Destekler hakkında Her şey

Teknik Danışmanların Yetkilendirilmesi ve Teknik Danışmanlık Hizmetleri

0 145

KOSGEB tarafından verilen destek hizmetinden yararlanabilmeleri adına küçük veya orta ölçekli işletmelerin teknoloji, yenilik, dijitalleşme, finansman, uluslararasılaşma, ve büyüme alanlarında içinde bulundukları durumlarının analiz edilmesi, ihtiyaçlarının belirlenmesi, kabiliyetlerinin geliştirilmesi ve işletme sorunlarının çözülebilmesi için gereken danışmanlık hizmetidir. Kobilerin yurt içi ve yurt dışı pazarda rekabet edebilecek kapasiteye ulaşmalarını sağlamak amacıyla teknik danışmanların yetkilendirilmesi ve teknik danışmanlık hizmetleri verilmesi sağlanmaktadır. Kobiler sahip oldukları kapasiteleriyle büyük firmalarla baş edebilme potansiyeli taşımazlar. Bu destek onların yol haritalarını oluşturacak önemli bir hizmet olmaktadır. Teknik danışmanlık yapabilmek için sahip olunması gereken bazı özellikler bulunmaktadır.

Teknik Danışmanlık İçin Gereken Özellikler

  • Üniversitelerde Profesör veya Doçent olarak hizmet etmiş olmalıdır.
  • Doktora mezunu olarak en az 120 saat danışmanlık yapmış olmalıdır.
  • Yüksek lisansı tamamlamış olmak ve ayrıca 240 saat danışmanlık hizmeti vermiş olmalıdır.
  • En az lisans mezunu olarak son 10 yıl içinde minimum 5 yıl büyük ve orta ölçekli işletmelerde üst düzey yönetici veya orta düzey yöneticilik tecrübesine sahip olmalıdır.
  • Son 10 yıl içinde minimum 5 yıl danışmanlık sektöründe faaliyet gösteren işletmelerde çalışan veya ortak olmalı ve minimum 240 saat danışmanlık yapmış olmalıdır. Ayrıca lisans mezunu olma şartı da aranmaktadır. Teknik danışmanlık için gereken özellikler detaylı olarak belirtilmiştir. KOSGEB internet sayfasından güncel ve farklı konulardaki bilgilere ulaşmanız mümkün olmaktadır.

Danışmanlık Hizmetleri Kapsamına Giren Nitelikler

  • Danışmanlık hizmetinin son 5 yıl içinde verilmiş olması ön şarttır.
  • Yapılan danışmanlık hizmetinin süresinin en az 20 saat olarak verilmiş olması gerekir.
  • Yetkilendirme başvurusunda mevcut olan alt dallar için en az 3 adet farklı işletmeye danışmanlık verilmiş olması gerekir.
  • Teknik danışman adayı danışmanlık hizmeti sonuç raporu uygun olarak danışmanlık raporu düzenlenmiş olmalıdır.

Danışmanlık hizmeti kapsamına giren nitelikler danışmanlığın yapılması gereken koşulları ve usulleri belirlediği için önemli bir konudur. Adayların başvuru yapmadan önce kendilerini değerlendirmelerini sağlayan bilgidir.

Başvuruların Değerlendirme Aşaması

Başvuruların değerlendirilme aşaması Başkanlık birimi tarafından 15 gün içinde mevzuat ve usule uygunlukları incelenerek değerlendirilir. Evraklarda veya başvuruyla ilgili eksik veya düzeltilmesi gereken şeyler varsa düzeltilmesi talep edilir. Bu talepten sonra 30 gün içinde istenen düzeltmelerin yapılması gerekmektedir. Değerlendirme komisyonu adayların yeteneği, tecrübesi veya yeterlilik durumuna göre olumlu veya olumsuz bir dönüş yapabilmektedir. Eğer ret olursa adaya bunun gerekçeleriyle beraber sunulması esastır. Yetkilendirilen teknik danışman için Başkanlık tarafından sicil numarası verilerek sisteme kayıt işlemi gerçekleştirilir. Yetkilendirmenin geçerlilik süresi 3 yıl boyunca devam eder.

Teknik Danışmanlık Hizmet Konuları

Teknik danışmanlık hizmet konuları her bir sektöre özel başlık altında toplanarak incelenmiş ve yapılması gerekenler, danışmanlık süreleri gibi detaylar anlatılmıştır. Hizmet konuları: Finansal Yönetim Danışmanlığı, Fizibilite Danışmanlığı, Şirket Satın Alma Danışmanlığı, İthalat ve İhracat Danışmanlığı, Uluslararası Pazarlama ve Satış Danışmanlığı, Uluslararası Vergileme, Gümrükleme Danışmanlığı, Dijitalleşme ve Tasarım Danışmanlığı, Bilgi Güvenliği ve Siber Güvenlik Danışmanlığı, Yapay Zeka Danışmanlığı, Büyük Veri Danışmanlığı, Dijital Pazarlama, Ar-ge Ürün Geliştirme Danışmanlığı, Sanal Gerçeklik Danışmanlığı, Pazarlama ve Satış, Markalama Danışmanlığı, Üretim Danışmanlığı, İnsan Kaynakları Danışmanlığı, Fikri ve Sınai Mülkiyet Hakları Danışmanlığı, Tedarik Zinciri Danışmanlığı, İş geliştirme, Risk Yönetimi Danışmanlığı olarak belirtilir. KOSGEB internet sayfasından daha detaylı olarak tabloları inceleme şansınız bulunmaktadır. Teknik danışmanlık görevini yapacak kişinin en fazla 3 alt hizmet konusunda danışmanlık vermesi mümkün olmaktadır. Teknik danışman hizmet verdiği işletmeye görev sonunda bir rapor sunmak zorundadır. Aynı zamanda sistemde danışmanın değerlendirilebileceği bir form bulunur ve işletmelerin bu formu doldurmaları gerekmektedir. Buna göre danışmanın yaptığı hizmetin değerlendirilmesi sağlanmış olmaktadır.

 

Bu gönderiyi derecelendirmek için tıklayın!
[Toplam: 0 Ortalama: 0]
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.