Destekler hakkında Her şey

KOSGEB Girişimcilik Sertifikası Başvurusu Nasıl Yapılır?

KOSGEB Girişimcilik Sertifikası Başvurusu, Şartları

0 61

KOSGEB girişimcilik belgesi kaydı için devletin sağlamış olduğu online platformlar ile en yakında bulunan KOSGEB şubesi kullanılabilir.

KOSGEB Girişimcilik Sertifikası
KOSGEB Girişimcilik Sertifikası

KOSGEB girişimcilik sertifikası kayıt işlemleri için edevlet platformu üzerinden online ön başvuru oluşturulabilmektedir. Bunun yanı sıra www.kosgeb.gov.tr adresi üzerinden de girişimcilik sertifikası başvurusu yapılabilir. KOSGEB sitesi sistemsel yoğunluktan kaynaklı olarak 1 temmuz 2021 tarihinden itibaren herhangi bir sertifika edinemeyen girişimcilerine yönelik olarak yeniden eğitim alınması gerektiği uyarısında bulunmaktadır. Yapılacak başvurularda bu durum göz önünde bulundurulmalıdır.

KOSGEB Girişimcilik Sertifikası Başvuru Nerelere Yapılabilir?

KOSGEB girişimcilik belgesi için kayıt yerleri yeni yapılan düzenlemelerle beraber 2021 yılında yenilenmiştir. Geçmişte uygulamalı girişimcilik eğitimi kapsamında yalnızca merkeze giderek alınabilecek olan bu belge artık e-devlet platformu üzerinden de sunulmaktadır. Eğitim videoları internet üzerinden izlenerek yapılacak sınav doğrultusunda girişimcilik belgesi alınabiliyor. Başvuru yapıldıktan sonra alınan eğitimler doğrultusunda her bir belgenin yeni bir geçerlilik süresi bulunmaktadır. Belgenin geçerlilik süresi online platformlar üzerinde net bir şekilde belirtilmemiştir. Örgün olarak alınan KOSGEB sertifikası üzerinde belirli bir kullanım süresi yer almaktadır.

E-Devletten KOSGEB Girişimcilik Sertifikası Başvurusu Nasıl Yapılır?

E-devlet ile KOSGEB girişimcilik belgesini almak için internet üzerinden www.turkiye.gov.tr adresine giriş yapılması gerekiyor.

Kosgeb girişimcilik sertifikası alabilmek için e-devlet platformu şu şekilde kullanılmalıdır:

 • Devlet tarafından her vatandaşa sağlanan e-devlet şifresi ile sisteme giriş yapılacaktır. lms.kosgeb.gov.tr adresine giriş yapılır.
 • Açılan sayfa üzerinde sağ üst köşede giriş yap tuşuna basılır.
 • E-devlet sistemi ile giriş yap kısmı aktif hale getirilir.
 • İstenen e-devlet şifresi ve TC kimlik numarası girildikten sonra devam tuşuna basılır.
 • Öne çıkan eğitimler adı verilen kategori seçilir.
 • Açılan sayfada çıkan eğitimler sıra ile izlenebilir.
 • Ders bitimlerinde özel testler konulmuştur.

KOSGEB Girişimcilik Sertifikası Başvuru Koşulları Nelerdir?

KOSGEB girişimcilik sertifikası almanın şartları başvuru sürecinin daha kolay bir şekilde ilerlemesini sağlar.

 • KOSGEB girişimcilik sertifikası başvurusunda bulunabilmek için www.turkiye.gov.tr adresine giriş yapılır.
 • Açılan sayfa üzerinde aratma butonuna küçük ve orta ölçekli işletmeleri geliştirme ve destekleme İdaresi başkanlığına giriş yapılır.
 • Açılan sayfa üzerinde uygulamaya git butonuna basılır.
 • Kişisel bilgiler onaylandıktan sonra yönlendirilen sayfa üzerinde KOSGEB’in ana sitesi görülebilmektedir.

KOSGEB girişimcilik sertifikası kapsamında online platformlar aracılığı ile sisteme giriş yapıldıktan ve tüm dersler izledikten sonra ancak belge alınabilir. Koşullar yerine getirildiğinde e-devlet kosgeb.gov.tr adresine giriş yapılarak sertifikalar kısmına geçilir. Burada tüm derslerden başarılı olunduğuna dair girişimcilik sertifikanız hazır olarak sunulacaktır.

KOSGEB Girişimcilik Sertifikası Kimler Başvuramaz?

KOSGEB girişimcilik belgesini alamayanlar gerekli şartları karşılayabilecek Ehil duruma geldiklerinde yeniden e-devlet platformu üzerinden online başvuruda bulunabilirler.

KOSGEB girişimcilik sertifikası alabilmek için şu şartların karşılanması gerekir:

 • Kişinin 18 yaş altında bulunuyor olması KOSGEB aracılığı ile girişimcilik sertifikası almasına bir engeldir ancak açıklanan herhangi bir üst yaş sınırı bulunmamaktadır.
 • Öncesinde herhangi bir şekilde online girişimcilik belgesi eğitimi alınmışsa belge verilmemektedir ancak eğer örgün olarak alınmış ise başvuruda herhangi bir problem gözükmemektedir.
 • Kişinin sicil kayıtlarında bozukluk bulunuyorsa tespit edilmesi halinde başvuru reddedilmektedir.
Bu gönderiyi derecelendirmek için tıklayın!
[Toplam: 0 Ortalama: 0]
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.