Destekler hakkında Her şey

KOSGEB HİBE VE DESTEKLERİ 2021

1 152

KOSGEB hibe ve destekleri güncel fırsatları hakkında önemli bilgileri sizler için derledik.

KOSGEB hibe ve destekleri, genç girişimcilerden büyük işletmelere kadar geniş bir alanı kapsamaktadır. KOSGEB 2021 hibe destek programları ile ilgili detayları yazımızın devamında bulabilirsiniz.

 

kosgeb-hibe

KOSGEB Girişimcilik Destek Programı Nedir?

Girişimciler, çeşitli sektörlerde kar elde etmek için yatırımda bulunan ve aynı zamanda, ekonomiye değer kazandıran kişilere verilen bir isimdir. Bireysel girişimciler, piyasanın koşullarını dikkate alarak hizmet veya mal üreten kişidir. Bu yönüyle girişimciler, gerektiğinde risk alırlar ve istihdam sağlamak için cesur adımlar atarak varlık gösterirler.

Girişimcilik, farklı ve yeni fikirler üretebilmeyi, gerektiğinde inisiyatif almayı, özgür düşünebilmeyi ve liderlik gibi vasıfları bünyesinde toplayabilen bir kavramdır. Yeni iş fırsatları yaratan ve ürettiği değerle kar elde etmek isteyen girişimciler için KOSGEB destekleri oldukça önemli bir katkı sağlamaktadır.

KOSGEB Geleneksel Girişimci Desteği Nedir?

Geleneksel girişimci desteği sermaye şirketleri ve gerçek kişileri kapsar. Yeni kurulmuş (başvuru tarihinden geriye doğru, açılışı bir yılı geçmemiş) işletmelere verilen destektir. Sermaye şirketlerine 10 Bin TL, gerçek kişilere 5 Bin TL geri ödemesiz kredi desteği sağlanır.

KOSGEB performans destekleri prim gün sayıları üzerinden hesaplanır. 1. Performans döneminde 5 – 20 Bin TL, 2. Performans döneminde 15 – 20 Bin TL destek verilir. Bazı özel durumlarda (kişinin genç olması, kadın olması ve şehit, şehit yakını, gazi ya da engelli olması) 5 Bin TL ek katkı sunulur.

KOSGEB İleri Girişimci Desteği Nedir?

Girişimci KOSGEB ileri destek, gerçek kişi ve sermaye şirketi olarak faaliyet gösterenlere, KOSGEB geri ödemesiz hibe başlığı altında verilir. İşletmenin faaliyete başladığı tarih ile başvurulan tarih arası bir yılı geçmemelidir. Gerçek kişilere 5 Bin TL, sermaye şirketlerineyse 10 Bin TL destek verilir.

Birinci ve ikinci performans dönemlerinde performans desteği programı kapsamında, prim sayısına göre 5 – 20 Bin TL destek sağlanır.

KOSGEB Makine Teçhizat ve Yazılım Desteği Nedir?

Makine Teçhizat ve Yazılım destekleri, %75 oranında verilir. İleri teknoloji sahiplerine 300 Bin TL, orta düzeydeki işletmelere 200 Bin TL, düşük teknoloji bulunan işletmelere 100 Bin TL destek sağlanır.

KOSGEB Danışmanlık ve İşletme Koçluğu Desteği Nedir?

KOSGEB danışmanlık desteği %75 oranında olup, ödenen tutar 10 Bin TL’dir.

 

(TABLOLAR DETAYLAR https://www.kobi-line.com.tr/kosgeb-hibe-destekleri)

 

KOSGEB İşletme Geliştirme Destek Programı Nedir?

KOSGEB hibe ve destekleri kapsamında %60 oranında verilen bir destektir. Programın içeriğinde, Enerji Verimliliği, Eğitim, Tasarım, Yurtiçi Fuar, Yurtdışı İş Gezileri, Sınai Mülkiyet Hakları, Test Analiz Kalibrasyon ve Nitelikli Eleman destekleri bulunmaktadır.

  • Yurtiçi Fuar: 2 yıl ve %60 oranında destek verilir. Metrekare başına, ihtisas 150 TL, uluslararası 250 TL destek verilir. Fuardan önce üç gün içinde başvuru yapılır. Destek program kapsamında destek talep edenler en fazla 4 kez bu hizmetten yararlanabilir.
  • Yurtdışı İş Gezi: Program başlangıç süresinden iki gün önceye kadar başvuru yapanlar desteğe tabi tutulur. On işletme program kapsamında olduğu zaman, 3 – 5 Bin TL arası destek verilir. Yurtdışı konaklamaları, rehberlik hizmetleri ve ulaşım harcamaları destek kapsamındadır.
  • Eğitim: Özel eğitim kuruluşları ve üniversiteleri kapsayan programdır. Tek bir eğitim kalemi için alınacak destek tutarı 2500 – 7500 TL arasındadır. Programda sunulan destek miktarı en fazla 20 Bin TL’dir.
  • Nitelikli Eleman: Üniversite veya Yüksekokul mezunu (2 – 4 yıllık) elemanlara, en fazla 4 kişi olacak şekilde destek verilir. Son bir yıl içinde programa dahil olacak kişiler istihdam edilmemiş olmalıdır. Destekten yararlanmak için başvuru yapıldıktan sonra kişilerin sigortası yapılmalıdır. Sigorta yapma süresi başvuru tarihi ila 45 gün içinde olmalıdır. KOSGEB eleman desteği maksimum 50 Bin TL’dir.
  • Tasarım: Tasarım için gerekli ürünlerin temini için verilen destek maksimum 25 Bin TL tutarındadır.
  • Enerji Verimliliği: KOSGEB enerji verimlik desteği, bu alandaki tüm eğitimleri, uygulamaları ve danışmanlık giderlerine yönelik olup, en fazla sağlanacak destek 35 Bin TL’dir.
  • Belgelendirme: TSE, TÜRKAK ve İş sağlığı İş güvenliği Yönetim Sistemi’ni kapsar. Alınacak belge başına 2500 TL olan desteğin toplamda sağladığı katkı 30 Bin TL’dir.
  • Sınai Mülkiyet: Türk Patent Enstitüsü v yurtdışında kuruma denk olan tescil belgelerini kapsayan destek hizmetidir. Başvurular için yapılan harcamalarda yurtiçinde 5 Bin TL, yurtdışına 10 Bin TL katkı sağlayan programda maksimum ödeme 30 Bin TL’dir.
  • Test Analiz Kalibrasyon: Yetkili Laboratuvarlar için yapılacak harcamalar (muayene, numune, test, malzeme ve kalibrasyon vb.) için verilen destektir. Destek maksimum 30 Bin TL’dir. Test veya kalibrasyon eğer 500 TL’den düşük bir gidere sahipse destek sağlanmamaktadır.

