Destekler hakkında Her şey

KOSGEB Girişimcilik Eğitmeni Nasıl Olunur?

0 29

KOSGEB girişimcilik kursları günümüzde girişimcilik fikirlerini gerçeğe dönüştürmek için devlet desteğinden yararlanmak isteyen herkesin katılabildiği programlardır. Bu eğitim programlarında gerekli şartları taşıyanlar ise eğitmen olarak görev yapabilir. KOSGEB desteğinden yararlanmak isteyenlerin söz konusu eğitimlere katılarak başarılı bir şekilde kursu tamamlamasıyla başarılı projeler için destek almaları sağlanmaktadır.

KOSGEB bünyesinde girişimcilik eğitmeni olarak görev almak isteyenle kişiler ise bazı şartları taşımak zorundadır. KOSGEB girişimcilik eğitmeni olmak isteyenlerde aranacak temel şartlardan biri en az 4 yıllık bir üniversite mezunu olması ve değerlendirme aşamalarından yeterli puanı alarak başarılı bir şekilde ilgili kursları tamamlaması gerekecektir. Günümüzde birçok kişinin ilgilendiği KOSGEB destekleri için verilen birçok eğitim çeşitli uzmanlık alanlarından eğitmen ihtiyacının da ortaya çıkmasına neden olmuştur.

KOSGEB Girişimcilik Eğitimi Nedir?

KOSGEB girişimcilik eğitimi KOSGEB bünyesinde girişimci olmak ve desteklerden yararlanmak isteyen kişilerin başvura bildiği bir eğitim programıdır. Kendi işini kurmak isteyenlerin yararlanabildiği bu kurslar, Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi kapsamında değerlendirilmektedir. Geleneksel Girişimcilik başta olmak üzere birçok farklı kategoride yer verilen girişimci desteklerinden yararlanmak için vatandaşların bu kursları başarılı bir şekilde tamamlaması gerekmektedir.

Girişimcilik eğitimleri ise ilgili alanda uzman kişiler tarafından verilir. KOSGEB girişimcilik eğitmeni olarak görev yapacak kişilerin değerlendirmelerine göre, kurs bitiminde çeşitli puanlama yöntemleri kullanılarak başarılı adaylar belirlenir. Bu sayede destek verilecek projeler seçilerek girişimciler desteklenmektedir.

KOSGEB Girişimcilik Eğitmeni Olma Şartları Nelerdir?

KOSGEB Girişimcilik Eğitmeni Olma Şartları Nelerdir?
KOSGEB Girişimcilik Eğitmeni Olma Şartları Nelerdir?

KOSGEB girişimcilik eğitmeni olma şartları ile eğitmen olarak görev almak mümkündür. KOSGEB bünyesinde girişimcilik eğitmeni olmak isteyen kişilerde aranacak başlıca şartlar ise kısaca şunlardır:

  • Üniversitelerin 4 yıllık eğitim veren fakültelerinden mezun olmak.
  • Değerlendirmelerde en az 70 puan almış olmak.
  • Yükseköğretim kurumlarında ‘’girişimcilik’’ konusunda eğitim veriyor olmak.
  • Yüksek lisans veya doktora derecesine sahip olmak.

Belirli dönemlerde gerçekleştirilen KOSGEB girişimcilik eğitmenleri alımları için birçok farklı özel şart aranabilir. Bu nedenle eğitmen seçimlerinde aranan şartlar değişiklik gösterecektir. Alanında uzman ve referans şartlarını karşılayan kişilerin KOSGEB bünyesinde girişimcilere eğitim vermeleri mümkündür. Bunun yanı sıra daha birçok farklı genel ve özel şart aranabilir.

KOSGEB Girişimcilik Eğitmeni Hangi Eğitimlere Katılır?

KOSGEB girişimcilik belgesi almak isteyenlerin katıldığı kurslarda eğitmen olarak görev alacak kişilerin belirli niteliklere sahip olmaları istenmektedir. Söz konusu nitelikleri taşıyan ve başvuru şartlarını sağlayanlar ise bazı eğitim programlarında da katılabilir. Bu kişilerin aldıkları eğitimler arasında; iş kurma, yapılabilirlik araştırması, iş planı hazırlama, pazarlama ve satış, yönetim geliştirme vb. temel içeriklerden oluşmaktadır.

Günümüzde girişimcilik faaliyetlerinin ülkemizde de artış göstermesi ile KOSGEB desteklerine olan taleplerde de artış yaşandığı görülmektedir. KOSGEB girişimcilik eğitmeni olmak isteyen kişiler, ilgili şartları sağlamaları ve eğitim sürecini başarılı şekilde tamamlamaları ile girişimcilik desteği almak isteyenler için eğitmenlik faaliyetlerinde bulunabilirler.

Bu gönderiyi derecelendirmek için tıklayın!
[Toplam: 0 Ortalama: 0]
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.