Destekler hakkında Her şey

 KOSGEB Geri Ödemesiz Hibeleri

0 63

Birçoğumuzun adını duyduğu ancak tam olarak ne olduğunu bilmediği KOSGEB kurumunun açılımı Küçük ve Orta Ölçekli Sanayiyi Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı olmaktadır. Açılımından da anlaşılabileceği gibi iş kurmak isteyen girişimciler veya işletme sahibi KOBİ’leri maddi ve manevi olarak destekleyen bir kurumdur. Ticarete atılmak isteyen, kendi işinin patronu olmak isteyen, hayallerini ve planlarını hayata geçirmek isteyen girişimcilerin gerekli sermaye ve desteğe ihtiyacı vardır. Ancak günümüzde hemen herkes sermaye ve desteği olmadığı için iş kuracak durumda değildir. İşte tam da bu noktada KOSGEB geri ödemesiz hibeleri ile ortaya çıkmakta ve girişimcilerin kendilerine iş alanları yaratmasını maddi ve manevi olarak desteklemektedir.

Hibe, sözlük anlamı olarak karşılıksız vermek, bağış ve bağışlama anlamlarına gelmektedir. Herhangi bir ürün, mal veya bedeli bir başkasına karşılıksız olarak bağışlamak diyebiliriz. Daha basit bir anlatımıyla geri alınmaksızın verilen mal/ürün/bedel diyebiliriz. Yatırım yapmak isteyen, yeni iş kurmak isteyen, hayallerini gerçekleştirmek isteyen girişimcilere devlet ya da kurumların desteklemek için verdiği ödeneklerdir. Şüphesiz ki bir devlette ekonomik büyümeyi sağlayan ve ülkeyi kalkındıran yeni yatırım ve projelerdir. Yapılan her yatırım bulunduğu bölgeye değer katar, iş ortamı oluşturur ve işsizlik oranını düşürmeye yardımcı olur. Dolayısıyla ekonomik bir döngü oluşur. Yani kısacası hibe demek ekonominin büyümesi ve devletin kalkınması demektir. Devletin kalkınabilmesi için ve ekonomiyi canlandırmak için de kurum veya kuruluşlar maddi olarak bu yatırımı yapmakta manevi olarak da desteklemektedir.

 

Geri Ödemesiz Hibe Krediler

KOSGEB geri ödemesiz hibeleri, daha önce hiç işletmesi olmayıp yeni işletme kuracak olan girişimcilere veya işletme sahibi KOBİ’lere sunmaktadır. Bu sayede işletme sahibi olmak isteyen girişimciler hayallerini gerçekleştirmeye bir adım daha yaklaşmış olur. Ancak KOSGEB’den hibe alabilmek için bazı şartlar bulunmaktadır. Ayrıca KOSGEB’in Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi adında kurslara kayıt yaptırmak ve kurs bitiminde sertifika almak gerekmektedir. Geçtiğimiz yıllarda bu eğitimin saatleri daha uzundu ancak yeni yapılan düzenleme ile 32 saate düşmüştür. Kurslara katılım zorunludur ve sertifika alabilmek için en az yüzde 80 devam zorunluğu aranmaktadır. Aksi takdirde girişimci sertifika alamaz. İşletme kurmak isteyen girişimci ya da işletme sahibi KOBİ sertifika alamadığı takdirde istediği hibeyi alamaz. Geri ödemesiz hibe krediler kendi işini yapmak isteyen girişimciler için 60 bin TL, ileri düzey girişimciler için 360 bin TL’ye kadar destek sağlayabilmektedir.

Diğer şart ise; Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmaktır. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ilgili kamu, kurum ve kuruluşlar tarafından verilen hibelerden yararlanabilmektedir. Ayrıca hibe alabilmek için başvuruda bulunan kişinin yaş sınırı bulunmaktadır. Ülkemizde bireylerin başvuru yapabilmesi için 18 yaşını doldurmuş olması gereklidir. Ayrıca hibe desteği için başvuru yapan kişinin, ilgili sektör, kurum veya kuruluştan daha önce hibe desteği almamış şartı da aranmaktadır. Hibe desteği için aranan temel şartlar bunlar olsa da kurumlara göre bu şartların değişiklik gösterebileceğini bilmeniz gerekmektedir. KOSGEB için gereken şartlardan ilki daha önce de bahsettiğimiz gibi online olarak girişimcilik eğitiminin alınmasıdır. Sonrasında ise sırasıyla işletmenin açılması ve vergi levhasının alınması, veri tabanına işletmenin kaydının yapılması ve KOBİ beyannamesinin doldurulması, hibenin onayı aşamalarını tamamlaması gerekmektedir. Geri ödemesiz hibe kredilerprojenin onaylanmasından sonra kendi işini kurmak isteyen girişimcinin gerekli ruhsat ve evraklarını tanzim etmesi şeklinde devam etmektedir.

