Destekler hakkında Her şey

KOSGEB İle Ziraat Bankası Desteği

KOSGEB İle Ziraat Bankası Desteği

0 2

KOSGEB ile Ziraat Bankası Desteği ile KOBİ’lerin ihtiyaç duydukları finansmanlara kolaylıkla erişebilmeleri sağlanmaktadır. Ayrıca banka ile yapılan protokol gereği kredi avantajlarından da daha fazla bir şekilde faydalanabilmeleri sağlanmaktadır.

KOSGEB tarafından uygulanan KOSGEB ile Ziraat Bankası Desteği programlarına başvuruda bulunan şirketlere kolaylıkla kredi ve nakit akışı sunulabilmektedir.

Başvurunun ön şartı olarak işletmelerin 2011 yılından sonra KOSGEB KOBİ kredi faiz destek programlarından faydalanması zorunlu kılınmıştır.

Bu işletmelerin ihtiyaçları olan tüm finansmanlara daha kolay ve güvenli bir şekilde erişebilmeleri hedeflenmektedir.

KOSGEB tarafından düzenlenen ve Ziraat bankası ile yapılan işbirliği ile işletmelerin hazır olan projelerini zamanında tamamlamaları için nakit desteklerini karşılamaları sağlanmaktadır.

KOSGEB İle Ziraat Bankası Desteğinin Avantajları

-KOSGEB ile Ziraat Bankası Desteğinden yararlanacak olan işletmeler alacakları krediden uygun şartları taşıyacak olanlara %15 oranında indirim yapılmaktadır.

-Buna ek olarak AR-GE destek programı için de bu oran %20 şeklinde belirlenmiştir.

-Nakit ihtiyacı için kredi destek programından yararlanan işletmeler için kredilerinin bağlı olduğu hesaplarından hesap işletim ücreti alınmamaktadır.

-Buna ek olarak internet bankacılığı ve mobil bankacılık kullanan işletmeler için de havale ve EFT ücretlerinde de indirim yapılacaktır.

-Kredi destek paketinden yararlanan işletmelerin KOBİ kartlarından yıllık kart ücreti alınmayacaktır.

-İşletmelerin kullanmış oldukları çek karnesi bedellerinden %50 oranında indirim yapılacaktır.

-Takas çek komisyonlarında ise yine %50 indirim yapılacaktır.

-İşletmelerin AR-GE inovasyon ve endüstriyel uygulama destek programı ile işbirliği- güçbirliği destek programlarından aldıkları kredi destek paketi ile kredi tahsis ve değerlendirme ücretinden de %50 oranında indirim yapılacaktır.

-KOSGEB ile Ziraat Bankası Desteğinden faydalanan işletmelerin gerekli şartları taşıması durumunda döviz olarak kullanılan kredilerde kullandırım komisyonu alınmayacaktır.

-Bu avantajdan yararlanmak için Avrupa Yatırım Bankası, Alman Kalkınma Bankası ve Dünya Bankası Enerji Verimliliği ürünlerinden yararlanması gerekmektedir.

KOSGEB İle Ziraat Bankası Desteğinden Kimler Faydalanabilir?

KOSGEB ile Ziraat Bankası Desteği

Küçük ve orta ölçekli işletmeler KOSGEB ile Ziraat Bankası Desteğinden faydalanacaktır.

Bunlara ek olarak T.C vatandaşı olma ve 18 yaşını doldurmamış olma şartları da ana şartlar içinde yer almaktadır. Kredi destek paketinden faydalanmak için hazırlanan girişimcilik eğitimlerine katılım sağlamak ve gerekli sertifikaları almış olmak şartları da işletmelerden istenebilmektedir.

Aynı zamanda verilen kurslar sonrasında KOSGEB yetkililerinin de sunulan iş planının ve kredi destek ihtiyacını onaylamış olması gerekmektedir.

Kredi destek paketinden yararlanmak için KOSGEB veri tabanına kayıtlı olmak zorunludur.

KOSGEB ile Ziraat Bankası Desteği küçük ve orta ölçekli işletmeleri geliştirme ve destekleme idaresi başkanlığı tarafından karşılanmaktadır.

KOSGEB destekli olan kredi desteği ihracat finansman desteği, işletme sermayesel desteği, istihdam desteği ve acil destek kredileri olarak verilmektedir.

Bunun yanı sıra makine teçhizat desteği adı altında verilen KOSGEB ile Ziraat Bankası Desteği de yine küçük ve orta işletmeler için sunulmuştur.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.