Destekler hakkında Her şey

Kosgeb Başvurusu Nasıl Yapılır?

1 108

İş kurmak isteyen girişimcilerin hayallerini gerçekleştirmek için kurulan Kosgeb başvurusu nasıl yapılır ? KOSGEB girişimcilerin rekabet duygularını geliştirmektedir. KOSGEB Destek Programı olarak hayata geçirilen KOSGEB’in, KOBİ’ler için birçok avantajı bulunmaktadır. Bu avantajlardan yararlanabilmek için belli başlı başvuru süreçleri bulunmaktadır.

Kosgeb Başvurusu Nasıl Yapılır?

Başvuru süreci iki farklı şekilde ilerlemektedir. Bunlar; hiç işletme sahibi olmayıp yeni bir iş kurmak isteyenler ile bir işi olup, bu işi daha da büyütmek isteyen esnaflar içindir. Hâlihazırda bir iş fikriniz var ise bu fikrinizi hayata geçirebilmek için KOSGEB size yardımda bulunmaktadır. İş kurmak isteyen her birey KOSGEB tarafından girişimci olarak görülmektedir. Bir işletmeniz ve yıllık cironuz var ise KOSGEB tarafından KOBİ olarak sayılarak yine destek talebinde bulunabilme şansınız vardır. Her iki başvuru için de farklı yol haritaları bulunmaktadır. İki yol haritasının da ayrı ayrı ele alınması gerekmektedir. ‘’Kosgeb başvurusu nasıl yapılır veya hangi yöntemler ile ilerlenmesi gerekmektedir?’’ soruları, yeni girişimcilerin çokça sorduğu sorulardandır.

Kosgeb Başvuru E-Devlet

Başvuru işlemlerinin hızlı ve kolayca gerçekleştirilmesi adına KOSGEB sistemi e-devlet üzerinden de başvuru almaktadır. Daha az belge ile başvurunuzu hızlıca yaparak, zamandan tasarruf edilebilmektedir. KOSGEB hizmetlerinden kolayca yararlanılması için işlemlerin elektronik ortamdan yapılmasına karar verilmiştir. Kosgeb başvuru e-devlet üzerinden yapılacak işlemler aşağıdaki gibidir:

 • İşletmelerin yanı sıra kişiler de e-devlet şiflerini alarak KOSGEB hizmetlerinden e-devlet üzerinden yararlanabilmektedir.
 • Limited, Şahıs ve Anonim şirketler, KOSGEB e-devlet başvurularını Merkezi sicil kayıt sistemindeki kayıtlı işletme temsilcileri yardımı ile yapabilirler.
 • İşletme temsilcileri e-devlet üzerindeki KOSGEB başvurularını gerçekleştirebilecektir.
 • Diğer vatandaşlar ise e-devlet üzerindeki başvuruları için öncelikle işletmelerde aldıkları vekalet dosyalarını taratıp sisteme yükletmelidirler. Elektronik ortamdaki vekalet kontrol edilmesinin ardından onaylanacaktır. Vekaletin onaylanması sürecinin devamında diğer tüm işlemlerini e-devletten yapmaya devam edebilirsiniz.

Kosgeb başvurusu nasıl yapılır diyen bir girişimci misiniz? ya da yeterli sermayem var ama ne yapmam gerekiyor diye düşünüyorsanız, KOSGEB tarafından verilen destekleri değerlendirebilirsiniz. Üniversitelerin ilgili bölümlerinden mezun genç girişimciler, iş kurma danışmanlığı eğitimi almış olanlar ve İŞGEM bünyesindeki işletme sahibi kişiler KOSGEB’in sağladığı desteklerden faydalanabilmektedir. Şirket kurmak isteyen girişimcilerin ortaklı şirket kurması durumunda hisselerin en azın %30’una sahip olması gerekmektedir. Erkek girişimcilere %60 oranında, Kadın girişimcilere ise %70 civarında bir destek verilmektedir. Desteklerden faydalanılabilmesi için yapılan her bir harcamanın faturalandırılması gerekmektedir. Yapılan harcamalar, faturalar karşılığında KOSGEB’den alınabilmektedir.

