Destekler hakkında Her şey

Pandemiden Etkilenen İşletmelere KOSGEB Yardımı

0 107

Pandemi dolayısı ile olumsuz etkilenen işletmeler için KOSGEB yeni bir yardım paketi sundu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yapmış olduğu açıklamada KOSGEB’in 5 milyar bütçeli yeni destek paketini hazırladığını açıkladı.

İmalat sektöründen çalışan mikro veya küçük ölçekli işletmeler pandemiden etkilenmesinden dolayı bu destek ve yardım paketine başvurabilecekler.

MKEK Barutsan Roket ve Patlayıcı Fabrikasında Enerjitik Malzemeler Üretim Tesisinin açılış etkinliğine katılan Cumhurbaşkanı Erdoğan mikro ve küçük ölçekli işletmelere pandemi dönemi için destek paketi müjdesini yaptığı konuşma ile duyurdu. Ayrıca törene Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Ankara Valisi Vasip Şahin, Milli Savunma Bakan Yardımcısı Muhsin Dere, MKE Genel Müdürü Yasin Akdere ve TÜBİTAK Başkanı Hasan Mandal da bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ayrıca yapmış olduğu açıklamada mikro işletmelerin 30 bin liraya kadar, küçük işletmelerin de 75 bin liraya kadar destek alabileceklerini de ekledi. Verilecek destekler 3 yıl geri ödemesiz ve ayrıca destek miktarının tamamı da faizsiz olacak şekilde düzenlendi.

KOSGEB destek paketinden 1 milyon 250 bin esnafın yararlanabileceği duyuruldu. Ayrıca açılışta yapılan açıklamalara göre de esnaf kredilerinin de ertelendiği müjdesi verildi.

TESKOMB ve Halkbank aracılığı ile alınan esnaf kredilerinin taksit ödemesi 1 Temmuz 2021 tarihine kadar ertelendi. Esnaflara verilen aylık 1000 liralık destek paketinin süresi de 1 ay daha uzatıldı. Aynı zamanda 750 lira ile 500 lira arasında değişen esnaf kira desteğinin süresi de 1 ayda kadar uzatıldı.

KOSGEB 5 MİLYAR HIZLI DESTEK PAKETİ

Açılı töreninde duyurulan KOSGEB destek paketi toplamda 5 milyar liralık bir bütçeye sahip olacaktır.

Pandemi dolayısı ile gelir kaybına uğramış ya da nakit akışı bozulmuş olan mikro ve küçük ölçekli işletmelerin istihdamın korunması amacı hedeflenmiştir.

Teknolojik alanda faaliyet gösteren filiz şirketler de KOSGEB pandemi destek paketine başvuru yapabileceklerdir.

KOSGEB 5 milyar hızlı destek paketi için başvuru tarihi ise 3 Mayıs Pazartesi günü başlayacaktır. Mikro işletmeler için 30 bin liraya kadar başvuru kabul edileceği açıklandı. Ayrıca küçük işletmelerin de 75 bin liraya kadar ve 3 yıl geri ödemesiz ve alınacak desteğin tamamının faizsiz olarak sunulacağı da duyuruldu.

KOSGEB Desteğinden Kimler Faydalanabilir?

-Pandemiden etkilenen işletmeler için hazırlanan 5 milyar liralık destek paketinden imalat sektöründe faaliyet gösteren mikro ve küçük işletmeler başvurabilir.

-Teknoloji alanında faaliyet gösteren start-up’lar da destek paketine başvurabilecektir.

-İmalat sektöründeki MKİ’ler

-2017 ve sonrasında kurulan imalat, bilgisayar programlama ve bilimsel AR-GE sektöründeki yenilikçi genç MKİ’ler

Yararlanma kriterleri nelerdir?

Covid-19 öncesi faal olarak çalışan

-Gelir kaybına uğramış işletmeler

-Nakit akışı bozulmuş işletmeler

-İstihdamını muhafaza eden işletmeler

Destek Programı Limitleri

-Mikro işletmeler için 30 bin lira

-Küçük işletmeler için 75 bin lira

-2017’den sonra kurulmuş ve yenilikçi faaliyetlerde bulunan işletmeler için ekstra 25 bin lira

Destekler 3 yıl geri ödemesiz olacaktır. 2024’ten itibaren 4 ‘er aylık dönemlerde 6 taksit şeklinde hesaplanacaktır. Destekler faizsiz, geri ödemeli ve teminatsız olarak işletmelere verilecektir.

KOSGEB 5 Milyar Destek Paketine Nasıl Başvurulur?

KOSGEB 5 milyar destek paketine başvuracak olan işletmelerin gerekli şartları taşıması gerekmektedir. 3 Mayıs pazartesi günü başvurular alınacaktır. Başvurular online olarak yapılacaktır.

KOSGEB destek paketine başvurmak için www.turkiye.gov.tr adresinden E-başvuru seçeneğini seçmeniz yeterli olacaktır. Başvurular sadece online olarak E-Devlet üzerinden alınacaktır.

Bu gönderiyi derecelendirmek için tıklayın!
[Toplam: 0 Ortalama: 0]
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.