Destekler hakkında Her şey

KOSGEB Kuruluş Desteği Nasıl Alınır?

KOSGEB kuruluş desteği

0 37

KOSGEB Kuruluş Desteği nasıl alınır sorusu girişimcilerin son zamanlarda oldukça fazla araştırdıkları önemli bir konudur. Bu konu üzerinde en önemli nokta ise KOSGEB Kuruluş Desteği almak için projenin yeterli olması ve gereken koşulları sağlamasıdır.

Gereken koşulları sağlamayan yetersiz projeler ilgili birim tarafından direkt ret edileceği için kişilerin projeleri hakkında detaylı bir çalışma yapmaları ve bu çalışmalar üzerinde tam yetkili durumda olmaları gereklidir.

KOSGEB Kuruluş Destekleri Nelerdir?

KOSGEB Kuruluş Destekleri kişinin projesine ve durumuna göre değişiklik gösterir yapıdadır. Bu sayede kişiler kolaylık ile kendi projeleri ile ilgili maddi desteği alabilirler. Maddi desteğin yanı sıra aynı zamanda yine KOSGEB tarafından oldukça önemli sayılan eğitimler de verilmektedir. Bu eğitimler sonunda kişilerin iyi birer girişimci olmaları amaçlandığı için verilen eğitimin kalitesi de üst düzeydir. Bu nedenle kişiler bu eğitimlere de gereken önemi vererek KOSGEB tarafından eğitim sonunda verilen belgeleri almalı ve girişimci olduklarını KOSGEB firmasına belli etmelidirler.

KOSGEB Kuruluş Destekleri ile birlikte kişiler kendi işlerini kurarken gerekli olan maddi desteğin bir kısmını devletten sağlayabilirler. Bu kuruluş desteklerinin türleri kısaca şunlardır:

  • Geleneksel Girişimci Destek Programı
  • İleri Girişimci Destek Programı

Kişilerin ve projenin durumuna göre bu iki destek programından birinden faydalanmak mümkündür. Bu sayede kişiler istedikleri projeyi hayata geçirerek para kazanabilirler. KOSGEB Kuruluş Desteği ile birlikte aynı zamanda son derece kârlı yatırımlar yapıldığı için ülke ekonomisine de faydalı olmak amaçlanmaktadır. Ayrıca bu destekler, girişimci kişiyi yormayacak geri ödeme planlarına sahip olduğu için kişiler tarafından sıklık ile başvurulan bir yöntemdir.

Geleneksel Girişimci Destek Programı

Geleneksel Girişimci Destek Programı

Geleneksel Girişimci Destek Programı ile birlikte imalat yapmayan işletmelere maddi ve eğitimsel destek verilmektedir. Yeni kurulacak olan şirketin türüne ve ortak sayısına göre KOSGEB tarafından verilen maddi desteğin miktarı değişmektedir. Bu nedenle kişiler projenin tasarım ve düşünme aşamasında dikkatli davranarak planlarını iyi şekilde yapmalıdırlar.

Şahıs yani gerçek kişi işletmesi kurmayı planlayan kişilere verilen maddi destek miktarı 5000 Türk Lirası’dır. Tüzel yani limited şirketi kurmayı planlayan kişilere verilen maddi destek miktarı da 10000 Türk Lirası’dır.

Tüm bu durumların yanı sıra istihdam sağlayan işletmeler ödedikleri prim gün sayısına göre ilk yıl ya da ikinci yıl destek almaktadırlar.

İleri Girişimci Destek Programı

İleri Girişimci Destek Programı imalat yapan ya da teknoloji sektöründe faaliyet gösteren firmaların kurulması için verilen maddi desteğin adıdır.

Şahıs yani gerçek kişi işletmesi kurmayı planlayan kişilere verilen maddi destek miktarı 5000 Türk Lirası’dır. Tüzel yani limited şirketi kurmayı planlayan kişilere verilen maddi destek miktarı da 10000 Türk Lirası’dır.

Ayrıca makine – ekipman – yazılım desteği sunan bu programda yardım limitleri faaliyet seviyelerine göre de değişiklik gösterir.

Orta – Düşük Teknoloji Faaliyet konuları 100000 Türk Lirası destek alırken orta – yüksek teknoloji faaliyet konuları 200000 Türk Lirası, ileri teknoloji faaliyet konuları ise 300000 Türk Lirası maddi destek almaktadırlar.

KOSGEB Kuruluş Desteği Almak İçin

KOSGEB Kuruluş Desteği almak için kişilerin projeleri güvenilir ve gelecek vaat ediyor olmalıdır. Aynı zamanda da KOSGEB tarafından verilen koşulları tam anlamı ile karşılamalıdır. Bu şartları sağlayan projeler ve kişiler KOSGEB Kuruluş Desteği almaya hak kazanırlar.

Bu gönderiyi derecelendirmek için tıklayın!
[Toplam: 0 Ortalama: 0]
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.