Destekler hakkında Her şey

İşletme Geliştirme Destek Programı

0 80

Program dahilinde küçük ve orta ölçekli firmaların kurumsallaşması, markalaşması, piyasada rekabet güçlerinin artması ve kapasitelerinin genişletilmesi için destek sağlanmaktadır. Ekonomide yer alan küçük ve orta ölçekli işletmelerin piyasaya sunacakları yatırımlar sayesinde hareketlilik ve canlanma oluşturulması hedeflenir. İşletme geliştirme destek programı ile hem işletmelerin büyümesi hem de ekonominin büyümesi amaçlanmaktadır. Büyük işletmelerin sahip oldukları imkân ve kapasiteler Kobilerin onlarla rekabet etmesini engellemektedir. Destek programları kapsamında Kobilere verilen geliştirici eğitim, donanım ve yazılım sayesinde zorlu piyasa koşullarında ayakta kalabilecekleri gücü bulmaları sağlanmaktadır.

İşletme Geliştirme Destek Programının Kapsamı

İşletme geliştirme destek programı kapsamı; İşletmede istihdam edilecek nitelikli elemanın yeni mezun, kadın, engelli, genç ve şehit yakını olması durumunda %20 oranında daha fazla destek alınması sağlanmaktadır. TÜRKPATENT kurumundan alınacak belgeler için %80 oranında destek verilir. TSE’den alınacak destekler için üst limitin %80’i oranında destek sağlanır. Kamu kuruluşu, üniversite laboratuvarlarından veya TRTEST ve Değerlendirme kurumundan alınacak tüm hizmetler %70 oranında desteklenir. Enerji verimli elektrik motorlarının değişimi ve desteği kapsamında yerli malı tebliğine uyan durumlarda destek limiti %15 oranında arttırılmaktadır. Belgelendirme desteği kapsamında yurtdışından alınan belgeler için TSE bünyesinde verilmeyenler için %60 oranında destek yapılmaktadır.

İşletme Geliştirme Destek Tutarları

İşletme geliştirme destek tutarları on bir farklı başlıkta belirlenmiştir. Bu kapsamların tamamı için verilen destek tutar oranı %60 tır. Ayrıca verilen tutarlarda üst limitler belirlenmiştir. Yapılan değerlendirmelere göre bu limitlerin ne kadarının verileceği kurul tarafından belirlenmektedir.

 • Yurtdışı iş gezisi için 30.000 TL üst limitle verilen desteğin yanında KOSGEB’in Girişimcilik ödülleri kapsamında finalist olan işletmeye üst limit koşullarına bakılmaksızın %100 olarak destek sağlanmaktadır.
 • Nitelikli eleman istihdam desteği tutarı üst limiti 75.000 TL dir.
 • Sınai mülkiyet hakları için destek 50.000TL olarak belirlenmiştir.
 • Yurt içi fuar desteği limitleri 50.000 TL dir.
 • Tasarım desteği tutarı 50.000 TL dir.
 • Teknik danışmanlık desteği en az 40.000 TL/en fazla 50.000 TL olarak verilmektedir.
 • Belgelendirme desteği 150.000 TL dir.
 • Model fabrika desteği tutarı 70.000 TL dir.
 • Test ve analiz konusunda olan destek tutarı 100.000 TL dir.
 • Bağımsız değerlendirme desteği 20.000 TL dir.
 • Enerji verimli elektrik motorları değişimi için verilen destek tutarı 80.000 TL olarak belirlenmiştir.

Tüm destek tutarları için KOSGEB internet sayfasından güncel ve ayrıntılı olarak bilgi sahibi olunması mümkündür. Verilen tutarlar en üst limitler kapsamındadır ve yapılan değerlendirmeler sonucunda işletmenin talepleri kapsamında verilecek olan tutar belirtilmektedir. İşletmenizin destek programına katılma ve prosedürleri gerçekleştirmesinden sonra uzmanlarla görüşme yaparak sizin için verilen destekleri öğrenebilirsiniz.

Program Kapsamında Dikkat Edilmesi Gereken Konular

İş geliştirme destek program kapsamında dikkat edilmesi gereken konular arasında yapılan tüm giderlerin banka aracılığıyla tamamlanması gerekmektedir. Programdan destek alınabilmesi için alınan mal ve hizmetlerin program dahilinde yer alan kapsamda bulunması gerekir. Yurt içi fuar desteği ile ilgili ödeme talebinde yer alan faturada katılım sağlanan fuar bilgisi ve yapılan harcamalar detaylı olarak belirtilmiş olmalıdır. Ödeme belgeleri işlenirken sistemde belirtilen koşullara uyumlu olarak işlem yapılması önemlidir. Destek talebinde bulunulan tüm faturaların ödenmiş olması ve sonrasında tutarın talep edilmesi gerekliliği vardır. İşletme geliştirme destek programında yer alan konularda destek talepleri bir defa girilmiş olmalıdır. Belirtilen özelliklere uygun olarak kayıt altına alma ve talep girişleri yapıldığında destek programı işleyişi daha kolay olmaktadır. KOSGEB aracılığıyla oluşturulmuş olan bu destek programı kapsamında işletmelerin ihtiyaç duydukları ama karşılayamadıkları alanlarda kendilerini geliştirmesine fırsat sunulmuş olmaktadır. İşletmelerin gelişmesi ve büyümesi ekonomik faaliyetlerin artmasına katkı sunmaktadır.

Bu gönderiyi derecelendirmek için tıklayın!
[Toplam: 0 Ortalama: 0]
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.