Destekler hakkında Her şey

Kosgeb Nedir ?

3 131

Kosgeb nedir? Kosgeb kısaltmasının açılımı küçük ve orta ölçekli sanayi geliştirme ve destekleme idaresi başkanlığı olmaktadır. Kosgeb kurumu farklı paketlerle birçok girişimciye ve işletme sahibine destek hizmeti sunar. Kendi işini kurmak isteyen ya da var olan işletmesini büyütmek, geliştirmek isteyen birçok işletmeye destek vermektedir. Özellikle girişimcilerin yeni iş alanlarını yaratmasına, istihdamın artırılmasına yardımcı olan bir kurumdur. Ülkemiz ekonomisine birçok olumlu katkı sağlamaktadır. Ayrıca istihdam oranının artmasına fayda sağlar. Kosgeb grubu hem girişimcilik eğitimi vermekte hem de sermaye desteği sunmaktadır. Bununla birlikte kobi olan kurumlara özel destek programları sunulur.

 

Kosgeb Nedir? Kimler Faydalanabilir?

Kosgeb nedir? Kimler faydalanabilir? Kosgeb’e kimler başvurabilir? Kosgeb kurumu’nun sunmuş olduğu desteklerden yararlanmak için bazı şartları yerine getirmek gerekmektedir. Yani her iş kurmak isteyen yada her işletmesi olan kişi kosgeb desteklerinden yararlanamaz. Desteklerden yararlanmak için belirli kıstasları vardır. En önemli şartı öncelikle kişinin kosgeb kurumunun vermiş olduğu iş kurma eğitiminin almasıdır. Bunun haricindeki gerekli olan şartlar şunlardır:

 • İşyerini geliştirmeyi düşünenler
 • İş kurma planı yapanlar ve yeni iş hayatına atılmak isteyen kişiler
 • İşletmesine yeni teçhizat yeni makine alma ihtiyacı olan kişiler
 • İşletmesini geliştirmek, genişletmek, büyütmek,  tanıtımını yapmak isteyen kişiler
 • İşletmesine daha fazla personel istihdam etmek isteyen kişiler
 • Hem yurt dışında hem de yurt içinde çeşitli fuarlara katılım sağlamak isteyen kişiler
 • Araştırma geliştirme yapmak, inovasyon projeleri oluşturmak, geliştirmek isteyen kişiler
 • Çalışanlarına eğitim vermek isteyen kişiler

kosgeb kurumuna başvurabilirler. Kosgeb’e başvurarak ilk öncelikle eğitim programına katılmaları gerekmektedir eğitim programına katıldıktan sonra da eğer uygun görürlerse destek kredisinden faydalanabilirler.

Kosgeb Nereye Bağlı?

Kosgeb kurumu ülkede istihdamı artırmak, iş gücünü arttırmak için genç girişimcilere, kadınlara, şehit yakınlarına, gazi yakınlarına, engellilere birçok avantajlı destek paketi sunmaktadır. Kosgeb nereye bağlıdır? Kosgeb kurumu Bilim Snayi ve Teknoloji Bakanlığına bağlı olarak kurulan bir kurumdur. Kurum özel hukuk hükümlerine tabidir. Kosgeb desteği ve sınırlı faiz kredi, düşük faiz kredi, kosgeb destekleri ile geri ödemesiz kredi hibe ertelemeli, ödemeli kredi koşulları ile farklı destekler sunulmaktadır.

Kosgeb kurumunun faaliyet amacı ülkemizde yer alan hem orta ölçekli hem de küçük işletmelerin, girişimcilerin ya da gerçek kişilerin açmış oldukları iş yerleri ya da var olan iş yerlerini geliştirmeleri için istihdamı arttırmaktır. Kosgeb kurumu teknoloji, üretim alanları ile ilgilenen kuruluşları da destekler. Kosgeb kurumunun özellikle devlet destekli projeleri, tarım, hayvancılık, bilişim girişimcilik gibi birçok alanda destek sunmaktadır.

Kosgeb tarafından desteklenen giderler nelerdir? Kosgeb’in desteklemiş olduğu gider kalemleri şu şekildedir:

 • iş malzemesi alım giderleri
 • hammadde alım giderleri
 • iş plan ve projeleri hazırlama giderleri
 • yeni açılan şirketlerin makine teçhizat alımları ile ilgili yapılan giderler
 • yeni açılan şirketlerde demirbaş alım giderleri
 • işletmenin kuruluş sırasındaki dekorasyona yönelik yapılan giderleri

KOSGEB Destekleri

 • Laboratuvar hizmet destekleri
 • Kobi finansman hizmet destekleri
 • Girişimcilik destekleri
 • İSGEM programı
 • Araştırma geliştirme destekleri
 • Teknolojik üretim ve yerleştirme destekleri
 • işletmenin büyümesi geliştirilmesi için verilen destekleme hizmetleri

