Destekler hakkında Her şey

KOSGEB Eş Finansman Kredi Programı Nedir?

KOSGEB Eş Finansman Kredi Programı Nedir?

0 3

KOSGEB Eş Finansman Kredi Programı KOBİ destek programı kapsamında tamamlayıcı bir destek projesi olarak tasarlanmıştır.

Pandemi süreci içerisinde işletmelerin daha kolay 05bir şekilde finansmanlara erişebilmeleri için hazırlanan eş finansman kredi programı kabul edilmiştir.

KOSGEB İş Finansman Kredi Programı Kapsamında Olan Bankalar

Akbank, Albarakatürk, Anadolubank, Burganbank, Denizbank, Fibabank, Şekerbank, Ziraat Bankası, Turkland Bank, Garanti Bankası, İş Bankası, Ekonomi Bankası, Finans Katılın Bankası, Vakıflar Bankası ve Yapı ve Kredi Bankası’dır.

Yukarıda belirtilen bankalar eş finansman kredi programı protokolünü imzalayan bankalardır. Hazırlanan protokole göre ise faiz ve kar payı %1 olarak belirlenmiştir.

Ancak bankaların içinde yer alan Turkland Bank bu faiz ve kar payı oranını uygulayamayacağını bildirmiştir.

KOSGEB Eş Finansman Kredi Programından Nasıl Faydalanılır?

KOSGEB destek programları kapsamında hazırlanan projelerden biri olan KOSGEB Eş Finansman Kredi Programı başkanlık tarafından uygun görülerek onaylanmıştır. Bu destekten yararlanacak olan işletmelerin eş finansman kredisi için protokol içinde yer alan banka şubelerine direkt olarak başvuru yapabilirler.

Bankalar bu proje dahilinde başvuran işletmeler için eş finansman oranını belirlemekte kendileri serbesttir.

Kredi kullanımına ilişkin faizler ve kredi miktarları ve bunlara ek olarak belirlenecek olan masrafların tamamı yararlanacak işletme tarafından karşılanması kararı alınmıştır.

Bunlara ek olarak hazırlanan protokol çerçevesinde bu destek için başvuran işletmeler, kullanacakları kredi miktarlarını net olarak alacaktır. %0,4 oranında hizmet masrafını ve ipotek alınmasına ek olarak bankanın ekspertiz masraflarını da peşin ödemek zorundadırlar.

KOBİ Finansman Desteği İle Kredi

KOBİ’ler için hazırlanan kredi destek projesi ile KOBİ’lerin ihtiyacı olan finansman sorunlarının daha hızlı ve güvenli bir şekilde çözümlenmesi sağlanmaktadır. Bununla birlikte anlaşma yapılan bankalar ile KOBİ’lerin iş birliği yapması sonucunda istihdam yaratmaları ve ayrıca uluslararası düzeyde rekabetin de sağlanması hedeflenmektedir.

KOBİ’ler için hazırlanan kredi destek paketi Finansman Dairesi Başkanlığı tarafından tasarlanarak sunulmuştur.

Programın Destek Unsurları

KOSGEB Eş Finansman Kredi Programı
KOSGEB Eş Finansman Kredi Programı

Kredi destek programı için başvuracak olan işletmelerin KOSGEB desteği ile işini kurmuş olan faal işletmeler olması gerekmektedir.

Bunun dışında hem strateji hem de öncelikli sektörlerdeki işletmeler Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı programından yararlanan işletmelerdir.

Girişimci gençler, kadınlar, engelliler, gaziler ve birinci derecede şehit yakını olanlar için kredi destek programında üst limit 70 bin lira olarak belirlenmiştir.

Kredi destek programı için makine teçhizat kredisinde hizmet veren ve yerli makine teçhizat alımındaki öncü şirketler için ilave olarak iki puan fazladan verilmektedir.

Gerekli kriterleri sağlayan işletmelerin uygun bankalara direkt olarak başvuruları yeterli olacaktır. Bununla birlikte bankacılık mevzuatı da başvurulan her banka için değişiklik gösterecektir. Bankaların kendi mevzuatları ve kredi politikaları doğrultusunda farklılık gösteren oranlar olabilir. Her işletmenin faal olarak çalıştığı süreler ve alacakları kredi oranları değişiklik gösterebilmektedir

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.