Destekler hakkında Her şey

Kırsal Kalkınma Desteklerini Kimler Alabilir?

Kırsal Kalkınma Desteklerini Kimler Alabilir

0 9

Kırsal Kalkınma Destekleri Kimler Alabilir ve kırsal kalkınma hibesi nedir?

Kırsal Kalkınma Projesi

Hedef olarak kırsal bölgeleri hedef alan bir kalkınma projesidir. Bununla birlikte sadece kırsal olan alanı değil alanı kaplayan bölgeyi de kalkındırarak o bölgeye de istihdam sağlanacaktır. Bölgenin bilinirliliğini artırmak ve üretime de destek olmasını sağlamak için kırsal kalkınma destek programı hazırlamıştır.

Kırsal kalkınma destekleri belirli oranlar olarak paylaştırılmıştır. Bu oranlar kişilerin yapacakları yatırımların büyüklüğüne göre değişkenlik göstermektedir.

Minimum oranda %40 ve maksimum oranda %70 oranlarında hibe desteği verilmektedir.

Ancak yatırım yapmadan önce uzman bir ekipten destek alarak gerekli olan analizleri profesyonel olarak yaptırmanızda fayda olacaktır.

Kırsal Kalkınma Hibeleri Desteklerinin Kapsadığı Konular

-Süt üreten tarımsal işletmeler

-Yumurta üreten tarımsal işletmeler

-Et üreten tarımsal işletmeler

-Kanatlı hayvan eti üreten tarımsal işletmeler

-Süt ve süt ürünlerinin işlenilmesi ve aynı zamanda pazarlanması

-Et ve et ürünlerinin işlenmesi ve aynı zamanda pazarlanması

-Meyve sebze ürünlerinin işlenmesi ve pazarlanması

-Su ürünlerinin işlenmesi ve pazarlanması

-Bitkisel üretimin çeşitlendirilmesi

-Bitkisel ürünlerin işlenmesi ve paketlenme işlerinin yapılması

-Arıcılık faaliyetlerinin yapılması ve arı ürünlerinin üretimi

-Arı ürünlerinin işlenmesi ve paketlenmesi

-Zanaatkarlık ve yedek ürün işletmeleri

-Kırsal turizm

-Yenilenebilir enerji yatırımları

-Makine parkaları

-Su ürünleri yetiştiriciliği

Kırsal Kalkınma Desteğinden Kimler Faydalanabilir?

Kırsal Kalkınma Destekleri
Kırsal Kalkınma Destekleri

-KOSGEB desteği ile düzenlenen kırsal kalkınma hibesinin de kamu tüzel kişilikleri hariç gerçek kişiler ve tüzel kişiler yararlanabilecektir.

-Ulusal çiftçi kayıt sistemi veya ulusal hayvan kayıt sistemi kamu tüzel kişilikleri ve kamu hissesi %25 den fazla olan tüzel kişilikleri bu destek için uygun değildir.

-Kırsal kalkınma desteklerinden faydalanacak olan kişilerin vergi sistemine kayıtlı olması gerekmektedir. Bunun dışında başvuru sahiplerinin de devlete ödenmemiş herhangi bir vergi borcu ve sosyal güvenlik borçlarının olmaması da gerekmektedir.

-Kalkınma desteğine başvuracak olan kişiler TKDK tarafından son ödemenin yapılmasının ardından 5 yıl süre boyunca yatırımın muhafaza edilmesini sağlamış olmalıdır.

-Başvuru yapacak olan kişinin gerçek kişi olması durumunda 18 yaşını doldurmuş olması gerekmektedir. Bunun yanı sıra 65 yaşını da doldurmamış olması gerekmektedir.

-Kiralanmış olan bir mülk içerisinde yer alan işletmeler için başvuru yapılacak ise buna uygun olarak yatırımlar yapılmalı ve projeler buna uygun olarak hazırlanmalıdır. Kiralık olan işletmenin başvuru yapılan tarihten itibaren en az 5 yıl boyunca işletmenin faaliyette olması gerekmektedir.

-Nihai ödeme talebinin yapıldığı başvuru tarihinden itibaren başvuru sahiplerinin ulusal hayvan kayıt sistemine kayıtlı olması gerekmektedir.

-Başvuru sahibinin kırsal kalkınma desteğinden yararlanmak için gerçek kişi olmasının yanı sıra ziraat, veterinerlik ve proje kapsamında uygun olan alanlar için gerekli olan belgelere sahip olması gerekmektedir.

-İstenilen uzmanlık alanları ile ilgili hem istenilen belgelerin olması hem de en 3 yıl kadar bu iş yerinde çalışmış olması şartı aranmaktadır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.