Destekler hakkında Her şey

KOSGEB Ar-Ge İnovasyon ve Endüstriyel Uygulama Destek Programı Nedir?

2 85

KOSGEB Ar-Ge İnovasyon ve Endüstriyel Uygulama Destek Programı nedir? Başvuru hakkında bilinmesi gerekenler nelerdir?

KOSGEB Ar-Ge İnovasyon ve Endüstriyel Uygulama Destek Programı hakkında önemli bilgileri bu sayfamızda bulabilirsiniz. Bunun yanında, KOSGEB destekleri güncel haber ve bilgilere internet sitemizden ulaşabilirsiniz.

AR-GE Nedir?

Ar-Ge, geniş bir yelpazede, bilimsel, teknolojik veya eğitim amaçlı yapılan “araştırma ve geliştirme” çalışmalarına verilen isimdir. Ar-Ge çalışmaları, yenilik ve gelişim sağlayacak ürünlerin yahut araçların, belirli bilimsel yöntemlerle ortaya çıkarılmasına yöneliktir.

İnovasyon Nedir?

İnovasyon, yenilikçi fikirlerin hayata geçirilmesine yönelik çalışmalardır. Çeşitli sektörlerde üretilen yeni ürünler veya mevcut ürünlerin yenilenmesi gibi çalışmalar inovasyon kapsamında değerlendirilir.

İnovasyon kavramı geniş bir tanıma sahiptir. İşletmelerin hedef kitlesine ulaşmak ve yeni müşteriler kazanmak için yaptığı yenilikçi çalışmalar da İnovasyon tanımı içinde yer almaktadır. Bundan dolayı, İnovasyon kavramı, “pazarlama, hizmet veya ürün” İnovasyonu olarak farklı dallara ayrılabilmektedir.

KOSGEB KOSGEB Ar-Ge VE İnovasyon ve Endüstriyel Uygulama Destek Programı

KOSGEB, küçük ve orta ölçekli işletmelere kaynak sağlayan, eğitim ve sertifika çalışmaları yürüten ve KOBİ’lerin rekabet ortamında daha güçlü hale gelmesini sağlayan çalışmalar yürütmektedir. KOSGEB Ar-Ge İnovasyon ve Endüstriyel Uygulama Destek Programı, işletmelere AR-GE çalışmaları yaparak daha fazla ürün ve hizmet sağlamalarına yönelik bir uygulamadır.

KOSGEB nedir, KOBİ’lere verilen destekler hangileridir? KOSGEB destekleri hakkında daha detaylı bilgiye sahip olmak isteyen girişimciler için hazırladığımız bu makalemize göz atabilirsiniz.

Ar-Ge, İnovasyon ve Endüstriyel Uygulama Destek Programı, KOBi’lerin yeni fikirlerini uygulamaya dökmesine, süreç/ürün/hizmet sağlamaları için Ar-Ge çalışmaları yürütmesine ve İnovasyon ihtiyaçlarına çözüm üreten bir destek çalışmasıdır.

Ortaya koydukları fikirlerin patentini almış ve prototip oluşturmuş işletmeler bu programdan yararlanabilmektedir. Bununla birlikte, doktora uygulamasıyla üretilmiş ürünlere sahip olanlar, İnovasyon/Ar-Ge projeleri olanlar, Türk Patent Enstitüsü onaylı patent sahipleri destek için başvurabilmektedir.

KOSGEB’in sunduğu destek programı hakkında LİNK

(https://www.kosgeb.gov.tr/site/tr/genel/destekdetay/1229/arge-ve-inovasyon-destek-programi)

KOSGEB Ar-Ge İnovasyon ve Endüstriyel Uygulama Destek Programı başvurusu kurumun resmi internet sitesi üzerinden, form doldurularak yapılmaktadır. Kurum incelemesinden sonra uygun bulunan adayları için destek programı süreci başlatılır. Başvuru yapacak işletme ve girişimcilerin KOSGEB veri tabanı kaydı yapılmış olmalıdır. Başvuru hakkı yalnızca tek bir proje üzerinden yapılmaktadır. Farklı projeler için mevcut proje sürecinden sonra yeni başvuru yapılabilmektedir.

Geri ödemesiz, hibe destekleri maksimum 30 Bin TL’dir. (Güncel miktar değişimlerini internet sitemizden veya kurumun resmi adresinden öğrenebilirsiniz.) Sermaye işletmeleri için uygulanan hibe miktarı 150 Bin TL’dir. Projelerinin yurtiçi ve yurtdışı fuar/kongre giderleri, eğitim ve tescil gibi çalışmalara harcanacak tutarlar, analiz/kalibrasyon gibi çalışmalar için 100 Bin TL hibe sunulmaktadır.

Makine, teçhizat ve yazılım harcamaları için 300 Bin TL(geri ödemeli) ve 150 Bin TL (geri ödemesiz) kredi hakkı verilmektedir. İşletme ve girişimcilerin kurul tarafından reddedilen başvurularına on beş gün içinde itiraz hakkı bulunmaktadır.

KOSGEB Ar-Ge İnovasyon ve Endüstriyel Uygulama Destek Programı ile ilgili gelişme ve haberleri internet sitemizden takip edebilirsiniz.

Bu gönderiyi derecelendirmek için tıklayın!
[Toplam: 0 Ortalama: 0]
2 Yorumlar
  1. […] Ar-ge faaliyetleri sonucunda ortaya çıkan tüm ürünlerin üretiminin sağlıklı bir şekilde ticarileşmesini sağlar. […]

  2. […] desteklediği işler girişimcilik destekleri başta olmak üzere; laboratuvar hizmetleri, ARGE çalışmaları, işletmelerin büyütülmesi ve ulusal ulaştırılmasına yönelik destekler, rehberlik ve […]

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.