Destekler hakkında Her şey

KOSGEB Açılımı Nedir? Kimlere Destek Sağlar?

0 15

KOSGEB açılımı nedir? KOSGEB’in destek programları kapsamında olan işletme ve girişimciler kimlerdir?

KOSGEB açılımı ve kurum hakkında bazı önemli bilgileri bu sayfamızda bulabilirsiniz. KOSGEB program destekleri hakkında internet sayfamızdan pek çok haber ve içeriğe ulaşabilirsiniz.

KOSGEB Anlamı Nedir?

KOSGEB açılımı, “Küçük ve Orta Ölçekli Sanayiyi Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı” şeklindedir. Kurumun ülkemizde destek verdiği hedef işletmeler KOBİ’lerdir. Finans ve eğitim anlamında desteklenen KOBİ’ler, kurum sayesinde hibe ve kredi gibi rekabeti kolaylaştıran birçok desteğe ulaşabilirler.

KOBİ’nin AÇILIMI NEDİR?

KOBİ’nin anlamı, “Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmeler” şeklinedir. Geniş kapsamlı destek programları uygulayan KOSGEB’in yardım sağladığı küçük ve orta işletmeler, genellikle 250 personelden az kişi çalıştıranlar olarak kabul edilir. Yıllık net mali tablolarındaki tutar 125 milyonu aşmaz.

KOSGEB’den Kimler Destek Alabilir?

KOSGEB’in açılımı, küçük ve orta ölçekli işletmeler olduğunu belirtmiştik. Çeşitli desteklerden istifade etmek isteyen işletmeler içerisinde belirli şartları yerine getirenler, kurumdan kolaylıkla sertifika ve destek alabilmektedir.

İlk defa iş kuracaklar, KOSGEB eğitimleri alarak desteklere başvuru yapabilirler. İşletmelerin yazılım, makine ve teçhizat ihtiyaçlarını karşılamak isteyenler, işletmesini geliştirmek isteyenler, yenilikçi iş fikirleri olanlar, işçi istihdam etmek isteyenler, reklam/pazarlama ihtiyacı duyanlar, uluslararası fuarlara katılım sağlayacaklar, AR-GE/İnovasyon çalışmaları yapanlar, danışmanlık/koçluk hizmeti almak isteyenler, personel eğitimi vermeyi planlayanlar, belirlenmiş program kuralları dahilinde KOSGEB’e destek başvurusu yapabilirler.

KOSGEB’in İşletme Girişimci ve Ülke Ekonomisine Katkıları

  • İş dünyasına girmek ve ürün/hizmet/süreç değerleri yaratmak isteyenlere belirli koşullarda hibe ve kredi sağlar
  • Yenilikçi iş fikirlere sahip gençlerin ekonomiye katılmaları için eğitim ve maddi destek yardımlarında bulunur
  • Mevcut işletmelerin yeni işçi istihdam etmesini destekler
  • İşletmelerin pirim gibi personel giderlerine belirli oranlarda destek olur
  • Kuruluş desteği vererek faaliyete geçecek işletmelerin maddi yükünü hafifletir
  • Yeni iş sahalarının hayata geçirilmesine destek olur
  • Geri ödemesiz kredi ve hibe destekleri sunar
  • İşletmelerin belirli kurallar çerçevesinde bir araya gelerek ortaklık kurmasına yardımcı olur

KOSGEB açılımı ve ekonomi dünyasına katkıları ile ilgili sizleri kısaca bilgilendirmeye çalıştık. KOSGEB’in işletme destekleri ve girişimci destekleri ile ilgili detaylı bilgiye sayfamız üzerinden ulaşabilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.