Destekler hakkında Her şey

Teminatsız KOSGEB Destekleri

Teminatsız KOSGEB Destekleri

3 82

Teminatsız KOSGEB Destekleri ile küçük ve orta büyüklükteki işletmelerin nefes alması hedefleniyor. KOSGEB geri ödemeli olarak hazırlamış olduğu destek ve hibe paketleri için yeni bir kolaylık daha sunmaktadır. Belirlenen usul ve esasları taşıyan işletmelerin teminatlı veya teminatsız olarak hibe ve desteklerden yararlanmaları hedeflenmiştir.

Teminatsız KOSGEB Destekleri ile KOBİ’lerin daha kolay ve daha hızlı bir şekilde finansmanlara erişebilmeleri kolaylaştırılmıştır.

Teminatsız KOSGEB Desteği Nedir?

KOSGEB’in hazırlamış olduğu destek programları yönetmeliğine göre son olarak teminat ile ilgili kararlar alınmıştır. KOBİ’ler için verilen hibe ve desteklerin teminat ile veya teminatsız olarak alınabileceği resmi gazetede yürürlüğe girmiştir.

Belirli bir teminat karşılığı alınabilecek hibe desteklerinin alınan teminatlarının daha sonra geri ödenebileceği de yine alınan kararlardan biridir.

Alınan karara göre destek programları kapsamında alınan desteklerin ve hibelerin artık teminatsız olarak da alınabileceği belirtilmiştir.

İcra komitesi tarafından alınan karara göre geri tahsil edilmek üzere alınan  teminatlar artık alınmayacaktır. Bu sayede teminat sorununu yaşamadan tüm KOBİ’ler hızlı bir şekilde nakit ihtiyaçlarını karşılayabilecektir.

Teminatsız destek ve hibelerden yararlanmak için icra komitesinin ve başkanlığının belirlemiş olduğu şartları sağlamak gerekmektedir.

Teminatsız KOSGEB Desteklerine Kimler Başvurabilir?

Teminatsız KOSGEB Destekleri

Teminatsız KOSGEB desteklerine genel olarak KOBİ’lerin tamamı başvurabilmektedir. Ancak KOSGEB desteğinden faydalanmak için bazı şartları taşımak gerekmektedir.

İmalat sektöründe çalışan mikro ve küçük ölçekli işletmeler KOSGEB desteklerine başvurabilmektedir.

2017 yılı ve sonrasında kurulan imalat, bilgisayar programlama ve bilimsel AR-GE çalışmaları sektöründeki firmalar da teminatsız KOSGEB desteği programından faydalanabilmektedir.

Genç, yenilikçi ve küçük ve yeni kurulan işletmeler de KOBİ kapsamında ve KOSGEB tarafından verilen hibe ve desteklere başvurularını yapabilmektedir.

KOSGEB desteklerinden yararlanmak için 2019 yılında en az 75 bin lira gelir seviyesine ulaşmış olan şirketlere öncelik verilmektedir. Bunun dışında pandemi sürecinde KOBİ’lere verilen destekler için pandemi dönemi boyunca aktif olarak çalışan bir iş yeri olması şartı da vardır.

Ancak KOSGEB desteklerinden ve hibelerinden yararlanmak isteyen genç, yeni ve mikro işletmeler asgari olarak belirlenen bu tutarlardan muaf tutulacaktır.

Gerekli olan şartları taşıyan her işletmenin başvurusu KOSGEB tarafından değerlendirilmektedir.

Teminatsız KOSGEB Destekleri Şartları Nelerdir?

KOSGEB tarafından verilen desteklerin büyük bir oranı belirli bir teminat karşılığında verilmektedir. Ancak bu teminat uygun görüldüğü taktirde daha sonra işletmeye geri ödenmekteydi. Pandemi döneminde teminat sorunu yaşanmaması için alınan son karara göre uygun görüldüğü taktirde teminatsız olarak KOSGEB desteklerinden yararlanılabilecektir.

Pandemi döneminde olumsuz etkilenen işletmelere öncelik verilmektedir. Katma değer vergisi beyannamesi üzerinden %25 oranında bir kayıp yaşayan işletmeler KOSGEB desteklerine başvurabilir. Nakit akışında sorun yaşayan ve bütçe artırımında da eksiklikle yaşayan işletmeler de destekten faydalanabilecektir.

Yine gelir kaybı kriterinden genç, girişimci ve mikro ölçekli işletmeler muaf tutulacaktır.

Bu gönderiyi derecelendirmek için tıklayın!
[Toplam: 0 Ortalama: 0]
3 Yorumlar
  1. […] kalkınma destekleri belirli oranlar olarak paylaştırılmıştır. Bu oranlar kişilerin yapacakları yatırımların […]

  2. […] destek programı için başvuracak olan işletmelerin KOSGEB desteği ile işini kurmuş olan faal işletmeler olması […]

  3. […] ve orta ölçekli işletmeler KOSGEB ile Ziraat Bankası Desteğinden […]

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.