Bununla birlikte, Kosgeb desteklerinden yararlanmak için başvuru yapmak gerekmektedir. Fakat başvurmak için de belirlenen şartları sağlamak önemlidir. Kosgeb desteklerine başvurmak için belirli kıstaslar bulunmaktadır. Kosgeb hem kobilere hem de girişimcilere birçok destek kredisi vermektedir. Bununla birlikte kosgeb destek hizmetleri birçok sektöre sunulmaktadır. Kosgeb kurumu, finans ve sigortacılık sektörü, idari hizmet sektörü, inşaat sektörü, iletişim sektörü, elektrik iklimlendirme üretim sektörü, üretim ve imalat sektörü, depolama sektörü, ulaştırma sektörü, bilimsel ve mesleki teknik faaliyet sektörü, atık yönetimi, madencilik taş ocağı sektörü, eğlence kültür sanat hizmet sektörü gibi birçok farklı sektöre destek vermektedir.

Kosgeb destek şartları nelerdir? Kosgeb kurumu vermiş olduğu destekler kapsamında belirli kıstaslar koymuştur. Kosgeb destekleri girişimci programı ikiye ayrılmaktadır. Girişimci programlarından birisi geleneksel girişimci programı ve yeni girişimci programı olmaktadır Girişimci destek programlarının amacı girişimcilere destek olarak istihdam döne artırmak işletmelerini büyümelerine yardımcı olmak yeni iş olanakları yaratmaktır bununla birlikte girişimci destek programlarına başvurmak için işletme eğitimleri katılmak gerekmektedir ve işletme kurduktan önce eğitimlerini yapılması gerekmektedir Her iki girişi programlarından birisini tercih etmeleri gerekir Kobi desteklerinden yararlanmak için en önemli 2 şart şudur:

 • Kobi desteği için başvuru yapılan tarihte işletmenin başvurulan tarih itibariyle son bir yıl içerisinde kurulmuş olması
 • Kurulacak olan işletmenin gerçek kişi ya da sermaye şirketi şeklinde kurulmuş olması

Bununla birlikte, gerçek kişi şeklinde kurulan bir işletmeye kuruluş desteği olarak kuruluş destek bedeli verilmektedir. Sermaye şirketi ile kurulan bir şirkette de kobi desteği adı altında belirli bir tutar verilmektedir. Ayrıca kosgeb kurumu performans desteği de sağlamaktadır.

Kosgeb Hibe desteği

Kosgeb hibe desteği nedir? Kosgeb durumu yeni şirket açanlara hibe desteği vermektedir. Kosgeb hibe destek ödemeleri hangi sektörlere verilmektedir? Başlıca sektörler; sıvı işleri, elektrik tesisatı, sıhhi tesisat gibi inşaat işleri, imalat sektörü, ulaştırma ve depolama sektörü, mesleki teknik ve mesleki teknik faaliyetler, danışmanlık tercüme fotoğrafçılık reklamcılık gibi yazılım hizmetleri, web tasarımı gibi bilgi iletişim sektörü, lokanta seyyar yemek gibi konaklama ve yiyecek hizmetleri, iş eşyalarının onarımı ev eşyalarının onarımı, mobilya ev döşeme onarımı, kuru temizleme, mücevher saat onarımı, güzellik ve kuaförlük salonları faaliyetlerinin olduğu sektörlerdir. Kobi tarafından verilecek olan destek tutarı yıl içerisinde bakanlık tarafından belirlenmektedir. Eğer kobiler istenilen şartları sağlıyor ise o zaman geri ödemesiz şekilde hibe desteğine hak kazanırlar. Bununla birlikte Hibe kredi desteğini alabilmek için kosgeb’e kayıt olmak gerekmektedir. Ayrıca kosgeb’in vermiş olduğu eğitimleri tamamlamak ve sertifika almak önemlidir. Kosgeb kurumunun sağlamış olduğu hibe desteklerini almak için kosgeb uygulamalı girişimcilik eğitimine kayıt olup ders eğitimini tamamlamak gerekir. Eğitimin ardından sertifika alınması önemlidir.

Bu gönderiyi derecelendirmek için tıklayın!
[Toplam: 0 Ortalama: 0]
3 Yorumlar
 1. […] KOSGEB nedir? KOSGEB kuruluşunun faaliyet alanları ve işletmelere sağladığı kolaylıklar hakkında daha fazlasını merak edenleri bu makalemize göz atmaya davet ediyoruz. […]

 2. […] KOSGEB için ilk kez yaralanacak olan ve ilk kez kayıt olacaklar için E-tebligat adresi zorunludur. Buna bağlı olarak da KOSGEB kaydı için de gerekli olan E-tebligat adresi olmasa da online olarak programa başvuru yapılabilecektir. […]

 3. […] KOSGEB kredi başvurusunda bulunabilmek için yapılması gerekenler; […]

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.