KOSGEB Kredi Faiz Desteği Nedir?

KOSGEB KOBİ kredi faiz desteği, işletmelerin ayakta kalabilmesine, iş gücü yaratmalarına, ekonomik zorluklarla mücadele etmeye ve yeni ürün/hizmet çalışmaları yapabilmesine yönelik bir hizmettir. Program dahilinde işletmelerin harcama veya giderlerinin tamamı ya da belirli miktarı karşılanır. Güncel kredi faiz KOSGEB destek oranları için sayfamızın haberlerini takip edebilirsiniz.

KOSGEB Gelişen İşletmeler Piyasası Desteği Nedir?

KOSGEB tarafından KOBİ kapsamındaki işletmelere yönelik verdiği, İMKB’de işlem görmeyi sağlayan bir destektir. Hizmet kapsamında işletmelere fon aktarımı yapılmaktadır. IMKB listesinde yer alma, danışmanlık ücretleri, SPK kayıt ücretleri, komisyonlar ve MKK gibi masraflar KOSGEB tarafından karşılanır. KOSGEB Gelişen İşletmeler Desteği, geri ödemesiz bir programdır. Destek oranları %75’tir. Maksimum ödeme tutarı 100 Bin TL’dir.

KOSGEB Teknopazar Desteği Nedir?

Teknoloji sektöründe bulunan işletmelerin ülkemiz ve yurtdışı piyasalarında güçlü hale gelmesini, rekabet gücünü arttırmasını sağlayacak bir hizmettir. Böylece, işletmeler üretim yaptıkları teknolojik ürün veya hizmetlerini etkin bir şekilde pazarlama olanaklarına sahip olurlar. Yurtiçi TEKNOPAZAR hibesi 50 Bin TL, yurtdışı desteği ise 100 Bin TL’dir. Pazarlama ve tanıtıma yönelik desteklerde katkı oranı %100’dür.

KOSGEB İşbirliği ve Güçbirliği Destek Programı Nedir?

KOBİ kapsamındaki işletmelerin tasarrufunun sağlanması, ekonomik zorluklarla mücadelenin kolaylaştırılması, rekabet gücü arttırılması gibi önemli konularda destek sağlanmaktadır. Destek programında işletmeler en az 5 ortağa sahip olur. Her biri (kendi konumlarını koruyarak) işletici kuruluşla ortaklık kurar. Ham madde veya lojistik gibi hizmetler daha uygun şartlarla karşılanmış olur. Ortak laboratuvar veya proje çalışmaları yürütülür.  İşbirliği desteği KOSGEB tarafından 300 Bin TL’ye kadar geri ödemesiz ve 700 Bin TL’ye kadar destek sağlanır. Destek oranları %50 – 60 arasındadır.

KOSGEB İnovasyon AR-GE Endüstriyel Uygulama Desteği Nedir?

KOBİ kapsamında teknolojik yatırımların güçlendirilmesi, yeni fikirlerin oluşturulması, AR-GE kapasitesinin arttırılması ve İnovatif çalışmaların yürütülmesi gibi çeşitli alanlarda katkı sağlayan bir destek programıdır. Destek oranları %75 – 100 arasındadır. 20 Bin TL – 500 Bin TL arası ödemeler çeşitli giderleri kapsamaktadır.

 

(TABLO VE ÖDEME İÇERİKLERİ https://www.kobi-line.com.tr/kosgeb-hibe-destekleri )

 

KOSGEB Tematik Proje Destek Programı Nedir?

KOBİ kapsamındaki işletmelerin projelerini hayata geçirmelerine katkı sunma amacıyla uygulanan programdır. Proje harcamaları, personel giderleri, yolculuk masrafları, teknoloji kiralamaları, malzeme alımları gibi önemli kalemler destek tarafından belirli oranlarda karşılanmaktadır. Maksimum ödeme tutarı 150 Bin TL’dir. KOSGEB geri ödemesiz Tematik proje oranları %50 – %60 aralığındadır.

KOSGEB hibe ve destekleri ile ilgili gelişme ve haberler için sayfamızı takip edebilirsiniz.

Bu gönderiyi derecelendirmek için tıklayın!
[Toplam: 0 Ortalama: 0]
1 yorum
  1. […] bilinmesi gerekilen bazı önemli noktaları bu sayfamızda bulabilirsiniz. Güncel işletme destek ve kredileri hakkında bilgi sahibi olmak için internet sitemizi takip […]

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.