Destekler hakkında Her şey

Tematik Proje Destek Programı Nedir?

0 17

Tematik Proje Destek Programı nedir, programın içeriğinde hangi şartlar yer almaktadır? KOSGEB tarafından uygulanan destek hizmetine nasıl başvuru yapılabilir?

Tematik Proje Destek Programı kapsamı ve içeriği ilgili bilinmesi gerekenleri bu sayfamızda inceleyebilirsiniz. KOSGEB destek programları hakkında güncel bilgilere internet sitemiz üzerinden ulaşabilirsiniz.

KOSGEB Tematik Proje Destek Programı Nedir?

Tematik Proje Destek Programı, KOSGEB tarafından işletmelere sağlanan önemli kaynaklardan biri olarak kabul edilir. Kurum tarafından sınırları belirlenmiş tematik projelere ve çeşitli giderlere maddi destek sağlanır. Programın hedefi tematik projeler gerçekleştiren KOBİ’lerin desteklenmesi ve yeni projeler oluşturulabilmesine önayak olunmasıdır. KOSGEB tematik destek, çağrı esaslı ve meslek kuruluşu olarak ikiye ayrılır.

Çağrı Esaslı Tematik Destek Programı Nedir?

KOSGEB kurumunun belirlediği tematik sınırlara uygun projelerin desteklenmesi amacıyla uygulanan bir programdır. Projelere çağrı esaslı olarak destekler sunulur. Desteklenecek sektörler KOSGEB tarafından belirli dönemlerde duyuru yoluyla bildirilir. İlgili sektördeki işletme ve girişimciler duyurudan sonra başvuru yapabilir. İşletmelere proje süreleri çağrıda açıkça belirtilir.

Çağrı esaslı destek programı kapsamında, hizmet alımları, personel, seyahat, sarf malzemesi, makine, yazılım, teçhizat giderleri karşılanır. Teçhizat, makine ve donanım kiralanmaları maksimum yüzde 25 ve idari giderler yüzde 10 olarak desteklenir.

Meslek Kuruluşu Proje Destek Programı Nedir?

Meslek Kuruluşu destek programları, meslek kuruluşu üyeliği olan işletmelere sağlanan bir destektir. Projelerin desteklenme zaman dilimleri dönemsel olarak KOSGEB tarafından duyurulmaktadır. Üye işletmelerin KOSGEB’de kaydı olması gerekmektedir. Bu işletmelerin kapsamında olduğu odalar, vakıflar, dernekler, borsalar ve sanayi sitesi gibi kuruluşlar meslek kuruluşu desteklerine başvuru yapabilmektedir.

Programa dahil olacak projeler için belirlenen süre yirmi dört aydır. Gerek görüldüğünde projelere 12 ay ek süre tanınabilir. Proje destekleri maksimum 150 Bin TL olarak belirlenmiştir. Çevre, enerji, istihdam, insan kaynakları, pazara giriş, iş güvenliği, teknik mevzuat gibi konularda projeler bu programla desteklenmektedir.

Tematik Proje Destek Programı başvurusu için çağrı ve duyuruları beklemek gerekir. Belirtilen süre içinde, kurum tarafından açıklanan alanlarda başvuru yapılmaktadır. KOSGEB programları hakkında güncel bilgi ve haberleri internet sitemizden takip edebilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.