi üzerinden kolaylıkla nakdi ücret desteği sorgu, başvuru ve takibi yapılabilir.

İŞKUR Nakdi Ücret Desteği Ne Zaman Yatar?

İŞKUR nakdi ücret desteğini yatırma tarihi 2021 yılında her ayın 9’unda kişilerin hesabına yatırılmaktaydı. 2022 yılında ise nakdi ücret desteği için son ödeme tarihi 2022 yılının ocak ayıydı. 31 Ocak 2022 tarihi itibari ile İŞKUR tarafından korona virüsü nedeni ile verilen nakdi ücret desteği sonlandırılmıştır. Bu destekten yararlanamayan kişiler işsizlik maaşı için başvuru yapabilir.

İŞKUR Nakdi Ücret Desteği Hangi Kanuna Bağlıdır?

İŞKUR nakdi ücret desteği kanunlar ile yönetilen bir destek türü olarak belirlenmiştir. Tüm yönergesi ve mevzuatı 4447 sayılı kanuna bağlanmıştır ve bu kanunun 24. Maddesine göre şartları belirlenmiştir. Nakdi ücret desteği 2022 yılında başvuru yapılmasına izin vermez.

Bu gönderiyi derecelendirmek için tıklayın!
[Toplam: 0 Ortalama: 0]
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.