Destekler hakkında Her şey

KOSGEB Hayvancılık Desteği Veriyor Mu? Şartları 2022

KOSGEB Hayvancılık Desteği Başvurusu, Şartları

0 52

KOSGEB hayvancılık desteği almak il ve ilçelerdeki tarım ve hayvancılık müdürlükleri tarafından sağlanmaktadır. Tarım ve Orman Bakanlığı resmi sitesi olan www.tarimorman.gov.tr adresi üzerinden desteklenen projeler incelenebilir. Başvuru sürecinde KOSGEB’in desteklemiş olduğu hayvancılık yatırımları KOSGEB’in resmi internet sitesi üzerindeki girişimcilik destek programları aracılığı ile incelenebilir.

KOSGEB Hayvancılık Desteği
KOSGEB Hayvancılık Desteği

KOSGEB hayvancılık desteği KOSGEB tarafından faizsiz bir şekilde kredi alımına katkı sağlanan bir türdür. Tarım ve hayvancılık alanında yapılacak her türlü faaliyette destek sunulmaktadır.

KOSGEB Hayvancılık Desteği Alabilmenin Şartları Nelerdir?

KOSGEB hayvancılık yardımı için koşullar belirli kategorileri içermektedir. Yapılacak olan hibe yatırımları özellikle İpek böcekçiliği ve damızlık küçükbaş hayvan yatırımcıların da %100’e yakın hibe oranından faydalanabilmeyi sağlar. Manda, kaz ve hindi yetiştiriciliği, damızlık koç, teke alımı devlet hibesinden yararlanılabilecek sektörler arasındadır.

 • Gerçek ya da tüzel kişi olmak yeterlidir. Burada faaliyet gerçekleştirilirken kullanılacak makine alet ve ekipmanların alınmasına destek sağlanmaktadır.
 • Alınacak hibe destekleri yalnız bir kereliğine yapılacak proje için sağlanabilir.
 • Yapılacak olan projenin desteklenmesi bakanlık tarafından sağlanır.
 • İşletme açıldıktan sonra üst sınıra ulaşılmış olan sektörlerde yatırımcı kendi sermayesi ile bankalar yardımı ile üzerine tamamlar.
 • Destekten yararlananlar ancak proje başvuruları neticesinde onay alanlardır.

KOSGEB Hayvancılık Desteği Başvurusu Nasıl Yapılır?

Kosgeb hayvancılık desteği kaydı için en yakın bölgedeki il yada ilçeye ait tarım ve orman müdürlüğü aracılığı ile yapılır. Başvuru sırasında dilekçe örneği müdürlüğe sunulur. Sistem tarafından ön bir kayıt sağlanmalıdır. KOSGEB internet sitesinden e-devlet aracılığı ile ön kayıt oluşturulabilir. Kişinin işletme sağlayacağı hayvancılık sektörü üzerine bir arazi üzerinde işlem yapacaksa bölgeye dair detaylı bilgilerin ön başvuruda belirtilmesi gerekir. Başvurunun ardından tarım ve hayvancılık müdürlüğü tarafından görevlendirilmiş uzmanlar işletme alanına gelerek denetim gerçekleştirirler. Ödemenin yapılabilmesi için özel bir hak ediş cetveli hazırlanır. Evrakların tamam olduğu fark edildiğinde onay verildiği anda Ziraat Bankası aracılığı ile ödemeler gerçekleştirilmektedir. Detaylı olarak konuyu inceleyebilmek için www.tarimorman.gov.tr adresine bakılabilir.

Kosgeb hayvancılık desteği kapsamında yapılan başvurular neticesinde olumlu dönüş alınmışsa Ziraat Bankası aracılığı ile ödemeler gerçekleştirilir. Kişi bu haktan faydalanabilmişse desteklemeye yönelik sunulmuş tutarının yaklaşık 0.2 oranı göz önünde bulundurularak bir hizmet komisyonu ödemesi yapılmalıdır.

KOSGEB Hayvancılık Desteği Alanları Nelerdir?

Kosgeb hayvancılık desteği sağlayan sektörler sırasıyla şunlardır:

 • Et ve kümes hayvanlarına yönelik imalat
 • Tarımsal hammaddenin üretimi, mamullerin satışı
 • Kümes hayvanlarının etlerinin işlenmesi ve belirli bir depoda muhafaza edilmesi
 • Canlı hayvan ticareti
 • Hayvan yemi imalatı
 • Ev hayvanları için hazırlanmış gıda imalatı
 • Hayvanlar için işlenmemiş tohum tahıl gibi ürünlerin toptan ticareti
 • Denizde yaşayan hayvanların işlenmesi ve muhafaza edilmesi

KOSGEB Hayvancılık Desteği için Kimler Başvuramaz?

Kosgeb hayvancılık destek başvurusu koşulu başvuru öncesinde açıkça sunulmuş kuralları içerir. Bunun yanı sıra destekten faydalanamayacak olanlar yapılan başvurularda usulsüz ve yanlış beyanlarda bulunanlardır. İstenen hükümlere uymayan bütün şahıslar destek başvurularında red cevabını alırlar. Farklı kamu ve kuruluşlardan faydalanarak yine aynı sektöre yönelik herhangi bir kredi ya da hibe desteği alınmışsa ve bu fark ediliyorsa yatırımcılara destek sağlanmaz.

Kosgeb hayvancılık desteği özellikle tarım, hayvancılık ürünlerinin üretimi, pazarlanması, süreçte depolanması gibi aşamalı şekilde hizmet sunan işletmelere sağlanmaktadır.

Bu gönderiyi derecelendirmek için tıklayın!
[Toplam: 0 Ortalama: 0]
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.