Destekler hakkında Her şey

Yenilenen KOSGEB girişimcilik destek programı İçeriği Nedir?

0 23

Yenilenen KOSGEB girişimcilik destek programı dahil olmak üzere, KOSGEB’in şirket veya şahıslarına verdiği desteklerde yapılan değişiklikleri sizler için ele alıyoruz.

Yenilenen KOSGEB girişimcilik destek programı ve geri ödemesiz kredi gibi merak edilen konuların detaylarını bu yazımızda bulabilirsiniz. KOSGEB destekleri 2021 yılındaki yenilik ve gelişmeleri internet sitemiz üzerinden takip edebilirsiniz.

KOSGEB Destekleri Nedir?

Ülkemizde girişimcilerin önünü açmak, sahip oldukları yenilikçi iş fikirlerini uygulamaya yardım etmek ve istihdam yaratmalarına katkı sağlamak için girişimcilere KOSGEB kapsamında destekler sağlanmaktadır. KOSGEB destekleri kuruluş yardımı, performans yardımı, geri ödemesiz kredi ve girişimci eğitimleri gibi geniş bir yelpazede sunulmaktadır.

KOSGEB destekleri, işletmelerin gerek duyduğu makinelerin, yazılım veya teçhizat gibi ihtiyaçların da karşılanmasına yönelik olarak verilmektedir. Personel giderlerine katkı sunarak işletmelerin gider yükünü azaltmak KOSGEB’in sunduğu programların hedefleri arasındadır.

KOSGEB girişimci destek başvurusu yapmak isteyenler, kurumum verdiği girişimcilik eğitimlerini tamamlamak zorundadır. Resmi internet sitesi üzerinden yapılan eğitim başvuruları sonrasında derslere katılım sağlayarak başarılı olanlar KOSGEB girişimci sertifikası alırlar.

Bu sertifika gerekli desteklerin alınması için gerekli olacaktır. Kurum tarafından verilen destekler geri ödemesiz ve kısmi olarak geri ödemeli olarak ikiye ayrılır. Yenilenen KOSGEB girişimcilik destek programı, özellikle hibe sağlanmasına yönelik bazı düzenlemeler içermektedir.

Genel yapısı itibari ile KOSGEB destek çeşitleri, Girişimci, AR-GE, Laboratuvar, Danışmanlık, Rehberlik, TEKMER – İŞGEM, Uluslararasılaşma, Büyüme, İşletme Geliştirme, KOBİ finans destekleri olarak tanımlanabilir.

KOSGEB’in destek programları gereği girişimcilere sunduğu kaynaklar geri ödemeli ve ödemesiz olarak ikiye ayrılır. Geri ödemesiz olanlar girişimci kredisi olarak kabul edilir. Her girişimci veya işletme için ödemelerde farklılıklar görülebilir. Ancak belirlenen sınıra göre hiçbir desteğin maksimum değeri aşmaması gerekir. Destek üst sınır değerleri KOSGEB resmi sitesinde açıkça belirtilmektedir.

Yenilenen KOSGEB Girişimcilik Destek Programı Kapsamında Hibeler

KOSGEB girişimcilere çeşitli kaynaklar aktararak, ekonomiye ve işletmelerin gelirlerinin arttırılmasına büyük katkı sağlamaktadır. Yenilenen girişimcilik desteği düzenlemeleri sonrası girişimciler, “ileri girişimci” ve “geleneksel girişimci” olarak tanımlanmaktadır. Her iki girişimci sınıfına da, kuruluş aşamasında ve sonrasında çeşitli destekler verilir.

KOSGEB girişimci belgesi için her iki grubun da başvuru yapması gerekir. Geleneksel girişimci sınıfında yer alanlar geleneksel girişimci eğitimi alarak sertifikaya hak kazanırlar. İleri girişimciler ise geleneksel eğitim alır ve kendi alanlarında uzmanlaşmak için ileri girişimci eğitimini tamamlarlar.

KOSGEB nedir, KOBİ’lere sağladığı kredi ve destek miktarları ne kadardır. KOSGEB’in verdiği krediler ve geri ödemesiz hibe destekleri için detaylı makalemize göz atabilirsiniz.

KOSGEB Girişimci Sertifikası Hakkında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Eğitim alacak kişilerin söz konusu işletmede ortaklığının minimum %50 olması gerekir. Eğitimler tek seferlik alınır. İleri girişimciler arzu ettiklerinde geleneksel eğitimlere katılım sağlayabilirler. Başvurular gerçek kişi veya sermaye şirketi olarak yapılabilmektedir. Eğitim alan kişiler farklı bir işletmede sigortalı görünmemelidir. KOSGEB desteği almak için işletmenin KOSGEB’e kayıtlı olması gerekir.

Yenilenen KOSGEB Girişimcilik Destek Programı Başvurusu

Başvurular KOSGEB resmi internet sitesi üzerinden yapılır. KOSGEB veri kaydında işletmelerin kaydı olması gerekir. Başvuru için gerekli form doldurulur. Gerekli evraklar yollanır ve incelenmenin tamamlanması beklenir. İleri ve geleneksel girişimciler için inceleme süresi 45 gündür. Ancak ileri girişimciler için inceleme süresi ön değerlendirme kabul edilir. Onay verilmesi için 45 gün sonra yapılacak inceleme önemlidir.

Kuruluş desteği 5 – 10 Bin TL arasındadır. (Gerçek kişi ve sermaye şirketi)

Performans desteği, birinci ve ikinci yıl olmak üzere iki dönemdir. Prim sayısı ve güne göre 5 – 20 Bin TL arası destek verilir. Performans desteği işletmelere maksimum 40 Bin TL sınırı ile sağlanır. Özel koşullara sahip kişiler (gazi, şehit veya gazi yakını, kadın ve engelli vatandaşlar) için ek olarak 5 Bin TL katkı verilir.

İleri girişimcilere makine, yazılım, danışmanlık ve teçhizat yardımları yapılır. Maksimum destek miktarı 50 Bin TL’dir.

KOSGEB girişimci başvurusu için – LİNK

Yenilenen KOSGEB girişimcilik destek programı ve diğer programlar hakkındaki gelişmeleri güncel olarak internet sitemiz üzerinden takip edebilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.