Destekler hakkında Her şey

KOSGEB 130 Bin İşletme Paketi

KOSGEB 130 Bin İşletme Paketi

0 5

KOSGEB 130 Bin İşletme Paketi ile KOSGEB 5 milyar liralık yeni destek bütçesini duyurmuştur.

Pandemi dolayısı ile zarar gören firmaların nefes alabilmesi için devlet destekli 5 milyar liralık destek kredisi KOSGEB 130 Bin İşletme Paketi ve şirkete ulaşmayı hedeflenmiştir.

Sadece pandemi döneminden etkilenen işletmeler için değil aynı zamanda 2017 yılı ve daha sonrasında kurulan teknoloji tabanlı şirketler de destek programından faydalanabilmektedir.

KOSGEB 130 Bin İşletme Paketinden Kimler Faydalanabilir?

Mikro ölçekli işletmeler 30 bin lira limitli küçük işletmeler de 70 bin lira üst limitli olarak bu destek paketi içerisinden yararlanabilecektir. Bunun dışında teknoloji tabanlı işletmeler için de 25 bin liraya varan hibe ve destek verilmektedir.

Belirlenen şartlara uygun olarak yaklaşık olarak 130 bin işletmenin KOSGEB 130 bin işletme paketi desteğinden yararlanması bekleniyor.

Tüm dünyayı etkisi altına alan pandemi süreci iş yerleri ve küçük ölçekli işletmeler ülke genelinde de kötü etkilenmiştir. Bunun için hem devlet hem de KOSGEB destekli olarak hibe ve nakit ve kredi destekleri sürekli olarak güncellenmektedir.

Ekonominin belirlediği oranda işletmelere destek olan hibe ve destek paketleri sayesinde bu zorlu süreçte pek çok işletme rahat bir nefes almaktadır. Buna bağlı olarak KOSGEB son olarak 130 bin işletmeye de ulaşmak için yeni bir hibe ve destek paketi daha hazırlamıştır.

KOSGEB 130 Bin İşletme Paketi Detayları

Toplamda 5 milyar liralık ayrılan bütçe sayesinde 130 bin işletme için yetecek bir bütçe hazırlanmıştır.

Bunlara ek olarak KOSGEB alacaklarınız 3 ay süre ile de ertelemişlerdir. Bununla birlikte tüm projelerin değerlendirilmesi için de belirtilen süreler 4 ay kadar daha uzatılmıştır.

Mikro ve küçük ölçekli işletmeler için hazırlanan destek programı sayesinde ar-ge gibi sektörlerin de gerekli olan finansmanlara daha kolay bir şekilde erişmeleri hedeflenmektedir.

Hazırlanan bu destek projesi uygun şartları taşıyan işletmelere ödemeler hemen yapılacaktır. Ancak geri ödemeli olarak yararlanılan kredilerin geri ödemesi ise 2024 yılında başlayacaktır. İşletmelerin bu süreçte daha rahat nefes almaları ve kendilerini toparlamaları hedeflenmektedir.

Küçük veya mikro ölçekli işletmeler için hazırlanan limitlere ek olarak teknolojik faaliyetler üzerinden hizmet verenler için ilave olarak 25 bin lira kadar daha destek verilebilmektedir.

Yapılan incelemelere göre pandemiden dolayı hibe ve desteğe ihtiyacı olan 130 bin işletmenin olduğu öngörülmüştür. Buna bağlı olarak belirlenen bir bütçe geliştirilmiştir.

Pandemiden dolayı nakit akışında azalma olan veya kötü etkilenen mikro ve küçük ölçekli işletmelerin bu destekten kolaylıkla yararlanmaları hedeflenmektedir. İşletmelerin ihtiyaçları oldukları finansmanlara devlet ve KOSGEB aracılığı ile daha hızlı olarak erişebilmeleri sağlanmaktadır.

KOSGEB üzerinden online olarak başvuru yapabileceğiniz gibi gerekli şartları taşıyıp taşımadığınızı öğrenmek için KOBİ destek hatlarından bilgi sahibi olabilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.