Destekler hakkında Her şey

KOSGEB Durum Sorgulama Nasıl Yapılır?

KOSGEB durum sorgulama

0 39

KOSGEB Durum Sorgulama nasıl yapılır sorusu işletme sahibi olmak isteyen kişiler tarafından sıklık ile merak edilen ve sıklık ile araştırılan bir konudur. KOSGEB Durum Sorgulama işlemi yapmak için kişilerin çeşitli seçenekleri vardır. Bu seçenekler kısaca şunlardır:

  • E Devlet Kapısı uygulaması üzerinden KOSGEB Durum Sorgulama işlemi yapılabilir. KOSGEB Durum Sorgulama işlemi için kişiler E Devlet Kapısı uygulamasına eksiksiz ve doğru şekilde giriş yaparak arama yapabilirler.
  • KOSGEB resmi internet sitesi üzerinden de kolaylıkla sorgulama işlemi yapılabilir.

Bu işlemleri yaparak kolaylık ile sonuçlar sorgulanabilir.

KOSGEB üzerinden yapılan başvurular inceleme ekibi tarafından incelenir ve sonuçlanır. Bu sayede kişiler kolaylık ile maddi destek alıp almadıklarını öğrenebilirler.

KOSGEB Nedir?

KOSGEB uzun adı ile Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri ve Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı olarak bilinir. Türkiye’deki küçük ve orta ölçekli işletmelerin ekonomideki rolünü ve etkinliğini artırmak, rekabet güçlerini artırmak ve sanayide entegrasyonu sağlamak amacı ile kurulan KOSGEB merkezi Ankara’da olan bir kurumdur.

Kurulduğu ilk andan itibaren yatırımcı kişilere çeşitli maddi ve eğitimsel destekleri veren KOSGEB temel amaç olarak ülkedeki yatırımları arttırarak ekonomiye katkı sağlamaktır.

Çeşitli destek paketleri açıklayan KOSGEB başvuru yapan kişileri çeşitli inceleme sürecine soktuktan sonra karar aşamasına geçer. Kişiler bu karar aşamasını başarılı şekilde geçerse, maddi destek almaya hak kazanırlar. KOSGEB Durum Sorgulama işlemi ile kazanılan haklardan haberdar olunabilir.

Ayrıca KOSGEB tarafından çeşitli girişimcilik ve ekonomi üzerine eğitimler verilebilir. Bu nedenle sadece maddi destek değil aynı zamanda mesleki eğitim de veren bir kurumdur.

KOSGEB Destekleri Nasıl Alınır?

KOSGEB Destekleri Nasıl Alınır?

KOSGEB destekleri almak için kişilerin dikkatli bir şekilde belgelerini hazırladıktan sonra ilgili kurumun merkezine giderek başvuru yapmaları gereklidir. Başvurular yetkili kişiler tarafından dikkatli şekilde incelendikten sonra karar aşamasına geçilir. Kurum tarafından kişinin durumu ve iş projesi incelenerek başvuru kararı verilir. Başvuru kararı olumlu şekilde sonuçlanan kişiler ile iletişime geçilerek hesaplarına maddi destek yatırımları yapılmaları sağlanır. Başvuruları olumsuz sonuçlanan kişiler ise ilerleyen zamanlarda başka bir proje ile ya da mevcut projesini iyileştirerek tekrardan başvuru yapabilir ve kabul alabilirler.

KOSGEB Destek Türleri Nelerdir?

KOSGEB Destek Türleri her çeşit yatırımcı için farklı avantajlar sunan farklı destek türleridir. Her yatırımcı kendi için uygun bir destek türü bulabilir ve bu sayede hayalindeki iş kurma fikrini gerçekleştirebilir. Bu destek türleri kısaca şunlardır:

  • Geleneksel Girişimci Destek Programı
  • İleri Girişimci Destek Programı
  • İş Planı Ödülü Destek Programı
  • Girişimcilik Destek Programı
  • Girişimcilik Eğitimi

Görüldüğü gibi sadece maddi destek değil aynı zamanda eğitim desteği de KOSGEB tarafından verilir.

KOSGEB Başvurusu Yapmak İçin Gerekli Belgeler

KOSGEB başvurusu yapmak için gerekli belgeler kısaca şunlardır:

  • Girişimcilik Belgesi
  • T.C. Kimlik Kartı

18 yaşını doldurmuş herkes KOSGEB yardım başvurusunda bulunabilir. Bu başvuruyu sorgulamak için de KOSGEB Durum Sorgulama ekranına giderek gerekli bilgileri girmeleri yeterlidir.

Bu gönderiyi derecelendirmek için tıklayın!
[Toplam: 0 Ortalama: 0]
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.