Destekler hakkında Her şey

KOSGEB Kuruluş Desteği Nedir? Nasıl Alınır?

0 28

KOSGEB kuruluş desteği nedir, girişimcilere sağlanan destek hizmetleri ve avantajları nelerdir? Küçük ve orta büyüklükteki işletmeler için sağlanan kaynaklardan kimler yararlanabilir?

KOSGEB kuruluş desteği çeşitlerini bu sayfamızda sizler için masaya yatırıyoruz. KOSGEB destekleri hakkında güncel haberlere ve önemli gelişmelere internet sitemiz üzerinden ulaşabilirsiniz.

KOSGEB Kuruluş Destekleri Hangileridir?

İstihdam yaratmak, yeni iş fikirlerini uygulamaya dökmek ve yurtdışına açılmak gibi birçok amacı gerçekleştirmek isteyen işletmelerin destek aldığı kuruluşların başında KOSGEB gelir. Laboratuvar harcamalarından AR-GE giderlerine kadar işletmelerin ihtiyaçlarını, belirli oranda geri ödemesiz olarak karşılayan KOSGEB’in destekleri KOBİ’ler tarafından yoğun ilgi görmektedir.

KOSGEB’in destekleri geniş bir yelpazeye sahip olsa da, bu yazımızda belli başlı girişimci kuruluşlara verilecek bazı destekleri ele alacağız. Teknolojik çalışmalar, AR-GE, yurtdışında faaliyet göstereceklere sağlanan kaynaklar, laboratuvar giderleri gibi finans destekleri KOBİ’lere büyük kolaylık sağlamaktadır.

KOSGEB’in Girişimci Kuruluş Destekleri

KOSGEB girişimciliği destekleyen anlayışa sahip bir kuruluştur. Çeşitli sektörlerde yenilikçi iş fikirleri olanlar, sunulan destekler sayesinde geri ödemesiz kredi gibi birçok kolaylığa kavuşurlar. KOGEB girişimci desteği ile işletmeler, hem üretim hem de yazılım anlamında katkı sağlayacak hibeler alabilirler. Teknoloji sektöründeki kişi ve kuruluşlara yönelik bu girişimci destekleri ortalama %75 civarı geri ödemesiz olarak yapılmaktadır.

Temel girişimci kuruluş desteğinden yararlanmak isteyenler, KOSGEB tarafından yürütülen online eğitimi tamamlamalıdır. İşletmeler kuruluş tarihinden itibaren bir yıl süre geçmeden başvuru yapmış olmalıdır. İşletmelerin bir ortağı bu eğitime katılacaksa, söz konusu bireyin en az %50 işletme ortaklığı olması gerekir.

KOSGEB girişimcilik desteği veya girişimci kuruluş desteği almak isteyenlerin yeni bir iş fikri ile kuruma başvuru yapması gerekir. KOSGEB’in eğitimini tamamlayanlara sertifika verilir. Başarılı olan kişilerin iyi bir iş planı oluşturması ve şirket kurması gerekir. İşletme kurulduktan bir sene içinde başvuru yapılmalıdır. Başvuru sonrası KOSGEB işletmeyi inceler ve kararını on beş gün içinde duyurur. Uygun bulunan adaylara destek programı içeriğine göre finans sağlanır.

Girişimci kişi ve kuruluşlar dışında KOSGEB’in sunduğu destekler nelerdir? KOSGEB nedir ve desteklerinden kimler yararlanabilir. Konuyla ilgili daha fazla bilgi için bu makalemizi incelemenizi öneriyoruz.

KOSGEB Girişimci Kişi ve Kuruluşlara Sağladığı Destekler Nelerdir?

KOSGEB kuruluş desteği, girişimci şahıs işletmeleri ve şirketlere yönelik olarak farklı aşamalarda uygulanır. Açılış aşamasında kişi statüsündeki işletmelere 5 Bin TL, şirketlereyse (sermaye) 10 Bin TL kaynak aktarılır. Bunun yanında kuruluşlara KOGEB performans desteği sağlanır. İki yılı kapsayan bu süreçte birinci dönemde, sigortalı işçi ve prim bilgileri göz önünde bulundurularak 5 – 20 Bin TL, ikinci dönemde 5 – 20 Bin TL şeklinde destek hizmeti verilir.

KOSGEB kuruluş desteği kapsamında girişimcilerin malzeme, makine veya yazılım desteği almaları için ileri girişimcilik programlarına başvuru yapması gerekir. İşletmenin ihtiyaç duyduğu teknolojilere %75 – %90 oranlarında katkı verilir. Hibe değerleri 100 – 300 Bin TL arasında değişiklik gösterir. Makineler veya yazılımlar için istenen destekler yalnızca teknolojik ihtiyaçlara yöneliktir. Diğer işletme demirbaşları için destek verilmez.

KOSGEB kuruluş desteği girişimcilik başvuruları resmi internet sayfası üzerinden yapılmalıdır. İstenilen tüm belgeler tam olarak hazırlanmalı ve ilgili yerler eksiksiz olarak doldurulmalıdır.

 

KOSGEB GİRİŞİMCİ BAŞVURU LİNK

 

KOSGEB kuruluş desteği hakkında güncel gelişmeleri ve haberleri internet sitemiz üzerinden takip edebilirsiniz.

 

 

 

 

 

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.