Destekler hakkında Her şey

Şartlı Eğitim Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Şartlı eğitim yardımı başvurusu

0 22

Şartlı eğitim desteği başvurusu resmi kayıtta geçen meskenin olduğu yerdeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına yapılır. Başvuru yapan kişinin daha öncesine ait herhangi vakıfta bir kaydı yok ise vakıf tarafından istenen;

 • Hane başvuru kayıt formu
 • Sorgu dilekçesi
 • Şartlı Eğitim– Sağlık Haksahibi sözleşmesi

Formlarını doldurup teslim etmelidir. Eğer kaydı bulunuyor ise “Şartlı Eğitim- Sağlık Haksahibi sözleşmesi “ ile birlikte yardım başvuru dilekçesi vererek başvuruda bulunabilir. Okul öğrenim döneminin başvuru için bir önemi yoktur. İstenilen dönmede yardım başvurusunda bulunulur. Başvuru yapan kişilerden TC kimlik numarası yazılı olan resmi kimlik kartı,  ehliyet ya da pasaport dışında herhangi bir evrak istenmez. Hak sahibi ilk olarak annedir ve çocuğun kaydı annesi tarafından yapılmalıdır. Anne resmi nikahlı olmayıp dini nikahlı olsa dahi bu yardımdan yararlanabilir. Annenin olmadığı durumlarda ise kayıt baba tarafından ya da birlikte yaşanılan 18 yaşını doldurmuş bir kişi tarafından yapılabilir.

Şartlı Eğitim Yardımından Yararlanma Şartları Nelerdir?

Şartlı eğitim yardımından yararlanmanın koşulu; fayda sahibi çocuk adına yardım başvurusunda bulunan kişinin, ikamet ettiği meskende sosyal güvenceli herhangi bir kişi olmamalı ve ilgili meskenin muhtaç durumda olduğu mütevelli heyeti kararı ile tespit edilmiş olmalıdır. Şartlı eğitim yardımından yararlanmak için çocuk sayısında herhangi bir kısıtlama bulunulmaz. Aynı evde yaşayan bütün çocuklar için ayrı ayrı başvuru yapıla bilinir. Yardım almaya başlayan çocuk tekrar tekrar başvuru yapmak zorunda değildir. 20 yaşına kadar şartları taşıdığı takdirde eğitim desteği devam eder. Yaşı 20 ve üzeri olan çocuklar örgün eğitime devam etse dahi bu yardımdan faydalanamaz.

Şartlı Eğitim Yardım Miktarı Nedir?

Şartlı Eğitim Yardım Miktarı Nedir?
Şartlı Eğitim Yardım Miktarı Nedir?

Şartlı eğitim desteği kapsamında sağlanan yardım tutarı okul ve cinsiyete göre değişiklik göstermektedir.

 • İlköğretimde okumaya devam eden bir kız öğrenci için 50 TL, bir erkek öğrenci için 45 TL’dir.
 • Ortaöğretimde okumaya devam eden bir kız öğrenci için 75 TL, bir erkek öğrenci için 55 TL’dir.

Şartlı Eğitim Yardımı Hangi Durumda Yapılmaz?

Şartlı eğitim yardımı alamama nedenleri, çocuğun;

 • Örgün eğitime devam etmemesi
 • Bir ay içinde okulda yaptığı devamsızlığın 4 günün üzerine çıkması durumunda ( devamsızlığın tespit edildiği ayın ödemesi yapılmaz)
 • Yardım kaydı bulunan Sosyal Yardımlaşma Vakıf’ını bilgilendirmeden ikametgah adresi değiştirmesi durumunda
 • Mütevelli heyeti tarafından ailesinin ihtiyaç sahibi olma durumunun ortada kalktığı tespit edildiği durumda
 • Vefat durumu
 • Hak sahibi ebeveynin vefat etmesi durumunda şartlı eğitim yardımı durdurulur.

Bunların dışında başvuru dönemi imzalanan şartlı eğitim yardımı sözleşmesine herhangi bir aykırılık ya da ihlal tespit edildiğinde yardım durdurulur ya da kesilebilir.

Şartlı Eğitim Yardımı Teslimi Nasıl Yapılır?

Şartlı eğitim yardımı ödemeleri herhangi aykırı bir durum olmadığı takdirde PTT tarafından öncelikle anneye yapılır. Şartlı eğitim desteği ödemeleri, sadece okulun açık olduğu 10 aylık süreç içerisinde gerçekleşir.

Bu gönderiyi derecelendirmek için tıklayın!
[Toplam: 0 Ortalama: 0]
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.