Destekler hakkında Her şey

KOSGEB Performans Desteği Nedir, Nasıl Alınır?

KOSGEB performans desteği başvurusu, şartları 2022

0 45

Performans desteği KOSGEB tarafından yeni açıklanan girişimcilik programının önemli bir parçasıdır. Yeni iş kuran ve girişimcilik projesi ortaya koyanlar, KOSGEB bünyesinde performans desteği uygulamasından yararlanabilecektir.

KOSGEB Performans Desteği
KOSGEB Performans Desteği

Toplam prim gün sayısını temel alan bir kavram olan KOSGEB performans desteği, girişimciler ve yeni iş kurmak isteyenler tarafından da en çok araştırılan konular arasındadır. KOSGEB hibe ve kredi destekleri kapsamında köklü değişiklikler getiren performans desteği uygulaması hakkında detayları bu yazımızda bulabilirsiniz.

KOSGEB Performans Desteği Uygulaması

KOSGEB performans desteği kavramı, yeni girişimcilik programı kapsamında ortaya atılan bir uygulamadır. KOSGEB hibe ve kredi desteklerinde köklü değişiklikleri beraberinde getiren KOSGEB performans desteğinden kimlerin yararlanabileceği açıklanmıştır. KOSGEB tarafından yapılan açıklamada, 2 yıllık proje süresi, proje başlangıç tarihinden birinci yılın sonuna kadar geçen süreyi 1. performans dönemi olarak adlandırmaktadır.

Bununla birlikte 2 yıllık projede, birinci yılın bitiminden ikinci yılın sonuna kadar geçen süre de ikinci performans dönemi olarak tanımlanmaktadır. KOSGEB tarafından kredi desteği almaya hak kazanmış kişilere ve girişimcilere sağlanacak destekler, bu iki dönemi kapsamaktadır. KOSGEB girişimcilik desteği hesaplamasında bu dönemlerdeki toplam prim gün sayısı kriter alınarak hesaplandığı için yapılacak ödemeler de bu kriterlere göre değişiklik gösterebilmektedir.

KOSGEB Performans Desteği Ne Kadar?

KOSGEB performans desteği tutarı, her iki performans dönemindeki prim gün sayısına göre farklılık gösterir. Bu kapsamda KOSGEB desteklerinden yararlanan bir girişimciye yapılacak performans desteği hesaplamasında şu kriterler dikkate alınır:

  • Toplam prim gün sayısı 180 – 539 olan işletmeye 5 bin TL
  • Toplam prim gün sayısı 540 – 1079 olan işletmeye 10 bin TL
  • Toplam prim gün sayısı 1800 ve üzeri olan işletmeye 20 bin TL

Benzer şekilde 2 yıllık proje döneminde birinci yılın sonundan ikinci yılın sonuna kadar geçen sürede de KOSGEB performans desteği verilir. İşletmeler ve girişimciler, ikinci yıldaki performansa göre 5 bin TL’den 20 bin TL’ye kadar kredi desteği alabilirler.

KOSGEB Performans Desteğinden Kimler Yararlanabilir?

KOSGEB performans desteği koşulları, kurum tarafından açıklanmıştır. Bu kapsamda KOSGEB performans desteğinden hem geleneksel girişimciler hem de ileri seviye girişimciler aynı miktarda faydalanabilmektedir. Girişimciler dışında gerçek veya sermaye şirketinin yapacağı başvurularda ise farklı bir performans desteği kriteri baz alınacaktır.

KOSGEB Performans Desteği Nasıl Alınır?

KOSGEB performans desteği alabilmek için kuruma proje bazında başvuru yapmak gerekir. KOSGEB başvuruları belirlenen tarihlerde hemen hemen bütün illerde bulunan KOSGEB il müdürlükleri üzerinden yapılabilir. Girişimciler veya KOSGEB kredisine ihtiyaç duyan işletmeler, 2 yıllık projelerindeki performanslarına göre bu destek uygulamasından yararlanabilirler. Yeni girişimcilik programı dahilinde çıkarılan ve kredi sisteminde köklü değişiklikler yapan KOSGEB performans desteği hakkında detaylı bilgileri KOSGEB iletişim merkeziden alabilirsiniz.

Bu gönderiyi derecelendirmek için tıklayın!
[Toplam: 0 Ortalama: 0]
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.