Destekler hakkında Her şey

KOSGEB Kira Desteği Nedir, Nasıl Alınır, Ne Kadar? Şartları 2022

KOSGEB kira desteği, şartları 2022

0 47

KOSGEB destekleri arasında önemli bir yer tutan hibe ve kredi destekleri, sadece girişimciler için değil mevcut işletmelerini geliştirmek ve ileri taşımak isteyenler için de veriliyor. Yeni açılan işletmelerin kira desteğinden yararlanarak ticari faaliyetlerinin desteklenmesi için sunulan finansman ise birçok işletme sahibi için ciddi katkı sunmaktadır. Özellikle Covid – 19 sonrasında yeni işletmelerin yüksek kira bedelleri ile karşılaşmaları nedeniyle KOSGEB tarafından bu alanda destek verilmesi hedeflenmektedir. KOSGEB kira desteği şartları kapsamında yeterli olan tüm işletme sahiplerinin söz konusu destekten yararlanması sağlanacak.

KOSGEB Kira Desteği Nedir?

KOSGEB kira yardımı yeni açılan işletmelerin kiralarını aksatmadan ve rahatça ödemelerini hedefleyen bir programdır. Bu kapsamda hibe ve faizsiz kredi desteklerinden yararlanacak kişiler için işyerinin ilk açılışında 2.000 TL, işletmenin faaliyetlerine başlaması için gerekli malzemeler için 18.000 TL ve diğer giderler için ortalama 30.000 TL gibi bir ödeme yapılmaktadır. Ancak yeni dönemde 2022 yılı için söz konusu oranların değişmesi bekleniyor. İlgili KOSGEB programına katılan ve eğitim sürecini başarılı şekilde tamamlayan girişimciler içi kira desteğinin de yer aldığı birçok farklı ödeme yapılabilmektedir. İşletme türüne, iş sahasına ve iş geliştirme projesinin uygulanabilirliğine göre birçok iş kolunda vatandaşların söz konusu destekten yararlanması sağlanmaktadır.

KOSGEB Kira Desteği Nasıl Alınır?

KOSGEB Kira Desteği Nasıl Alınır?
KOSGEB Kira Desteği Nasıl Alınır?

KOSGEB başvuru formu doğru ve eksiksiz bir şekilde doldurularak ilgili birimlere gönderilmesi ile başvuru süreci başlatılabilir. İlgililerin KOSGEB Bilgi Sistemi üzerinden kayıt işlemlerini tamamlayan ve kira yardımının da içinde yer aldığı programa başvuru yaparak kira desteğinden yararlanılması mümkündür. KOSGEB kira desteği ortalama 2 yıl boyunca devam etmektedir. İşletmeler için e – kobi kayıtlarının yapılarak, KOBİ Bilgi Sistemi’ne girilmesi gerekecektir. Dönemlere göre değişen başvuru koşulları ve hibe miktarları nedeniyle KOSGEB kira desteği şartları da değişiklik gösterebilir.

KOSGEB İşyeri Satın Alma Desteği Var Mı?

KOSGEB kredi başvurusu yaparak işyeri satın alımları içinde destek almak mümkündür. KOSGEB’e başvuru yaparak, satın alınmak istenen işletmenin yüzde 75’ine kadar destek sağlanmaktadır. Teknopark programı kapsamında ise 30 bin liraya kadar destek sunulması mümkündür. 2022 yılında ise yeni yapılan düzenlemeler ile KOSGEB tarafından sağlanan söz konusu destek oranları ve şartları değişiklik gösterebilir.

KOSGEB Kira Desteği Şartları Nelerdir?

KOSGEB kira desteği almak için birçok farklı şart aranabilir. Bu şartlar arasında en önemlisi ise ilgili program kapsamında belirlenen özel şartların sağlanmasıdır. Destekten yararlanmak için:

  • KOSGEB kira desteği programına başvuru yapmak.
  • KOSGEB veri tabanına kayıt olmak.
  • Belirlenen iş kolu ve işletme özelliklerine göre eğitim – proje aşamalarını tamamlamak.

Kira yardımı almak için daha birçok özel şart aranabilir. Bu nedenle KOSGEB kira desteği şartları için başvuru yapacağınız programa göre ilgili KOSGEB merkezinden detaylı bilgi alınması gerekir.

Bu gönderiyi derecelendirmek için tıklayın!
[Toplam: 0 Ortalama: 0]
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.