KOSGEB Kredi Başvurusu

KOSGEB kredi başvurusu sonucunda yaklaşık 150 bin liralık hibe ve krediden yararlanabilirsiniz. Destekten faydalanabilmek için Küçük ve Orta Ölçekli İşlemeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı adı altındaki KOSGEB’e başvurmanız gerekmektedir. Başvurular, kurumun taleplerinin yerine getirilmesinin ardından girişimcilere belirli zamanlarda sunulmaktadır. Kuruluşunun beraberinde binlerce kişiye destek olarak kurum, girişimcinin hazırladığı projenin uygunluğuna göre 50, 100 veya 150 bin liralık kredi olanakları sunmaktadır. KOSGEB başvurusundaki bulunacak olan yeni girişimcilerin ve şirketlerin projelerini bu yol haritalarına göre hazırlaması daha doğru olacaktır. Kredi başvuruları için Kosgeb başvurusu nasıl yapılır? Her ilde yer alan KOSGEB’den kolayca başvurularınızı gerçekleştirebilirsiniz. Ancak, hibe ve kredi desteği almak isteyenlerin kuruma gitmeden önce gerçekleştirmeleri gereken birçok şart bulunmaktadır. Bu şartlar:

 1. İŞKUR tarafından gerçekleştirilen girişimcilik eğitim programını tamamlamak ve sertifika almak,
 2. Elde edilen sertifika ile yeni bir proje ortaya çıkarmak,
 3. Bu projelerin sunumunu KOSGEB’e yaparak onay almak,
 4. Kurulan işteki harcanan tüm masrafların faturalandırılması gibi şartlar, KOSGEB’den destek almak isteyen kişilerin yapması gerekenlerdir.

Geri ödemesiz KOSGEB kredi başvurusu ile kendi iş yerini almak isteyen şahıslar için yukarıdaki şartların gerçekleştirilmesi ve faturalandırma süreci çok önemlidir. Şartların doğru bir şekilde yerine getirilmesi ile KOSGEB geri ödemesiz kredileri rahatlıkla kullanılabilir hale gelmektedir. Yeni girişimcilerin sermayesiz olarak destek alması mümkün olmasa da daha önceden açılmış işletmeler için kredi ve hibe desteği sağlamaktadır. KOSGEB veri tabanında kaydı bulunan ve iş yerindeki teçhizatların her birinin faturalandırılması, KOSGEB desteği almak isteyenlerin bilmesi gereken en önemli şarttır. Bu sebeple de daha önceden bir işletmeniz veya sermayeniz yok ise KOSGEB’den destek alamazsınız.

Kosgeb Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Anlaşmalı bankalar aracılığı ile Kosgeb kredi başvurusu nasıl yapılır? Faizsiz kredi almak isteyen girişimcilerin, başvuru şartlarını yerine getirmesinin ardından kredi talepleri değerlendirilmektedir. Ancak, başvuru şartlarının yerine getirilmesi kredi talebinde bulunanların taleplerinin onaylanacağını kesinleştirmez. Herhangi bir bankaya borcu olan ya da kara listedeki girişimciler kredi alamamaktadır. KOSGEB’in kredi koşulları kurum ile bakanlık tarafından belirlenmiştir. Bu koşullar; 18 yaşını doldurmuş olmak, T.C. vatandaşı olmak, kredi talebinde bulunan işletme sahibinin faizsiz kredi alabilmesi için başka bir ticari gelir kaynağının olmaması, KOSGEB girişimcilik eğitimine katılmak ve sertifika almak, KOSGEB veri tabanında yer almak, KOBİ olmak gereken koşullardandır.

Faaliyete girilecek olan iş ile ilgili KOSGEB’e sunmak üzere bir iş planı hazırlanması gerekmektedir. İşletme faaliyetleri iş planı içerisinde detaylı olarak belirtilmelidir. Bunların yanı sıra yakın akrabalardan alınan işletmeler ve daha önceden aynı sektör ile destekten faydalananlar KOSGEB desteği alamamaktadır. Kosgeb kredi başvurusu nasıl yapılır ve nelere dikkat edilmelidir? İşletmeler, alım yaptıkları makine ve teçhizatların 3 yaşını geçmemiş olmasına dikkat etmelidir.  KOSGEB kredi başvurusu için gerekli evraklar: işletme sahibinin nüfus sureti (ortak var ise onların nüfus suretleri de), girişimcilik sertifikası, vergi levhası, açılış ve üretim ruhsatı, oda kayıt belgesi, KOBİ beyannamesi, detaylı iş planı ve son olarak da mekan işletme ortaklarından birine ait ise tabu belgesi ya da kiralık olanlar için kira kontratı gerekmektedir.

KOSGEB’in anlaşmalı olduğu bankalar:

 • Ziraat Bankası
 • İş Bankası
 • Vakıfbank
Bu gönderiyi derecelendirmek için tıklayın!
[Toplam: 0 Ortalama: 0]
1 yorum
 1. […] KOSGEB başvurusunu yapamayanlar herhangi bir şekilde şahıs işletmesi olmayanlardır. Böyle bir durumla karşılaşıldığında KOSGEB kredi başvurusunda yapılabilmesi için merkezi sicil kayıt sistemi kullanmalıdır. İşletme eğer anonim ya da Limited şirketi ise kişi tüzel işletme sahibi ise bu yöntemi kullanması gerekir. […]

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.