Destekler hakkında Her şey

KOSGEB Beyanname Nasıl Doldurulur?

KOSGEB beyanname doldurma

0 48

KOSGEB Beyanname nasıl doldurulur sorusu son zamanlarda girişimciler tarafından oldukça sık merak edilen ve hakkında araştırma yapılan önemli bir konudur. KOSGEB Beyanname doldurulurken bazı noktalara dikkat edilmeli ve bilgiler eksiksiz ve doğru şekilde verilmelidir.

KOSGEB Beyannamesi doldurulurken dikkat edilmesi gereken noktalar ve yapılması gerekenler aşağıdaki gibidir:

  • Mevcut yıla ait Kurumlar Vergi Beyannamesi ya da Gelir Vergi Beyannamesi hazırlanmalıdır.
  • Net satışlar ve aktif toplam tutarları doğru şekilde hesaplanmalı ve belirtilmelidir.
  • Bir yıl içerisindeki tüm aylara ait SGK tahakkuk fişlerinde çalışılan gün sayısı toplanır. Bu sayede bir yıl boyuna çalışılan gün sayısı beyanname doldurulurken belirlenir.
  • Tüm işlemler tamamlandıktan sonra KOSGEB E – Hizmetler ara yüzünden KOBİ Bilgi Dokümanı ve KOBİ Beyannamesi çıktıları alınmalıdır.
  • Alınan çıktılar ıslak imzalanarak kaşelenir ve KOSGEB Başkanlığı’na iletilir.

KOSGEB Beyannamesi Nedir?

KOSGEB Beyannamesi nedir sorusu KOSGEB desteği almayı planlayan kişiler tarafından araştırılan oldukça önemli bir konudur.

KOSGEB beyannamesi girişimci kişilerin ya da yeni girişim yapmayı planlaya kişilerin KOBİ’lerin ve işletmelerin; vergi borçlarını, adreslerini, aile durumlarını ya da banka hesaplarına ait bilgileri hesaplamak amacı ile KOSGEB tarafından girişimci kişilerden istenen önemli bir belgedir.

Bu belge ile birlikte kişiler bilgilerini ilgili kuruma bildirerek gerekli yardım başvurularında bulunabilirler.

Kimler KOSGEB Beyannamesi Doldurabilir?

Kimler KOSGEB Beyannamesi Doldurabilir?
Kimler KOSGEB Beyannamesi Doldurabilir?

KOSGEB Beyannamesi doldururken gereken koşullar kısaca şu şekildedir:

  • KOSGEB Beyannamesi dolduran kişilere ait bir önceki yıl verileri Gelir İdaresi Başkanlığından (GİB) otomatik olarak alınır. Yeni kurulmuş işletmeler bu durumda bir önceki yıla ait verileri olmadığı için beyanname dolduramazlar. Bu tarz durumları yaşayan işletme sahibi insanlar Gelir İdaresi Başkanlığı’na başvurup önceki yıla ait finansal bilgiler için beyanda bulunmalıdırlar.
  • KOSGEB tarafından desteklenen faaliyetler ve sektörler sınırlıdır. Bu sektörlerin dışında faaliyet gösteren işletmeler beyanname doldurabilir fakat KOSGEB destek programlarında ya da eğitim programlarında faydalanamazlar.

KOBİ Nedir?

KOBİ yıllık mali bilançosu 40 Milyon Türk Lirası’nı aşmayan ve 250 kişiden daha az kişi istihdam eden işletmelere verilen isimdir. Açılımı Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeler olarak bilinmektedir.

KOBİ tanımı ve sınır koşulları, Avrupa Birliği uyum süreci çalışmaları sırasında değişiklik göstermektedir. KOBİ kelimesinin yeni tanımı ise en fazla 50 Milyon Euro değerinde yıllık ciroya sahip ve 250 kişinin altında işçi çalıştıran işletmeler şeklinde tanımlanmıştır.

Beyanname Nedir?

Beyanname tanım olarak bir kişinin ya da şirketin, resmi devlet dairelerine herhangi bir mali durumu bildirmek amacı ile yaptığı yazılı bildirimler bütününe verilen isimdir.

KOBİ Beyannamesi Nasıl Hazırlanır?

KOBİ Beyannamesi hazırlamak için gerekli form ve ek belgeler doldurulmalıdır. Bu belgeler elektronik ortamda doldurulmalı ve arkasından çıktısı alınarak imzası ıslak olarak atılmalıdır. KOSGEB Beyannamesi doldurmak için kişinin KOSGEB Veri Tabanı’na kayıt olması gereklidir.

Bu gönderiyi derecelendirmek için tıklayın!
[Toplam: 0 Ortalama: 0]
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.