Destekler hakkında Her şey

TÜBİTAK Teknogirişim sermayesi desteği 2021 Hakkında

0 119

Teknogirişim sermayesi desteği nedir, kimleri başvuru yapabilir. Destek bedeli ve şartları hakkında detaylı bilgiyi sayfamızda bulabilirsiniz.

Teknogirişim sermayesi desteği güncel bilgilerine ve haberlerine ulaşmak için internet sayfamızı takip edebilirsiniz.

Teknogirişim Sermayesi Desteği Amacı Nedir?

Yeni iş fikirleri ortaya koyan, teknoloji odaklı girişimcilerin ve iş gücü, istihdam yaratmaya yönelik çalışmaların desteklendiği bir programdır. Teknogirişim sermayesi desteği TÜBİTAK tarafından, hem projelerin fikir aşamalarında hem de uygulama/pazarlama/tanıtım aşamalarında gerekli olacak kaynağın sağlanmasına yöneliktir.

TÜBİTAK sermaye desteği, “Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu Teknoloji ve Yenilik Destek Programlarına İlişkin Yönetmelik (2007)” esasına göre hayata geçirilmektedir. Program üç temel konu üzerine odaklanmaktadır. Bunlardan biri adayların “girişimci eğitimi” almasıdır. Diğer önemli konu, girişimci adaylarına sunulan rehberlik hizmetleridir. Programın üçüncü aşaması ise finansal desteğin, geri ödemesiz olarak girişimcilere aktarılmasıdır.

Teknogirişim Sermayesi Desteği İçeriği Nedir?

Teknoloji odaklı olan ve yeni iş fikirlerinin desteklenmesini hedefleyen TÜBİTAK Teknogirişim destekleri, girişimci adaylarına 100 Bin TL geri ödemesiz kaynak sağlamaktadır. Başvuran bireylerin ön kabulü gerçekleştirildiğine “İş Planı” oluşturmaları ve şahıs üzerine şirket kurmaları beklenmektedir. Söz konusu TÜBİTAK hibe desteği, kurulan şirketle yapılan anlaşma sonrası yürürlüğe girer.

Şirket içinde yapılan AR-GE çalışmalarındaki görevli kişilerin gelirleri %80 – %90 aralığında vergiden muaf tutulur. Aynı zamanda, şirketlerin AR-GE vergilendirmelerinde indirimler uygulanır. Ödenecek sigorta primlerinin %50’lik kısmı Maliye Bakanlığı tarafından karşılanır. Şirketlerin AR-GE personeline uygulanan vergi indirimi ve prim destekleri dışında, damga vergisinin alınmaması, geri ödemesiz desteğin şirket sermayesi olarak görülmemesi gibi kolaylıklar bu programın avantajları arasındadır.

Kimler Teknogirişim Sermaye Desteğinden Yararlanabilir?

Üniversitelerde lisans, yüksek lisans veya doktora eğitimi alan gençler, eğer bir yıl içerisinde mezun olacak durumdaysalar, TÜBİTAK sermaye desteği için başvuru yapabilirler. Bu programda öğrencilerin hangi bölümde eğitim aldıklarının önemi yoktur. Eğer mezun olarak başvuru yapmak istiyorsanız, mezuniyet tarihinizin başvuru tarihinden önceki beş yıldan fazla olmaması gereklidir.

Teknogirişim Sermayesi Desteği ile ilgili verdiğimiz bilgiler ve destek tutarlarında zaman içinde değişiklikler söz konusu olabilir. Konuyla ilgili güncel bilgi ve haberleri öğrenmek için internet sitemizi sık sık ziyaret edebilirsiniz.

Bu gönderiyi derecelendirmek için tıklayın!
[Toplam: 0 Ortalama: 0]
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.