Destekler hakkında Her şey

KOSGEB İşbirliği Güçbirliği Destek Programı Amacı Nedir?

0 28

KOSGEB İşbirliği Güçbirliği Destek Programı amacı ve uygulanma gerekçesi nedir? İşletmeler sağlanan kolaylıklar ve destekler hangileridir?

KOSGEB İşbirliği Güçbirliği Destek Programı hakkında bilinmesi gerekenleri bu sayfamızda bulabilirsiniz. İşbirliği Güçbirliği Destek Programı hakkında güncel haber ve gelişmeleri internet sayfamızdan takip edebilirsiniz.

KOSGEB İşbirliği Güçbirliği Destek Programı Nedir?

Uygulama, adından da anlaşıldığı üzere, işletmelerin işbirliği ve dayanışma içinde, birlikte hareket etmelerini, ortaklaşa çözümler üretmelerini destekleme amacını taşımaktadır. KOSGEB programları genel itibariyle işletme ve girişimcilerin maddi ve eğitim anlamında desteklenmesini sağlamaktadır. Bu program kapsamında işletme ve girişimcilerin ortaklık kurması hedeflenir.

KOSGEB İşbirliği Güçbirliği Destek Programı İçeriği Nedir?

KOSGEB işbirliği güçbirliği programı, KOBİ’lerin ortak sorunları karşısında birlikte hareket etmesini ve rekabet güçlerini arttırmasını hedeflemektedir. Bu program, özellikle finansal açıdan zorlanan işletmelerin işbirliği yapmasına imkan sağlamaktadır. Pazarlama, tanıtım ve tedarik gibi ihtiyaçlar kurulan ortaklıklar sayesinde daha iyi şartlarla karşılanabilmektedir.

KOSGEB uygulaması işletmelerin ortaklık kurma anlayışının gelişmesine yönelik çalışmaların desteklenmesini sağlar. Bunun yanında işletmeler kaynaklarını tasarruflu olarak kullanabilir, sektörde rekabet kapasitesini geliştirebilir ve ortak sorunlara işbirliği ile çözümler üretilebilir.

KOSGEB nedir ve KOSGEB girişimci destekleri nelerdir? Günümüzün ticari dünyasında yeni iş fikirleri üretmek veya rekabet kapasitesini arttırmak isteyen işletmelere sunulan KOSGEB kredileri hakkında hazırladığımız bu içeriğimize göz atabilirsiniz.

KOSGEB İşbirliği Güçbirliği Destek Programı’na Kaç İşletme Katılabilir?

KOSGEB güçbirliği destek programlarına beş işletme ortaklık kurarak katılım sağlayabilirler. Söz konusu işletmeler kendi varlıklarını koruma suretiyle resmi anlamda bir ortaklık kurabilirler. Kurucu işletmeye ortak olmak isteyen işletmeler, kendilerinin tamamını/bir kısmını feshetme suretiyle ortaklığa katılabilirler. Kendilerini tamamen fesheden işletmeler başka bir firma çatısı altında bir araya gelebilirler.

KOSGEB işbirliği güçbirliği kapsamında bir araya gelecek işletmelerin en az bir sene önce kurulmuş olma şartı aranmaktadır. Ortaklık kuran işletmelerin minimum üç tanesi aynı sektörde hizmet veriyor olmalıdır. En az beş işletme bir araya gelerek yürütücü işletmeye ortak olabilmektedir. İşletici veya yürütücü işletme limited/anonim yapısı taşımalıdır ve ortaklık kurulduğunda her bir işletmenin ortaklık payı %30’dan fazla olamamaktadır.

KOSGEB İşbirliği Güçbirliği Destek Programı Dikkat Edilmesi Gerekenler

İşletmelerin proje hazırlaması için yaptığı harcamalar için maksimum 10 Bin TL ödenir. KOSGEB incelemesinde proje masraflarının tutarı belirlenir. Makine ve teçhizat gibi giderlere destek alınabilmesi için bunların yeni alınmış olma şartı aranacaktır.

Gerekli hammaddelerin ve malzemelerin tutarları, sunulan destek oranının %5’inden yüksek olmamalıdır. Projeyle doğrudan bağlantısı olmayan (vergi, SGK primi, arsa, taşıtlar, su, elektrik vb.) giderlere destek verilmez.

KOSGEB İşbirliği Güçbirliği Destek Programı 6 – 24 ay süreyle uygulanır ve gerektiğinde on iki ay ek süre verilebilir. KOSGEB kredileri bu program dahilinde maksimum 250 Bin TL (hibe) ve 750 Bin TL (geri ödemeli) olarak belirlenmiştir.

KOSGEB İşbirliği Güçbirliği Destek Programı hakkında güncel destek tutarları ve haberlerine internet sayfamızı takip ederek ulaşabilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.