Devletten Kadınlara Geri Ödemesi Kredi

Son zamanlarda kendi işini kurmak isteyen kadın girişimcilere faizsiz kredi verilmektedir. Birçok ev hanımı ya da ufak tefek işlerde çalışıp aile ekonomisine destek olmak isteyen kadın girişimciler için devletten kadınlara geri ödemesiz kredi adı altında kredi verilmektedir. Kadınların projelerinin ya da kurmak istedikleri iş fikirlerinin KOSGEB tarafından desteklenmesi gerekmektedir. Bunun için kurum, işin ihtiyaç dahilinde olup olmadığına, ekonomiye katkıda bulunup bulunmayacağına ve ticari kazanımlarına bakmaktadır. Bu yüzden girişimci kadınların kurmak istediği iş ile ilgili detaylı araştırma yapması, risk ve karlılık durumlarını gözden geçirmesi, maliyet tutarını, gelir-gider tablosunu iyi belirlemesi ve piyasa analizini iyi bir şekilde yapması gerekmektedir.

Geri ödemesiz destek oranlarının erkeklere oranla daha yüksek olduğu kadınlar, başvuru yaptıkları iş girişimlerine göre yüzde 80 seviyesine kadar destek alabilmektedir. Geri ödemesiz destekten yararlanabilmek için bakkal, pastane, börekçi, bayan kuaförü, berber, terzi, ayakkabı dükkânı, fırın, güzellik merkezi, kafeterya, tuhafiye, bayan ve çocuk iç giyim dükkânı, çantacı, aksesuar dükkânı, bijuteri, camcı, elektrikçi, kuru temizleme, mantı salonu gibi küçük esnaf dükkânı ve hizmet sektörüne yönelik mesleklerde iş kurabilirsiniz. Bu tarz küçük esnaf ve hizmet sektörü için geri ödemesiz destek 60 bin TL’ye kadar verilebilmektedir. Ayrıca PANDEMİ süresini hesaba katmadığımızda son zamanlarda azalan işsizlik oranına yönelik devlet sadece kadınlara değil, genç girişimcilere ve engelli ile şehit gazi yakınlarına da geri ödemesiz destek sağlamaktadır.

KOSGEB Desteklenen Sektörler

Bu zamana kadar KOSGEB’in en çok desteklediği sektör imalat sektörüdür. Fakat geçtiğimiz yıllarda diğer sektörlere de talep yükseldiği için KOSGEB desteklemeleri sadece imalat sektörü ile sınırlı kalmamış ve diğer sektörlere de destek vermeye başlamıştır. Aşağıda kosgeb desteklenen sektörler ve kodlarını bulabilirsiniz.

 • B KODU: Madencilik ve Taş Ocakçılığı
 • C KODU: İmalat
 • D KODU: Elektrik, Gaz, Buhar ve İklimlendirme Üretimi ve Dağıtımı
 • E KODU: Su Temini; Kanalizasyon, Atık Yönetimi ve İyileştirme Faaliyetleri
 • F KODU: İnşaat
 • G KODU: Toptan ve Perakende Ticaret; Motorlu Kara Taşıtlarının ve Motosikletlerin Onarımı
 • H KODU: Ulaştırma ve Depolama
 • I KODU: Konaklama ve Yiyecek Hizmeti Faaliyetleri
 • J KODU: Bilgi ve İletişim
 • K KODU: Finans ve Sigorta Faaliyetleri
 • M KODU: Mesleki, Bilimsel ve Teknik Faaliyetler
 • N KODU: İdari ve Destek Hizmet Faaliyetleri
 • R KODU: Kültür, Sanat, Eğlence, Dinlence ve Spor
 • S KODU: Diğer Hizmet Faaliyetleri
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.